Wiosenny przegląd auta po zimie
Warunki panujące zimą nie są dla naszych samochodów łaskawe. Śnieg, mróz i wszechobecna sól potrafią wyrządzić sporo szkód.
Dlatego też po zakończeniu zimy powinniśmy poświęcić czas na kilka prostych zabiegów, które zmniejszą szkodliwy wpływ zimy na nasze auto i przygotują je do nadchodzącego sezonu letniego.
Układ jezdny i zawieszenie
Po zimie należy w pierwszej kolejności zainteresować się układem jezdnym i kołami. Pierwsze ciepłe dni sprawiają, że do serwisów zajmujących się wymianą kół i opon ustawiają się kolejki chętnych. Nie powinniśmy jednak działać zbyt pochopnie, gdyż po kilku wiosennych dniach na przykład w marcu mogą powrócić śniegi i zdarzyć się przymrozki, z którymi letnie opony sobie nie poradzą. Poczekajmy, aż temperatury przestaną spadać poniżej 7°C. Podczas wymiany opon na letnie sprawdźmy też stan układu hamulcowego, któremu zima wyjątkowo „daje w kość”. Trzeba sprawdzić, czy przewody hamulcowe nie są zardzewiałe i czy poszczególne elementy zawieszenia, jak np. amortyzatory nie są bliskie zużycia.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Wymiana i uzupełnienie płynów
Po zimie należy sprawdzić i uzupełnić stan wszystkich płynów eksploatacyjnych. W zależności od sytuacji i potrzeb uzupełniamy lub wymieniamy olej silnikowy (jeśli wymieniamy olej, nie zapomnijmy o wymianie również filtra oleju), olej w układzie wspomagania kierownicy, płyn hamulcowy oraz płyn chłodniczy. Wymieniamy także płyn do spryskiwaczy na letni. Koniecznie sprawdźmy też, czy nie ma żadnych wycieków, gdyż warunki zimowe są niekorzystne dla różnego rodzaju instalacji. Jeśli jakieś zauważymy, od razu udajmy się do warsztatu i zreperujmy je. Im wcześniej się z tym uporamy, tym lepiej dla nas, gdyż unikniemy w ten sposób usterek, których naprawa może nas naprawdę słono kosztować.
Mycie karoserii, wnętrza i podwozia
Zimowe warunki oraz sól drogowa potrafią nadwyrężyć również zdrowie karoserii naszego samochodu. Wiosną musimy więc dokładnie umyć auto, by zmyć z niego zimowy brud wraz solą oraz uwidocznić ewentualne uszkodzenia lakieru. Nawet niewielkie zadrapania warto zabezpieczyć, żeby z czasem nie przemieniły się w większe skazy. W tym celu warto zakupić specjalne środki pielęgnacyjne w sklepie motoryzacyjnym (np. motointegrator.pl), albo skorzystać z usług profesjonalnego serwisu. Warto też wiedzieć, że w sklepach dostępne są także preparaty do usuwania z samochodów trudnych plam, jak na przykład z soków żywicznych i osadów przemysłowych. Są również środki, które usuną utlenioną warstwę lakieru.
W trakcie mycia należy przyjrzeć się stanowi wycieraczek, których pióra po zimie mogą być zużyte i trzeba będzie je wymienić. Należy też sprawdzić stan reflektorów, gdyż ich osłony mogły zostać uszkodzone przez kamyki, których nie brakuje w piasku sypanym na drogi. Po zimie należy umyć nie tylko karoserię, ale i podwozie, by usunąć wszystkie szkodliwe zabrudzenia, do których zalicza się m. in. osad z soli.
Nie możemy też zapomnieć o gruntownych porządkach wewnątrz samochodu. Trzeba będzie wyczyścić dywaniki, odkurzyć wnętrze, doprowadzić do porządku tapicerkę i kokpit. Latem łatwiej jest utrzymać porządek w samochodzie, więc efekt wiosennych porządków będzie widoczny przez długi czas. W sklepach bez problemu kupimy szampony, płyny i spraye, które pozwolą nam dobrze wyprać tapicerkę i dywaniki oraz umyć deskę rozdzielczą.
Przegląd klimatyzacji
Chociaż do upałów jeszcze daleko, o klimatyzację powinniśmy zatroszczyć się już teraz. Trzeba będzie wymienić filtr przeciwpyłkowy (kabinowy), który chroni nie tylko przed nieprzyjemnymi zapachami z zewnątrz, ale także przed negatywnym wpływem na nasze zdrowie zarodników grzybów, które mogły „zagnieździć się” w starym zużytym filtrze. Trzeba też uzupełnić czynnik chłodzący, którego właściwa ilość wpływa nie tylko na skuteczność działania układu klimatyzacji, ale także zapobiega jego uszkodzeniom, gdyż czynnik ten służy dodatkowo za nośnik oleju smarującego sprężarkę.
Wiosenne mycie, sprzątanie i konserwacja samochodu po zimie nie tylko sprawi, że będzie się on ładnie prezentował podczas ciepłych miesięcy. Dzięki tym zabiegom unikniemy także wielu niemiłych niespodzianek w postaci większych awarii, których naprawa może okazać się bardzo kosztowna. Warto więc właściwie zadbać o swoje auto, kiedy tylko nastanie wiosna. Słońce i ciepłe dni powinny nas dodatkowo zachęcić do krzątaniny przy naszych cackach.
Nadesłał:
slawek
|