Przyczepność opon zimowych


Przyczepność opon zimowych
2018-08-19
Opony zimowe służą nam w ciężkich warunkach i odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na zaśnieżonej, oblodzonej i mokrej drodze. Ze względu na warunki panujące o tej porze roku ich konstrukcja znacznie różni się od ogumienia w wersji letniej.

Dzięki odpowiedniej mieszance gumy i inaczej zbudowanemu bieżnikowi, zimówki są w stanie przetrwać niskie temperatury i bezproblemowo dowieźć nas do celu.

Przeczytaj również:

Specyficzna konstrukcja na trudne warunki

Podczas gdy wariant letni jest wykonany z twardej gumy, opona zimowa stanowi jego przeciwieństwo. Miękka mieszanka lepiej trzyma się oblodzonej i zaśnieżonej nawierzchni, zapewniając odpowiednią przyczepność i opór koła podczas jazdy. Wykorzystanie zimówek umożliwia nam również optymalizację spalania paliwa oraz poprawia dystans niezbędny do wyhamowania samochodu.

Ważnym elementem opony zimowej jest także jej bieżnik, który nie powinien być mniejszy niż 4 mm. Zdecydowanie różni się od wersji letniej - jest mocniej wycięty, bardziej agresywny i głębszy. Dzięki takiej konstrukcji woda i śnieg (więcej informacji o przyczepności na śniegu https://www.uniroyal.pl/samochod/opony-poradnik/wiedza-na-temat-opon/przyczepnosc-na-sniegu) mogą być skutecznie odprowadzane spod kół. Pomaga to w uniknięciu poślizgu oraz zminimalizowania ryzyka wystąpienia zjawiska aquaplaningu, polegającego na wytworzeniu się swoistej poduszki wodnej pomiędzy jezdnią a kołem.

Jak skuteczne są zimowe opony?

Przyczepność zimówek w trudnych warunkach jest zdecydowanie lepsza, niż opon letnich. Te drugie nie zapewniają żadnej ochrony przed poślizgiem na zaśnieżonej czy mokrej nawierzchni i z tego względu zdecydowanie nie powinny być wykorzystywane zimą. Jeżeli temperatura spada poniżej 7 stopni Celsjusza to znak, że powinniśmy dokonać wymiany. Ta temperatura jest granicą skuteczności dla ogumienia letniego - w takich warunkach droga hamowania dla zimówek jest zdecydowanie krótsza, co pomaga nam zachować panowanie nad samochodem. W przypadku pory zimowej większy komfort jazdy zapewni nam opona szersza, która zapewni lepszą przyczepność na zakrętach.

Zima to wyzwanie nie tylko dla nas, ale również dla maszyn. Tak samo, jak dbamy o silnik i akumulator samochodu, powinniśmy również zwrócić uwagę na opony. Zimówki z asymetrycznym lub kierunkowym bieżnikiem sprawdzą się na trudnej nawierzchni o wiele lepiej, niż jakakolwiek opona letnia. Dodatkowo, jeżeli zdecydujemy się wybrać ogumienie z wyższej półki, przy odpowiedniej konserwacji będziemy mogli korzystać z niego przez wiele sezonów. Wymiana opon z zimowych na letnie i na odwrót to nie tylko kwestia ekonomii, ale przede wszystkim naszego bezpieczeństwa.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl