Wady i zalety instalacji LPG
Sytuacja na rynku sprawia, że niektórzy kierowcy decydują się na gazową instalację w swoich samochodach. Decyzja taka jednak nie jest łatwa i przed jej podjęciem mamy wiele wątpliwości.
Jakie są plusy montowania w samochodzie instalacji LPG? A co przemawia za tym, aby nie „gazować” swojego samochodu? Poniżej przedstawione są najczęściej wymieniane wady i zalety instalacji gazowych w samochodach.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
|
Podstawową cechą dzięki której decydujemy się na zainstalowanie instalacji LPG jest jej opłacalność. Koszt takiej usługi oscyluje w okolicach 1000zł (a w przypadku starszych aut 4000zł) i zwraca się po około 12 miesiącach (przy rocznym przebiegu 30 tys. km). Instalacja gazowa znacznie łagodniej obchodzi się z podzespołami w naszym samochodzie, dzięki czemu przedłuża żywotność silnika i innych elementów poszczególnych układów. Dzieje się tak, ponieważ w gazie znajduje się duża liczba oktanów, przez co praca silnika jest płynna i cicha. Używanie gazu jako paliwa jest również bardzo ekologiczne i znacznie mniej truje środowisko niż, np.: olej napędowy.
Przejdźmy do tej mniej chlubnej strony instalacji gazowej. Jest to dodatkowy układ w naszym samochodzie i podlega on corocznemu przeglądowi. Oczywiście przegląd samochodu z zainstalowaną butlą gazową jest droższy niż w przeciwnym wypadku. Niezaprzeczalnie wadą instalacji LPG jest przestrzeń w bagażniku, jaką należy poświęcić na rzecz zbiornika na gaz. Co prawda niektóre zbiorniki umieszczane są we wnęce koła zapasowego i praktycznie nie zabierają miejsca jednak koło zapasowe jest elementem, które musimy mieć w samochodzie i gdzieś trzeba je umiejscowić. Gaz to paliwo dużo bardziej wymagające jeśli chodzi o zapłon niż benzyna, dlatego też barzo ważne jest dbanie o właściwy stan układu zapłonowego. Niekiedy wymaga się wymiany świec i przewodów zapłonowych częściej niż w przypadku samochodów bez LPG. Mając zamontowaną butlę z gazem możemy się niemiło zaskoczyć chcąc zaparkować na niektórych parkingach podziemnych. Gaz jest cięższy od powietrza i zalega w najniżej dostępnych miejscach, dlatego też spotyka się zakazy wjazdu na parking podziemny dla samochodów z instalacją LPG.
Jak widzimy z gazem w samochodzie jest tak samo jak z każdą inną rzeczą – ma swoje pozytywne i negatywne cechy. Bezdyskusyjnie jest to system dla osób, które cenią sobie ekologię oraz oszczędną jazdę z cichą pracą silnika. Obecnie niespełna 3 mln ludzi w Polsce ma w swoich samochodach instalację LPG.
Tekst został opracowany we współpracy z warsztatami iParts.pl
Nadesłał:
lukaszs
|