Zakup wózka widłowego – na co zwrócić uwagę?
Wózki widłowe to pojazdy, które istotnie ułatwiają pracę w miejscach takich jak hurtownie, sklepy czy place budowy. Jednak zakup takiego sprzętu, wymaga namysłu i zwrócenia uwagi na kilka kwestii, które są wyznacznikiem wyboru odpowiedniego, w danym przypadku, wózka. Oto kilka praktycznych porad.
Podstawowym parametrem w przypadku wózków widłowych jest ich udźwig. To, co tu istotne to świadomość, iż udźwig podany przez producent dotyczy tylko określonych warunków – tj. podnoszenie ładunków o odpowiednim środku ciężkości i wysokości unosu. Dlatego też, przy towarach niewymiarowych bądź bardzo dużej wysokości unosu, 3-tonowy wózek, może podnieść ładunek o wadze tylko 1 tony.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
|
Kolejną kwestią jest wybór odpowiedniego masztu. Na rynku dostępne są maszty z ramą pojedynczą (simplex), podwójną (duplex) bądź 3-częściowe (triplex). Ich wybór uzależniony jest od rodzaju prac i średniej wysokości na jaką będą podnoszone towary.
Trzeba także zadać sobie pytanie o rodzaj preferowanego ogumienia. Istnieje dwa rodzaje opon – opony pełne superelastyczne i pneumatyczne. Opony superelastyczne charakteryzują się dłuższą żywotnością, gdyż chociażby ryzyko ich przebicia jest znacznie mniejsze niż w przypadku ogumienia pneumatycznego. Zaleca się je głównie do pracy na równym terenie. Z kolei, opony pneumatyczne cechuje dużo lepszy stopień amortyzacji, przez co są one znacznie wytrzymalsze, jeśli chodzi o ryzyko zniszczenia elementów opony. Istotną kwestią jest tu również cena. Opony pneumatyczne są prawie dwa razy tańsze niż superelastyczne.
Kluczowym elementem jest także wybór rodzaju wózka – dostępne są wózki widłowe elektryczne, z instalacją LGP lub silnikiem diesela. Każdy z nich służy do pracy w określonych warunkach, dlatego koniecznym jest wzięcie pod uwagę, do czego wózek widłowy jest potrzebny. Wózek widłowy elektryczny nadaje się świetnie do pracy w pomieszczeniach zamkniętych, jak np. hale, magazyny. Jest w pełni bezpieczny dla osób w jego otoczeniu, gdyż nie wydziela spali. Wadą w jego przypadku jest forma zasilania, czyli bateria trakcyjna, która wymaga kilkugodzinnego ładowania. Niezbędne jest więc zapewnienie odpowiedniego stanowiska do tego celu. Z kolei, wózek z silnikiem diesla jest przeznaczony do pracy w strefach otwartych. Z racji tego, iż emituje niebezpieczne dla zdrowia spaliny, nie wolno używać go we wnętrzu budynków. W przypadku wózka z instalacją LPG, możliwe jest jego użytkowanie zarówno na zewnątrz, jak i w pomieszczeniach zamkniętych, przez co wydaje się być rozwiązaniem optymalnym.
Ostatnią, ale niezwykle ważną kwestią jest określenie kwoty jaką firma może przeznaczyć na wózki widłowe. W tym miejscu pojawia się dylemat – zdecydować się na wózki nowe czy może używane? Jeżeli dana firma nie ma większych ograniczeń finansowych, wybór jest prosty. Jeśli jednak jest w stanie przeznaczyć na nie mniejsze pieniądze – rzędu 30 000 zł, musi zdecydować się na modele używane. To, na co również warto zwrócić uwagę to marka wózka. Najczęściej, lepiej jest kupić wózek używany, ale znanego i renomowanego producenta, jak np. Still czy Linde, niż wózek nowy, ale znaczniej gorszy jakościowo. Mimo, iż wózek będzie używany, jego jakość i niska awaryjność, zapewni wiele lat efektywnej pracy, w przeciwieństwie do nowego wózka niskiej klasy. Jeszcze inną opcją jest wynajem wózków widłowych. Na rynku istnieje wiele profesjonalnych firm, jak np. Suret, które w swojej ofercie mają nie tylko opcję zakupu wózków widłowych, ale również ich wynajmu.
Podjęcie odpowiedniej decyzji nie jest zadaniem prostym, jednak mając na uwadze powyższe kwestie, wybór wózka widłowego powinien być łatwiejszy.
Więcej informacji na temat wózków widłowych można znaleźć pod adresem http://www.suret.com.pl.
Nadesłał:
Eizzy
|
Wasze komentarze (1):
-
~Gumiarz, 2013-09-02 08:17:31
Istnieje mnóstwo rodzajów opon, wie o tym każdy gumiarz. I tylko od przyjętego kryterium zależy, jaki to będzie rodzaj.