Pewne auto używane


Pewne auto używane
2019-11-17
Zakup samochodu to poważny krok i powinien być dobrze przemyślany, zwłaszcza kiedy zamierzamy nabyć auto używane. Świecące kontrolki w samochodzie to pierwszy znak usterki.

Minęły już bezpowrotnie czasy, kiedy samochody używane były całkowicie anonimowe, a ich historia opierała się tylko na zeznaniach i zapewnieniach sprzedawcy. Niejednokrotnie zdarzało się, że nieuczciwi sprzedawcy wykorzystywali ten fakt wciskając niczego nie świadomym nabywcom przysłowiowego "kota w worku". Temu procederowi dodatkowo sprzyjały niewłaściwie uregulowane przepisy praw konsumentów oraz nieświadomość kupujących. 

W obecnych czasach prawo sprzyja kupującym. Jest w miarę czytelne i jasno określa co przysługuje kupującemu, jakie obowiązki ma sprzedawca i czego w razie potencjalnych problemów z nabytym samochodem może domagać się kupujący. Mimo tych wszystkich udogodnień, które mają zapewnić bezpieczeństwo i uczciwość transakcji, zdarza się, że ktoś nadal próbuje sprzedawać samochody, które nie do końca są sprawne jak przekonuje sprzedający. Niestety zazwyczaj nieuczciwi sprzedawcy dobrze wiedzą o usterkach w samochodzie i równie dobrze potrafią je zamaskować.Niespodziewane kontrolki w samochodzie

O ile trudno jest zamaskować usterki, które wydają charakterystyczne, niepokojące dźwięki, o tyle o niesprawnościach układów elektrycznych i elektronicznych użytkownik dowiaduje się z opóźnieniem, zazwyczaj już po zakupie. Przeważnie objawia się to w postaci kontrolki w samochodzie, która pojawiają się niespodziewanie na zestawie wskaźników. Pół biedy jeśli  kontrolka zapali się tego samego dnia w którym dokonaliśmy zakupu, a jej skutkiem nie będzie unieruchomienie pojazdu. Wtedy istnieje jeszcze szansa, aby zwrócić do sprzedawcy, zaprezentować mu co się stało i jakoś polubownie załatwić sprawę. 

Codzienność jednak pokazuje, że wady ukryte wychodzą dopiero po jakimś czasie od zakupu, a to działa na niekorzyść kupującego. Aby udowodnić nieuczciwemu sprzedawcy, że samochód był uszkodzony już w dniu jego nabycia, a dodatkowo, że sprzedający o wadzie wiedział i umyślnie zataił ją przed kupującym, trzeba będzie powoływać na własny koszt rzeczoznawców, ekspertów i dochodzić swoich racji oraz poniesionych kosztów na drodze sądowej. A to trwa i kosztuje wiele nerwów. Dlatego dobrze skorzystać ze stron sprawdzających historię pojazdu - takich jak np. autobaza.pl.

Usterki symbolizowane przez kontrolki w samochodzie wyświetlane na zestawie wskaźników, dzielimy na dwa rodzaje oznaczone odpowiednimi kolorami. Są to kolory żółty i czerwony. Przyjęło się, że kontrolki żółte są kontrolkami ostrzegawczo - informacyjnymi i producent dopuszcza jazdę z nimi do najbliższego warsztatu. Mówiąc prościej, jeśli zapali się nam w trakcie jazdy kontrolka koloru żółtego, jazda z nią przez niedługi okres czasu nie powinna doprowadzić do uszkodzeń wtórnych, podzespołów współpracujących z tym konkretnym, którego kontrolka dotyczy. 

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja z kontrolkami koloru czerwonego. Przy zapaleniu się kontrolki właśnie w tym kolorze należy bezzwłocznie zatrzymać samochód i wezwać pomoc drogową, gdyż jazda z taką kontrolką na pewno doprowadzi do poważnych uszkodzeń, które odbiją się na późniejszych kosztach naprawy, liczonych w tysiącach złotych.Autobaza na straży sprawdzonych samochodów

Na szczęście są narzędzia, które pozwalają dmuchać na zimne i zawczasu gruntownie prześwietlić samochód, aby uniknąć późniejszych przykrości oraz kosztów. Jest kilka możliwości, aby kupić samochód pewny, a przynajmniej, wiedzieć na co się decydujemy. Zanim pojedziemy na osobiste oględziny pojazdu warto sprawdzić historię pojazdu. 

W serwisie autobaza.pl zrobimy to szybko i sprawnie  - wystarczy podać jedynie nr VIN. Ponadto mamy pewność, iż raport historii pojazdu wykaże wszelkie zdarzenia dotyczące sprawdzanego pojazdu, a nie tylko część historii jak to ma miejsce w niektórych konkurencyjnych serwisach.

Dodatkowo, jeżeli pojazd pochodzi z USA, Belgii lub Holandii to uzyskamy dostęp do informacji o pojeździe zapisanych przez instytucje z kraju pochodzenia pojazdu. Tym samym zyskamy dodatkową możliwość weryfikacji np. ilości właścicieli czy przebiegu pojazdu.

Raport historii pojazdu na podstawie numeru VIN odkryje przed tobą wszelkie dane samochodu wraz z dostępnymi zdjęciami, a także wszelkimi pomocnymi informacjami przy negocjacji ceny.

Na autobaza.pl możesz również sprawdzić zastawy sądowe - czyli dowiesz się czy samochód nie jest windykowany przez bank i czy przypadkiem po jego zakupie nie pojawi się komornik i nie zabierze go w celu pokrycia wierzytelności.

Dzięki wycenie faktycznej wartości samochodu, możesz się również przekonać czy cena pojazdu jest adekwatna do jego rynkowej wartości. W ten sposób nie przepłacisz za pojazd. Natomiast procedury serwisowe pozwolą sprawdzić co powinno być zrobione i co będzie do zrobienia w przyszłości w samochodzie.Auto sprawdzone to pieniądze oszczędzone

Dokładne sprawdzenie samochodu jest bardzo istotne, gdyż może oszczędzić Ci wielu nerwów, a także pieniędzy. Korzystanie z możliwości gruntownego prześwietlenia samochodu to tak naprawdę same korzyści. 

Przede wszystkim to pewność, że zakupiony przez Ciebie egzemplarz wymarzonego samochodu, nie będzie w pakiecie z nieprzewidzianymi wydatkami w postaci usterek, które trzeba będzie usunąć, aby samochód był w dalszym ciągu na chodzie. Dodatkowo znajomość historii pojazdu upewni cię, że twój nowy nabytek nie jest składany z dwóch czy trzech innych samochodów, a także, że nie pochodzi z kradzieży. 

Wszystkie te wymienione aspekty można zniwelować przez zainwestowanie kilkunastu złotych, które pozwolą na zaoszczędzenie kilkuset tysięcy. Przelicznik jest prosty i chyba nikogo nie trzeba dłużej przekonywać, że zamówienie raportu w serwisie autobaza.pl jest warte swojej ceny.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl