Carsharing wciąż zyskuje na popularności


Carsharing wciąż zyskuje na popularności
2018-05-28
Idea współdzielenia pojazdów nie jest na polskim rynku nowością – mieszkańcy wielu miast entuzjastycznie przyjęli możliwość dzielenia się rowerami. Teraz współdzielenie dotyczy także skuterów i samochodów. Czy wiesz, w których miastach wypożyczysz pojazdy na minuty?

Zakorkowane i zanieczyszczone miasta Polski

Polska znajduje się w niechlubnej czołówce, gdy mowa o zakorkowaniu ulic i zanieczyszczeniu miast. Nic więc dziwnego, że rozwiązanie w postaci ekonomii współdzielenia stało się niezwykle popularne – to sposób, aby zmniejszyć ruch drogowy, a także zapotrzebowanie na miejsca parkingowe. Problem z miejscami do parkowania jest szczególnie widoczny w centrum każdego miasta – tam jest ich najmniej i są najdroższe. Kilka lat temu Polacy mogli przekonać się do idei współdzielenia rowerów. Dziś osoby mające prawo jazdy mogą wypożyczyć samochód na minuty – carsharing to opcja dostępna w największych miastach Polski.

Przeczytaj również:

O zaletach carsharingu przekonuje się coraz więcej kierowców

Carsharing ma sporo zalet. Przede wszystkim jest tańszy od taksówki czy Ubera, bo wynajmujący samodzielnie kieruje pojazdem. Mieszkańcy dużych miast najczęściej nie korzystają z samochodu codziennie – mają do dyspozycji komunikację miejską. Rezygnując z własnego pojazdu na rzecz carsharingu, oszczędzają – omijają ich koszty m.in. przeglądów pojazdu i ubezpieczenia OC. Włodarze miast dostrzegający problem zakorkowanych ulic wprowadzają też korzystne rozwiązania, które mają zachęcić kierowców do korzystania z opcji carsharingu. Tak jest np. w Poznaniu i Łodzi, gdzie carsharing proponuje Easyshare. Osoby, które zdecydują się na podróż pojazdem hybrydowym, nie zapłacą za parking w centrum miasta.

Carsharing coraz popularniejszy – co o tym świadczy?

Gdy idea współdzielenia pojazdów dotarła do Polski, nie wszyscy wierzyli, że także rozwiązanie się przyjmie. Dziś wiadomo, że jest inaczej – zwolenników korzystania z carsharingu nie brakuje. O dynamicznym rozwoju tej branży świadczy m.in. fakt, że operatorzy flot wchodzą na rynki kolejnych miast. Tak jest w przypadku Easyshare. Spółka, która dotychczas oferowała carsharing w Poznaniu, teraz jest obecna również w Łodzi.

Zainteresowanie carsharingiem sprawia, że operatorzy flot mogą oferować coraz atrakcyjniejsze stawki. Carsharing Easyshare postanowił obniżyć stawkę za każdą rozpoczętą minutę jazdy z 0,80 gr do 0,65 gr. To kolejny powód, dla którego warto samodzielnie przetestować usługę współdzielenia pojazdów.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl