Wózek widłowy – charakterystyka i informacje ogólne.


Wózek widłowy – charakterystyka i informacje ogólne.
2015-02-19
Wózki widłowe funkcjonują w wielu polskich przedsiębiorstwach. Należy jednak pamiętać, że określenie to jest jedynie nazwą potoczną wózków widłowych różnego rodzaju. Czym charakteryzuje się wózek widłowy? Jakie są rodzaje wózków widłowych?

Historia wózka widłowego. Opis pojazdu.

  Pierwsze wózki widłowe pojawiły się już w latach dwudziestych poprzedniego stulecia. Produkowane były przez firmy takie, jak Clark, czy Yale & Towne Manufacturing. Wózki widłowe najczęściej do napędu wykorzystują różnego typu silniki, które mogą być zarówno spalinowe, elektryczne, jak i hybrydowe. Do przemieszczania wykorzystywane są koła lub gąsienice. Podstawowym zadaniem wózka widłowego jest przewożenie ładunków o maksymalnej wadze do kilkudziesięciu ton na nie duże odległości. Maszyny tego typu wykorzystywane są w magazynach, portach, fabrykach, czy hurtowniach.

Budowa wózka widłowego.

  Standardowy wózek widłowy zbudowany jest z solidnej, stalowej ramy, podwozia wraz z trzema lub czterema kołami, silnika, przeciwwagi, która umieszczona jest z tyłu maszyny, a także z pionowo zamocowanego z przodu pojazdu masztu, który zaopatrzony jest w specjalne widły umożliwiające transportowanie ładunków. W niektórych sytuacjach, widły są zastąpione przez specjalne chwytniki, które przystosowane są do przenoszenia beczek, czy pudeł kartonowych. Widły mogą zostać także zastąpione przez pług, który umożliwia odśnieżanie placu w trakcie zimy. Operator jest zabezpieczony na wiele sposobów podczas wykonywania pracy wózkiem widłowym. Specjalna krata osłania go przed ewentualnym zsunięciem się przewożonych przedmiotów, metalowa krata chroni przed spadającymi przedmiotami, a kabina posiada szereg innego typu zabezpieczeń, dzięki którym wykonywana praca jest w pełni bezpieczna.

Wózki widłowe i ich rodzaje.

  W obecnych czasach wózki widłowe możemy podzielić na wiele kategorii według określonych kryteriów. Pierwszym kryterium jest rodzaj napędu, wózek widłowy zasilany może być elektrycznie, akumulatorowo, benzynowo, silnikiem diesla lub na wiele innych sposobów. Kryterium cechy eksploatacyjnej uwzględnia typy mechanizmów, jakie zostały zastosowane. Według tego kryterium wyróżniamy wózek widłowy naładowny, unoszący, boczny, podnośnikowy, kontenerowy, antywybuchowy, skrętny, wielokierunkowy, podwieszany, systemowy, ciągnikowy i specjalny. Ostatnie kryterium dzieli wózki widłowe według sposobu ich kierowania.

Zastosowanie wózków widłowych w przedsiębiorstwach.

  Zastosowanie wózków widłowych najczęściej ogranicza się do przenoszenia różnego typu ładunków na niewielkie odległości. Zastosowanie może być jednak różnorodne, obejmujące nie tylko transport bliskiego zasięgu. Wózki widłowe stosowane w polskim przemyśle mogą unieść ładunki o masie rozpoczynającej się na poziomie kilkuset kilogramów, a kończącej się nawet na pięciu tonach. Maksymalny udźwig wózka widłowego zależy, przede wszystkim od parametrów wózka i jego konstrukcji. Wszelkie informacje na temat eksploatacji wózka widłowego opisane są w instrukcji obsługi. 

Bezpieczeństwo pracy wózkiem widłowym.

  Wszelkie informacje na temat bezpiecznej pracy danym wózkiem widłowym znajdują się na tabliczce znamionowej, która znajduje się na urządzeniu lub w instrukcji obsługi. Dodatkowym, bardzo ważnym parametrem wózka widłowego jest diagram udźwigu, który uwzględnia wysokość, na jaką może zostać podniesiony ładunek i rozłożenie środka ciężkości na użytkowanych widłach. Wytyczne, dotyczące paliwa są takie same, jak w przypadku innych pojazdów z napędem silnikowym.

Wózek widłowy – urządzenie potrzebne!

  Wiele przedsiębiorstw nie mogło by poprawnie funkcjonować bez posiadania odpowiedniego wózka widłowego. Urządzenie to znane jest od lat, dlatego technologie użyte do produkcji tego typu maszyn ewoluują, aby produkowane wózki widłowe spełniały coraz większe wymagania stawiane przez użytkowników. Bardzo ważny jest dobór parametrów wózka widłowego do pracy, jaką ma wykonywać. Ma to bezpośredni wpływ na bezpieczeństwo pracowników.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

herakles

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl