Wypożyczanie samochodu krok po kroku


Wypożyczanie samochodu krok po kroku
2018-05-09
Miejsca, w których możemy wynająć auto, cieszą się coraz większą popularnością. Opcja rent-a-car jest przydatna zwłaszcza w trakcie służbowych lub urlopowych podróży, jak i w sytuacjach, w których zamierzamy sporadycznie korzystać z samochodu.

To ogromna wygoda, jednak sam proces może wydawać się nieco niejasny i skomplikowany.

fot. fotolia.com, 174665862 | Autor: Andrey Popov

Wypożyczając auto, jesteśmy całkowicie niezależni od komunikacji publicznej. Zyskujemy również komfort możliwości dojazdu w dowolne miejsce. Wielu osobom wydaje się, że nie jest to zbyt tania usługa, która wymaga załatwienia zawiłych formalności. Jednak ceny są zależne od miejsca, w którym dokonujemy wynajmu. O kosztach decyduje również typ pojazdu (małe miejskie modele będą najtańsze), lokalizacja, oraz czas, na który wynajmujemy auto. W przypadku niektórych modeli trzeba mieć ukończone 21 lat, a także posiadać prawo jazdy przynajmniej przez rok. Wyższe klasy aut mogą mieć wyższe wymagania: ukończenie przez kierowcę 23, a nawet 28 lat oraz posiadanie prawa jazdy od minimum 3 lat.

Przeczytaj również:

Jak widać, wynajem auta wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Jednak dobra wypożyczalnia samochodów będzie oferować szeroki zakres usług. Najlepiej szukać wśród tych miejsc, które posiadają swoje oddziały w różnych miastach. Lokalne, małe firmy mają swoje wady: niewielką flotę, brak rezerwacji online i często o wiele mniejszy poziom profesjonalizmu oferowanych usług. Wybierając ogólnopolskiego pośrednika, łatwiej będzie nam uzyskać np. samochód zastępczy, jeżeli wybrany przez nas model nie będzie dostępny. To również większa gwarancja bezpieczeństwa i pewność, że całość zostanie załatwiona zgodnie z prawem, bez zbędnego ryzyka. Również zamawiając auto za pośrednictwem sieci, zyskujemy więcej – niektóre firmy działające online oferują niższą cenę wynajmu, jeżeli dokona się wcześniejszej rezerwacji.

Jak wygląda umowa wynajmu samochodu? 

W wypożyczalniach posiadających oddziały w całym kraju wszystko odbywa się bez dodatkowych procedur i ukrytych kosztów. Po zarezerwowaniu pojazdu w sprawdzonej firmie przychodzi czas na podpisanie umowy. W przypadku wypożyczalni online załatwienie formalności trwa do 20 minut. Cały proces polega na podpisaniu zwykłej umowy cywilnoprawnej, w której znajdują się: termin wynajmu, określenie każdej ze stron, dodatkowe warunki, oraz numer rejestracyjny (lub VIN) samochodu. Zawsze uważnie czytajmy umowę przed jej podpisaniem. Pamiętajmy też, że należy mieć ją przy sobie, gdy poruszamy się pojazdem, który nie jest naszą własnością.

fot. rentis.pl

Opłata odbywa się najczęściej za pomocą karty kredytowej, co zabezpiecza firmę przed sytuacją, w której dokonamy rezerwacji, a następnie nie odbierzemy auta i nie uiścimy opłaty. Niektóre sieci zapewniają możliwość opłacenia wynajmu przelewem bankowym, jednak wówczas musimy podpisać pisemne zobowiązanie do pokrycia ewentualnych kosztów naprawy pojazdu, jeżeli w trakcie naszego użytkowania pojawią się jakieś uszkodzenia. Odbiór auta przyspieszy potwierdzenie rezerwacji, które należy ze sobą zabrać. Będziemy musieli okazać również ważne prawo jazdy i drugi dokument tożsamości. Przed wyruszeniem w drogę warto sprawdzić stan auta: czy nie ma usterek, jaki jest stan na liczniku itd.  

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (1):

  • avatar
    ~superparts.pl, 2018-05-26 11:43:26

    Świetny tekst, fajnie napisany. Ponadto wyjaśnia wszystko co powinien


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl