Tych szkód nie warto naprawiać z autocasco. Zajmij się nimi samodzielnie i oszczędź!


Tych szkód nie warto naprawiać z autocasco. Zajmij się nimi samodzielnie i oszczędź!
2022-10-27
Autocasco to dobrowolne ubezpieczenie, którego celem jest sfinansowanie usunięcia szkód w aucie lub wypłacenie odszkodowania niezależnie od przyczyny zdarzenia. Praktyka pokazuje jednak, że niekiedy bardziej opłaca się nie korzystać z polisy AC i zamiast tego naprawić szkodę we własnym zakresie.
O jakie sytuacje chodzi?


Autocasco – sposób na odszkodowanie niemożliwe z OC

Ubezpieczenia są po to, żeby w razie potrzeby z nich korzystać i uzyskać odszkodowanie za powstałe zniszczenia samochodu wynikające np. ze stłuczki, kolizji, wypadku, aktów wandalizmu czy kradzieży. Aby w takich sytuacjach móc skutecznie ubiegać się o rekompensatę od towarzystwa ubezpieczeniowego, konieczne jest posiadanie ważnej polisy autocasco. W odróżnieniu od OC ma ona nieobowiązkowy charakter i obejmuje zdarzenia spowodowane nie tylko z winy innych uczestników ruchu drogowego, ale również przez samego właściciela ubezpieczenia i czynniki zewnętrzne oraz losowe.

Teoretycznie autocasco umożliwia usunięcie szkód z polisy niezależnie od ich wartości (o ile franszyza nie stanowi inaczej). O ile skorzystanie z tej możliwości jest oczywiste przy znaczących szkodach, których naprawa wiązałaby się z dużymi kosztami, o tyle przy niewielkich zniszczeniach trzeba się dokładnie zastanowić, czy rzeczywiście warto posiłkować się ubezpieczeniem. Dlaczego tak się dzieje?Kiedy zrezygnować z naprawy w ramach autocasco

Podobnie jak w przypadku obowiązkowego OC, co do zasady każdorazowe wypłacenie odszkodowania z polisy AC wiąże się z podwyżką składki ubezpieczeniowej. To konsekwencja, z którą należy się liczyć, decydując się na skorzystanie z autocasco, dlatego przed podjęciem takiego kroku warto się dokładnie zastanowić, czy rzeczywiście jest on opłacalny. Jak to zrobić? Upraszczając, chodzi o to, żeby ustalić koszt naprawy we własnym zakresie i zestawić go z wartością prognozowanej podwyżki składki ubezpieczeniowej. Decyzja jest łatwa: jeżeli samodzielna naprawa jest tańsza, niż wynosi wartości podwyżki składki, warto zrezygnować z odszkodowania i zająć się wszystkim we własnym zakresie.

Kluczowe jest wykonanie prawidłowych obliczeń, co może być problematyczne szczególnie w odniesieniu do przewidywanej podwyżki składki ubezpieczeniowej. O ile bowiem zarówno AC, jak i tanie OC znajdziesz na kalkulator-oc-ac.auto.pl, o tyle już do zasad regulujących kwestię podwyżek za wypłacenie odszkodowania trudniej się dokopać, a trzeba przecież jeszcze je zrozumieć. W razie niejasności warto skontaktować się z samym towarzystwem lub bezpośrednio ze swoim agentem ubezpieczeniowym, u którego polisa została wykupiona.

 

Ogólnie rzecz biorąc, można przyjąć, że decyzja o nieskorzystaniu z autocasco jest uzasadniona wyłącznie przy niewielkich szkodach, np. małych rysach czy mikroskopijnych wgnieceniach, które można łatwo usunąć w bezinwazyjny sposób. Gdy pojawia się konieczność wykonania zakrojonych na szerszą skalę prac blacharskich czy mechanicznych, można założyć, że zawsze ich koszt będzie znacząco wyższy niż podwyżka z tytułu skorzystania z ubezpieczenia autocasco. W takiej sytuacji nie ma się więc co zastanawiać, tylko pisać wniosek o odszkodowanie i naprawę szkody.

Z kolei sam przebieg procedury odszkodowawczej w ramach AC powinien być jak najsprawniejszy i najdogodniejszy dla kierowcy. Podczas poszukiwania najlepszych ofert polisy warto też skorzystać z darmowego kalkulatora ubezpieczeń OC i AC.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl