Rodzaje akumulatorów samochodowych i ich właściwości


Rodzaje akumulatorów samochodowych i ich właściwości
2018-11-07
W samochodzie każdego z nas znajduje się akumulator, czyli urządzenie, magazynujące energię elektryczną niezbędną do prawidłowego rozruchu auta oraz korzystanie z oświetlenia i elektronicznych systemów w nim zamontowanych.

Wielu z nas nie wie jednak dokładnie jakiego rodzaju akumulator posiada nasze auto. Czas to zmienić. Przedstawiamy rodzaje akumulatorów oraz ich właściwości.

Przeczytaj również:


Akumulatory kwasowo-ołowiowe

To jeden z najbardziej klasycznych i do niedawna najczęściej wykorzystywanych akumulatorów w samochodach. Jednocześnie jest to także najstarszy rodzaj akumulatorów jakie powstały w historii motoryzacji. Od samego początku opiera się na ołowiowej anodzie oraz katodzie zbudowanej z tlenku ołowiu. W akumulatorach tego typu znajdziemy rodzaj roztworu kwasu siarkowego i wody, który znany jest jako elektrolit.Ten rodzaj akumulatorów, mimo upływu lat ma sporo zalet. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim trwałość, ale również niską cenę. Jeśli zaś chodzi o wady akumulatorów kwasowo-ołowiowych są to z pewnością duże gabaryty oraz możliwość zakwaszenia, która łączy się z końcem żywotności elektrolitu.Akumulatory żelowe

To nieco nowocześniejsze rodzaje akumulatorów, które wyróżniają się przede wszystkim innym rodzajem elektrolitu. W tym przypadku mamy do czynienia z żelową mieszanką, która stworzona jest z kwasu siarkowego, który został wymieszany z krzemionką. Zaletą akumulatorów żelowych jest z pewnością zwiększone bezpieczeństwo używania tego rodzaju akumulatorów. Poza tym cechują się one również brakiem odparowania elektrolitu, dzięki czemu akumulator dłużej pozostaje zdatny do użytku. Nie ma również problemu, jeśli dojdzie do jego przechylenia. Akumulatory tego typu możemy spotkać w samochodach, które mają stosunkowo niewielki silnik oraz w przypadku jednośladów.Akumulatory AGM

Postęp technologii, wprowadzenie silników hybrydowych oraz nowoczesnych systemów wymagały stworzenia nowoczesnego, trwałego i bezpiecznego rozwiązania. Takie są właśnie akumulatory AGM. Czym się wyróżniają? W ich wnętrzu nie znajdziemy elektrolitu w formie płynu lub żelu lecz włókna szklane, które są nim nasączone.

Dzięki temu akumulatory AGM do minimum zmniejszają ryzyko powstawania wycieków. Co więcej, pozwalają one na uzyskanie znacznie większej mocy. Gdzie obecnie znajdziemy akumulatory tego typu? Przede wszystkim w autach z napędem hybrydowym, choć coraz częściej wykorzystywane są również w mocno eksploatowanych pojazdach (np. tych wykorzystywanych w sporcie lub transporcie). Wadą akumulatorów z technologią AGM jest z pewnością konieczność ładowania ich za pomocą specjalnej ładowarki lub prostownika. Niemniej, właśnie dzięki temu są bardziej bezpieczne i zachowują swoją żywotność na dłużej.

Co ważne, wszystkie rodzaje akumulatorów możemy spotkać na drogach. W tym przypadku nie ma więc mowy o tym, że nowocześniejsza technologia spycha w niepamięć powszednio stosowane. Nie ma w tym nic dziwnego - każdy z rodzajów akumulatorów ma bowiem swoje wady i zalety.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl