Zakup samochodu, wynajem długoterminowy czy leasing? Jak kupić auto?


Zakup samochodu, wynajem długoterminowy czy leasing? Jak kupić auto?
2020-02-24
Wielu kierowców zastanawia się nad tym, jak korzystnie kupić samochód, a czasem nawet nad tym, czy opłaca im się go w ogóle kupować. Już nie jesteśmy skazani na tylko jedną opcję, bo przecież samochód można wynajmować lub wziąć w leasing. O tym, co się bardziej opłaca, opowiemy w poniższym artykule.

Wynajem długoterminowy samochodu

To wygodna forma wynajmu pojazdu polegająca na dzierżawieniu go przez okres określony w umowie, który może trwać nawet kilka lat. Na czym dokładnie polega wynajem długoterminowy aut, wyjaśnia www.faar.pl. W teorii wszystko prezentuje się bardzo korzystnie. Dzierżawca opłaca comiesięczny abonament i nie musi się martwić o naprawy, awarie itp. Wszystkie koszty związane z utrzymaniem i eksploatacją ponosi wynajmujący, który formalnie pozostaje właścicielem samochodu.

Długoterminowy wynajem jest korzystnym rozwiązaniem zarówno dla firm, jak i osób fizycznych. Dzięki takiej opcji każdy z nas może jeździć najnowszym modelem danego samochodu i cieszyć się komfortową jazdą. Jest to również wygodne dla tych osób, które nie planują wykupienia pojazdu po zakończeniu trwania umowy, lecz zdecydowane są jedynie na korzystanie z niego przez okres wynajmu.

Cena wynajmu długoterminowego uzależniona jest od wielu czynników. Większość firm stara się dostosować ofertę indywidualnie do klienta. Na koszty wynajmu ma wpływ również marka i model samochodu oraz czas, na jaki planujemy wypożyczenie auta.Leasing samochodowy

Jest to opcja łącząca w sobie cechy kredytu oraz dzierżawy. Kierowca może korzystać z samochodu na ściśle określonych w umowie warunkach. Podobnie jak w przypadku wynajmu długoterminowego, samochód jest jedynie udostępniany na pewien okres. Jednak w tym wypadku, możliwe jest wykupienie auta po zakończonej umowie. Cena wykupu jest wtedy zwykle niższa niż wartość rynkowa danego pojazdu.

Wziąć w leasing można każdy typ samochodu, od osobowego, po dostawczy, czy też ciężarowy. Na ratę leasingową składają się raty kapitałowe oraz raty odsetkowe. Oprócz tego konieczne jest uiszczenie opłaty wstępnej i niekiedy końcowej. Firmą leasingującą mogą być zarówno specjalizujące się w tym zakresie przedsiębiorstwa, jak i bank. Oferta skierowana jest do przedsiębiorców (leasing samochodowy) oraz do osób prywatnych (leasing konsumencki).

Wyróżnia się dwa rodzaje leasingu:

  1. Operacyjny – wynajmowany samochód jest częścią majątku leasingodawcy, który może dokonywać stosownych odpisów amortyzacyjnych, w które wlicza wpłatę początkową oraz całość kosztów miesięcznego abonamentu. Podatek opłacany jest adekwatnie do każdej raty leasingowej.
  2. Finansowy – można go porównać do sprzedaży na raty. Wynajmowany samochód zostaje przypisany do majątku wydzierżawiającego. W tym wypadku podatek opłacany jest w całości z góry.

Przed wyborem danej firmy leasingującej należy dokładnie prześledzić oferty, zwracając szczególną uwagę na ceny, promocje, rabaty, ewentualne koszty dodatkowe oraz wysokość limitów.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl