Aktywne przejścia dla pieszych


Aktywne przejścia dla pieszych
2020-12-06
Bezpieczeństwo pieszych na drodze to bardzo ważne zagadnienie. Aktywne przejścia dla pieszych to rozwiązanie, który pomaga pieszym - zwłaszcza dzieciom, osobom z niepełnosprawnościami, seniorom - w bezpiecznym przejściu na drugą stronę ulicy.

Jednym z głównych powodów śmiertelnych wypadków drogowych z udziałem pieszych jest niewystarczająca widoczność przejścia lub ich samych. Polska jest jednym z krajów europejskich o najwyższej śmiertelności pieszych na przejściach. Aktywne przejścia dla pieszych pomagają chronić osoby poruszające się po przejściu i zapobiegać wypadkom z ich udziałem. Aktywne przejścia dla pieszych - co to jest?

Aktywne przejścia dla pieszych to rozwiązanie, które wspiera, a wręcz wymusza na kierowcy zwrócenie należytej uwagi na przejście, do którego się zbliża i na osoby, które planują przejść na drugą stronę. Aktywne przejście dla pieszych odpowiednio wcześnie daje kierowcy sygnał, na podstawie którego może on zareagować, zbliżając się do przejścia. Aktywne przejście dla pieszych komunikują obecność pieszego i jego zamiar przejścia po pasach w sposób czytelny i nie budzący wątpliwości. Aktywne przejścia dla pieszych - zastosowanie

Aktywne przejścia dla pieszych mają zastosowanie w ochronie pieszych na pasach, a także informowaniu kierowców o konieczności zachowania wyjątkowej ostrożności, zwłaszcza w nocy lub przy niesprzyjających warunkach pogodowych. Aktywne przejścia dla pieszych to zaawansowany technologicznie i inteligentny system, który opiera się na bazie kompozytowych słupków. Słupki są zaopatrzone w żółte światła, które wykrywają pieszego, znajdującego się przy przejściu i wtedy się uaktywniają, ostrzegając kierowcę. Kierowca ma szansę odpowiednio zareagować, zawczasu hamując, a pieszy może bezpiecznie przejść na drugą stronę jezdni. Aktywne przejścia dla pieszych mogą posiadać także system wyposażony w głośniki, który głosowo ostrzega o obecności pieszego w pobliżu przejścia. Aktywne przejścia dla pieszych - korzyści

Aktywne przejścia dla pieszych mają wiele korzyści, zarówno dla pieszych, jak i kierowców. Pozwalają pieszym, wśród których znajdują się seniorzy, dzieci, niepełnosprawni bezpiecznie skorzystać z przejścia, pozostając pod należytą ochroną. System sprawdza się także dla kierowców, ostrzegając o zachowaniu odpowiedniej ostrożności i konieczności hamowania. Co ważne, sygnalizacja uruchamia się tylko po wykryciu pieszego w pobliżu przejścia, w strefie oczekiwania, dlatego nie przyzwyczaja kierowców do rutynowego traktowania ostrzeżenia świetlnego. 

Źródło fotografii: unsplash.com
Licencja: https://unsplash.com/license


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl