Zielona logistyka w branży piwowarskiej – jak wygląda?


2024-07-01
Zrównoważone podejście do logistyki odgrywa ważną rolę w minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne, jednocześnie poprawiając efektywność operacyjną i ekonomiczną przedsiębiorstw.

Zielona logistyka to podejście do zarządzania logistyką i łańcuchem dostaw, które koncentruje się na minimalizowaniu negatywnego wpływu działalności logistycznej na środowisko naturalne. Celem zielonej logistyki jest zrównoważony rozwój, który łączy efektywność ekonomiczną z odpowiedzialnością ekologiczną. Obejmuje to szeroki zakres działań, od optymalizacji transportu, redukcji emisji CO2, po wykorzystanie odnawialnych źródeł energii i zarządzanie odpadami.

Zrównoważone podejście do logistyki odgrywa ważną rolę w minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko naturalne, jednocześnie poprawiając efektywność operacyjną i ekonomiczną przedsiębiorstw.

W Carlsberg Polska konsekwentnie pracujemy nad doskonaleniem procesów logistycznych. Przykładem jest optymalizacja wypełnienia ciężarówek, pozwalająca m.in. ograniczać liczbę kilometrów pokonywanych w celu dostarczenia tej samej ilości produktów oraz eliminować konieczność relokacji pustych skrzynek i butelek.

Każdego dnia wysyłamy nawet kilkaset ciężarówek z produktami do klientów, co stanowi jedną z największych operacji logistycznych w branży. W 2023 r. podsumowaliśmy kilkuletni projekt „Empties Management", mający na celu optymalizację zwrotów i transportu pustych opakowań wielokrotnego użytku. W trakcie jego trwania poprawiliśmy wypełnienie aut ze zwrotnymi opakowaniami o ponad 20%. Optymalizacja wypełnienia tych transportów nawet o kilka procent przekłada się na zmniejszenie liczby przejechanych kilometrów i emisje dwutlenku węgla. A to właśnie jego redukcja jest jednym z głównych celów zielonej logistyki.

Zaawansowany proces S&OP (Sales & Operational Planning) umożliwia nam optymalne wykorzystanie mocy produkcyjnych oraz zarządzanie zapasami piwa i opakowań zwrotnych. Dzięki temu możemy minimalizować dystanse pokonywane przez nasze transporty, co prowadzi do dalszej redukcji kosztów i emisji.

Dodatkowo intensywnie pracujemy nad skróceniem czasów załadunków i rozładunków, zarówno w naszych browarach, jak i u klientów. Te usprawnienia przyczyniają się do zwiększenia efektywności operacyjnej, a także do zmniejszenia śladu węglowego naszej działalności logistycznej.

Takie podejście nie tylko wspiera strategię zrównoważonego rozwoju, ale również przynosi wymierne korzyści ekonomiczne, pozwalając na bardziej efektywne wykorzystanie zasobów i redukcję kosztów operacyjnych.

Komentarz eksperta: Dariusz Krasoń - Logistics Director Carlsberg Polska


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

AliDut

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl