Badanie PZWLP: jak i gdzie najchętniej kupujemy auta używane?


2025-07-23
W najnowszym badaniu Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) postanowił zapytać kierowców, kiedy ostatni raz kupili używane auto, gdzie dokonali takiego zakupu oraz czy byli z niego zadowoleni. Badanie przeprowadzono w czerwcu br. na grupie ponad 1 tys. respondentów
O zaletach aut używanych nie trzeba dużo mówić – to przede wszystkim cena. Pojazdy wyjeżdżające z salonu tracą średnio od 10 do 30 proc. ceny w ciągu pierwszego roku, a po trzech latach ich wartość może spaść nawet o 30-50 proc. W Polsce rocznie właściciela zmienia ponad 2 mln samochodów. Coraz większą popularnością cieszą się auta używane po wynajmie lub po leasingu – ze względu na m.in. regularne serwisowanie, czy pełną historię eksploatacji. W najnowszym badaniu Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) postanowił zapytać kierowców, kiedy ostatni raz kupili używane auto, gdzie dokonali takiego zakupu oraz czy byli z niego zadowoleni. Badanie przeprowadzono w czerwcu br. na grupie ponad 1 tys. respondentów.

Pierwsze pytanie, jakie zadano brzmiało: czy kiedykolwiek kupiłeś używany samochód. Okazuje się, że ponad połowa (55 proc.) z respondentów zmieniła auto w ciągu ostatnich 5 lat. Kolejne 32 proc. zrobiło to ponad 5 lat temu. Najmniejszą grupą okazali się ci kierowcy, którzy nigdy nie kupili używanego auta – 13 proc.

Ciekawe wnioski nasuwają się, po analizie odpowiedzi respondentów z różnych grup wiekowych. W przedziale 18-24 aż 71 proc. zadeklarowało, że kupiło auto używane w ciągu ostatnich 5 lat. W kolejnych przedziałach (25-34, 35-44, 45-65) wartość spadała i wynosiła odpowiednio: 65 proc, 58 proc. i 47 proc. Z kolei w grupie osób, które kupiły auto więcej, niż 5 lat temu było odwrotnie: 18-24 lat – 10 proc., 25-34 lat – 24 proc., 35-44 lat – 32 proc. i 45-65 lat – 39 proc. – Można z tego wyciągnąć wniosek, że im osoby młodsze tym częściej skłonne są zmieniać auto. Nie ma w tym nic dziwnego: technologia jest dziś tak szybko rozwijana, że każdy chce jeździć pojazdem nowocześniejszym, bardziej ekonomicznym i bezpieczniejszym – mówi Monika Opalińska, ekspertka PZWLP.

W badaniu PZWLP zapytano także o to, gdzie lub od kogo respondenci kupili swój używany samochód. Najwięcej, bo 55 proc. zdecydowało się na zakup od osoby prywatnej. Na drugim miejscu - z wynikiem 17 proc. - znalazł się komis samochodowy, z kolei 11 proc. zdecydowało się na kupno auta przez pośrednika zajmującego się sprowadzaniem samochodów. Jedynie 3 proc. zadeklarowało, że samodzielnie sprowadziło pojazd zza granicy.

Wysoko w odpowiedziach uplasowały się miejsca, gdzie można kupić samochody sprawdzone i nierzadko jeszcze na gwarancji producenta (lub dealera): salon samochodowy (odpowiedź: jako auto używane w komisie u dealera) z wynikiem 8 proc. oraz od firmy leasingowej lub wynajmu – 4 proc.

Od lat obserwujemy systematyczny wzrost zainteresowania autami pochodzącymi z leasingu czy wynajmu. Są to samochody zwykle 3-4 letnie, będące w dobrym stanie technicznym i często bogato wyposażone. Ich zaletą jest też pełna i wiarygodna historia serwisowa oraz wiarygodny przebieg – podkreśla Mikołaj Bąk, ekspert PZWLP.

Kolejnym pytaniem, jakie zadano w badaniu brzmiało: czy w ciągu ostatnich 5-ciu lat kupiłeś używane auto poleasingowe lub po wynajmie. I tutaj ponownie potwierdziło się duże zaufanie klientów do tego typu aut. Co dziesiąty (10 proc.) kupił taki samochód w ciągu ostatnich 5 lat. Co piąty respondent – 22 proc. zadeklarował, że choć nie kupił takiego auta to rozważa jego zakup w niedalekiej przyszłości.

Na koniec zapytano o wrażenia pozakupowe tych, którzy kupili samochód używany. Okazuje się, że większość – 51 proc. oceniła je bardzo pozytywnie: wszystko przebiegło sprawnie i bezproblemowo, zaś kolejne 36 proc., jako „raczej pozytywnie – pojawiły się drobne trudności, ale ogólnie jestem zadowolony”. Raczej negatywnie i zdecydowanie negatywnie uzyskało odpowiednio – 2 i 1 proc.

Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Małgorzata Urbaś

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl