Opony zimowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć


Opony zimowe – wszystko, co powinieneś o nich wiedzieć
2018-11-01
Przełom października i listopada to czas, kiedy kierowcy szturmują warsztaty samochodowe oraz stacje obsługi pojazdów w celu wymiany opon z letnich na zimowe.

Jeśli temperatura w ciągu całej doby spada poniżej 7 stopni Celsjusza, opony zimowe sprawdzą się o wiele lepiej, zapewniając odpowiednią przyczepność oraz eliminując ryzyko ewentualnego poślizgu. Poznaj mocne i słabe strony opon zimowych i dowiedz się, kiedy najlepiej odwiedzić warsztat wulkanizacyjny, by uniknąć kolejek.

Przeczytaj również:


Kiedy zmienić opony zimowe na letnie?

Odpowiedź na pytanie o to, kiedy założyć zimówki wynika bezpośrednio z analizy właściwości tego rodzaju ogumienia. Podstawowym zadaniem opon zimowych jest zapewnienie optymalnej przyczepności pojazdu na ośnieżonej drodze – opona zimowa działa tak jak raki w górach – bieżnik wbija się w śnieg i wyrzuca go spod kół. Warto jednak pamiętać, że w momencie, kiedy pierwszy śnieg już spadnie, na zmianę opon może być za późno – warto więc zrobić to wcześniej. Choć obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce wciąż nie został wprowadzony, warto zdawać sobie sprawę z faktu, że coraz więcej państw stosuje w swoich kodeksach drogowych odpowiednie zapisy, nakazujące kierowcom zmianę opon z letnich na popularne zimówki do 1 listopada. Również w naszym kraju, właśnie ostatnie dni przed świętem zmarłych stoją pod znakiem największych kolejek w zakładach wulkanizacyjnych oraz stacjach obsługi, zajmujących się zmianą opon. Warto również zadawać sobie sprawę, że jeśli zamówimy nowe opony w tym okresie, ich dostawa może się opóźnić, ze względu na wzmożony ruch w sklepach i hurtowniach. Zdecydowanie lepiej umówić się na wymianę opon w okolicach połowy października – zwykle temperatura na zewnątrz jest wówczas niska, do tego mamy do czynienia z częstymi opadami deszczu, z którymi opony zimowe radzą sobie o wiele lepiej, ponieważ doskonale odprowadzają wodę. Szukasz opon zimowych? Sprawdź opony Kormoran Vanpro winter 225/75 R16.Jak działają opony zimowe?

Warto zdawać sobie sprawę, że żadna opona, nawet najlepszej jakości zimówka nie ustrzeże nas przed konsekwencją brawurowej, nieodpowiedzialnej jazdy po śliskiej, oblodzonej nawierzchni. Niestety, co roku zapomina o tym wielu kierowców, czego skutkiem są stłuczki, kolizje oraz poważne wypadki. Opony zimowe znacznie lepiej od letnich radzą sobie podczas jazdy po śniegu, jednak ich działanie na lodzie jest ograniczone. Zalety opon zimowych: lepsza przyczepność na śniegu, dobre odprowadzanie wody, poprawa bezpieczeństwa. Wady opon zimowych: szybkie zużycie bieżnika przy dodatnich temperaturach. Odwiedź sklep z oponami noweopony.pl i znajdź markowe opony zimowe w najlepszej cenie.


 
 

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl