Plastikowe szyby - tak, to możliwe!


Plastikowe szyby - tak, to możliwe!
2014-10-30
Szyby w samochodzie tak jak i jego pozostałe elementy są cały czas udoskonalane i zmieniane. Technologia idzie do przodu i z czasem pojawiają się na rynku specjalne szyby, które różnią się pod wieloma względami od zwykłych szyb samochodowych – są przykładowo wykonane z plastiku.

Czy takie szyby mają w ogóle prawo bytu? Czy są wytrzymałe i możemy je zastosować w każdym samochodzie?

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Fantazyjne kształty

Szyby samochodowe są często produkowane w taki sposób, aby stać się w pełni zintegrowaną częścią nowoczesnego pojazdu. Projektanci tworzą samochody o coraz bardziej skomplikowanych kształtach, do których nie można zamocować standardowych szyb samochodowych. W skrajnych przypadkach kontur szyby, który jest wymagany, nie jest możliwy do uzyskania poprzez standardowe kształtowanie szkła. Dlatego w nowatorskich, niecodziennych projektach stosuje się specjalne szyby wykonywane z plastiku. Można je montować głównie w szybach bocznych, szyberdachach oraz szybach tylnych.

Szyby wykonywane z plastiku posiadają szereg zalet, którymi można tłumaczyć ich rosnącą popularność. Proces produkcji szyb plastikowych polega na formowaniu ich metodą wtryskową, dzięki czemu można uzyskać oryginalne kształty niedostępne dla osób posiadających samochody z zwykłymi szybami. Co ciekawe, plastik wykorzystuje się w podobny sposób podczas produkcji reflektorów.

Feeria barw

Szyby z plastiku nie są ograniczone pod względem kolorystycznym tak jak klasyczne szkło. Produkty są na ogół dostępne we wszystkich kolorach i odcieniach, co wzmacnia znacząco aspekt estetyczny i pozwala na stworzenie naprawdę ciekawym projektów.

Lekkość na pierwszym miejscu

Dzięki małej masie, szyby plastikowe mogą być rozważane jako dobra opcja dla samochodów elektrycznych, w których każdy gram ma znaczenie. Samochód lżejszy będzie mógł pokonać większe odległości bez potrzeby ładowania. Szyby wykonywane w tej technologii są znacznie lżejsze niż wykonywane ze szkła. Dobrym przykładem jest samochód Bugatti Veyron 16:4 Grand Sport, w którym dzięki wykorzystaniu szyb z tworzywa sztucznego zaoszczędzono prawie 18 kg.

Generowanie oszczędności

Plastik jest odporny na zderzenia i zarysowania, a dodatkowo wykazuje silne właściwości izolacyjne. Przykładowo jeśli w samochodzie poliwęglanowym zastąpi się każdą szybę szybą plastikową, konieczność ogrzewania go w zimie i chłodzenia spada o 5 stopni C. System klimatyzacji i ogrzewania będzie miał tym samym mniej pracy – a spalanie paliwa spadnie.

Nie wszystko złoto co się świeci

Szyby plastikowe są często wykorzystywane w samochodach sportowych, dzięki którym samochód jest lżejszy i jednocześnie odporny na uszkodzenia. Niestety ich wadą jest to, że ich cena jest wyższa niż w przypadku standardowych szyb samochodowych. Z tego powodu producenci wpadli na pomysł, aby tworzyć specjalne konstrukcje polegające na łączeniu ze sobą kilku elementów samochodu np. z wycieraczkę itd. Takie działanie obniża koszty produkcji szyb plastikowych.

Podsumowując

Nowoczesna technika wymagaj coraz lepszych rozwiązań, a jedną z alternatyw dla tradycyjnych szyb samochodowych są szyby plastikowe. Posiadają szereg zalet takich jak niska masa, różnorodność kolorystyczna, odporność czy lepsza izolacja – a co najważniejsze mogą przybierać oryginalne designerskie kształty, które nie są możliwe do uzyskania w produkcji szklanych szyb. W tej chwili plastik jest wykorzystywany przykładowo do produkcji płyt DVD, czy jednak w najbliższych latach producenci samochodów przekonają się do tego rodzaju szyb i rozpoczną masową produkcję? Przekonamy się zapewne już w najbliższych latach.

Artykuł powstał przy współpracy z firmą Auto-Szyby.pl, która oferuje profesjonalny montaż szyb samochodowych znanej i cenionej marki Saint Gobain Sekurit. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl