Rejestrator w samochodzie. Dowód dla policji i firmy ubezpieczeniowej


Rejestrator w samochodzie. Dowód dla policji i firmy ubezpieczeniowej
2018-05-28
Polscy kierowcy coraz częściej decydują się na montaż rejestratora w samochodzie. Widać to po rosnącej liczbie użytkowników tego typu urządzeń. Z całą pewnością nie jest to kwestia mody, ale przede wszystkim bezpieczeństwa.

Rejestratory samochodowe służą nie tylko do rejestrowania obrazu, ale także do pomiaru prędkości. Za ich pomocą można więc nagrać przebytą trasę, po czym nanieść ją na cyfrową mapę. Wideo stanowi również niepodważalny dowód dla policji i firmy ubezpieczeniowej. 

Przeczytaj również:


Rejestratory w centrum zainteresowania

Żaden kierowca nie jest w stanie przewidzieć, co może spotkać go na trasie z punktu A do B. Los bywa przewrotny i może dojść do stłuczki czy wypadku z winy drugiego kierowcy lub innego uczestnika ruchu. Nawet osoba doskonale znająca przepisy prawa i stosująca je w praktyce, nie może czuć się w pełni bezpieczna na drodze. Nawet podczas codziennego dojeżdżania do pracy czy parkowania na parkingu przed hipermarketem, może dojść do niefortunnego zdarzenia.

Dzięki posiadaniu rejestratora jazdy każdy kierowca może czuć się znacznie spokojniej, gdyż nie musi martwić się o udowodnienie swoich racji. Całe zdarzenie zostało nagrane i można je odtworzyć, rozwiewając wszelkie wątpliwości. Początkowo rejestratory widziane były przede wszystkim w samochodach ciężarowych, czyli w pojazdach kierowców zawodowych. Następnie zaczęto je coraz częściej montować w autach kurierskich oraz w pojazdach komunikacji miejskiej - tramwajach i autobusach. Obecnie wideorejestratory mają coraz więcej właścicieli samochodów osobowych. Opłacalna inwestycja? 

Na korzyść rejestratorów jazdy przemawia przede wszystkim ich funkcjonalność i przystępna cena. Dzięki szerokiej ofercie można dopasować model do swoich indywidualnych potrzeb, oczekiwań i możliwości finansowych. Urządzenie to pracuje od momentu zapalenia silnika do czasu jego wyłączenia. W tym czasie rejestrowane jest wszystko, co dzieje się na trasie. Jeśli więc dojdzie do stłuczki czy wypadku – całe wydarzenie będzie można obejrzeć dowolną ilość razy. Dzięki temu można rozstrzygnąć spór o to, kto rzeczywiście jest sprawcą a kto ofiarą zajścia. Nagranie z rejestratora stanowi niepodważalny dowód dla policji i ubezpieczyciela. Nie brakuje przecież sytuacji, kiedy to policjant próbuje bezpodstawnie ukarać mandatem niewinnego kierowcę. Jeśli istnieje dowód na udowodnienie swoich racji, można uniknąć wielu nieprzyjemnych i kosztownych sytuacji. 

Rejestrator jazdy okazuje się być bardzo przydatny nie tylko podczas wypadku czy podczas bezprawnego zatrzymania, ale także w celu poprawienia stylu i bezpieczeństwa jazdy. Po przejrzeniu nagranego klipu wideo, można z łatwością wychwycić błędy popełniane przez kierowców na drodze i skończyć z popisową jazdą, która stanowi zagrożenie zarówno dla kierowcy, jak i innych uczestników ruchu. Wideorejestrator można również wykorzystać przy rekreacyjnym nagrywaniu trasy. Dzięki temu można ze spokojem przejrzeć zarejestrowane widoki, na co nie można sobie pozwolić w pełni podczas prowadzenia auta. Na co zwrócić uwagę?

Podczas kupowania rejestratora do samochodu, należy zwrócić przede wszystkim uwagę na jakość rejestrowanego obrazu. Za minimalną rozdzielczość nagrywania uznaje się rozdzielczość HD, czyli 1280×720 pixeli. W związku z tym konieczne jest też posiadanie pojemnej karty pamięci. W celu zaoszczędzenia wolnego miejsca na karcie, warto zwrócić uwagę na funkcję czujnika ruchu. Dzięki temu rejestrator włączy się dopiero po ruszeniu z miejsca czy też w wyniku poruszenia przez czynnik zewnętrzny. Nie bez znaczenia jest także kąt nagrywania obrazu.

Większość modeli ma kąt obrazu równy 120 stopni, ale na rynku dostępne są też kamery o szerszym kącie widzenia. Ciekawą opcją jest też moduł GPS, który pozwoli na odtworzenie przebiegu trasy na mapie oraz funkcja nagrywania nocą. W sprzedaży dostępne są nawet urządzenia z dodatkowym wyświetlaczem czy też z funkcją nagrywania dźwięku. W nowocześniejszych modelach można spotkać się dodatkowo z czujnikiem wstrząsów i przeciążeń, przyciskiem SOS, odbiornikiem Wi-Fi czy trybem parkingowym. Pomoc od Mazda Assistance 

Programem Mazda Assistance objęte są wszystkie pojazdy marki Mazda, które zostały zakupione po 1 maja 2008 roku u autoryzowanych dealerów. Dzięki temu ich użytkownicy mogą liczyć na uzyskanie natychmiastowej pomocy w przypadku awarii technicznej czy też unieruchomienia pojazdu na skutek wypadku, przebicia opony, zatrzaśnięcia kluczyków czy też nawet braku paliwa. W ramach usług car assistance uczestnicy programu uzyskają pomoc polegającą m.in. na naprawie pojazdu na miejscu zdarzenia, odholowaniu samochodu do autoryzowanego warsztatu samochodowego, zapewnieniu auta zastępczego na czas naprawy, powiadomieniu bliskich o wypadku, zajęciu się dostawą części zamiennych czy też przekazaniu zaliczki na pokrycie kosztów naprawy uszkodzonego pojazdu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl