Opony zimowe - kupować czy nie?


2013-09-11
Wielu z nas myśli o zakupie opon na kolejny sezon zimowy. Jesień jest już za pasem, a zapewne w okolicach końca października będziemy zmieniać opony. Jednak jak się okazuje nie wszyscy uważają, że wymiana opon to dobry pomysł. Co w zamian?

Krakowskim targiem

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Czasami żal jest wydać znaczącą sumę na cztery nowe lub używane opony zimowe. No i właśnie krakowskim targiem część kierowców w połowie wypełnia to, co powinno…. Otóż zdarza się niektórym montować opony zimowe tylko na jednej osi.
Taka kombinacja opon nie zwiększa o połowę bezpieczeństwa czy nie zmniejsza drogi hamowania. Jedno jest pewne z takim wyposażeniem na śniegu i lodzie mamy gwarancje obrotu dookoła swojej osi przy wykonywaniu zakrętu. Zazwyczaj taki piruet auto wykonuje, gdy opony zimowe są na osi przedniej, a opony letnie na osi tylnej. Na pewno samochód będzie w stanie lepiej ruszyć w śniegu, ale to nie wystarcza…. Co w przypadku, gdy opony zimowe są na osi tylnej? Samochód najprawdopodobniej przy skręcaniu w lewo bądź w prawo wypadnie z toru jazdy przy większej prędkości.

Całoroczne

Kolejnym rozwiązaniem są opony całoroczne. Fakt, że bezpieczeństwo jest już dużo większe niż we wcześniej omawianym punkcie, ale.. Zazwyczaj opony całoroczne charakteryzują się dłuższą drogą hamowania a przyczepność nigdy nie dorówna ani oponom letnim w sezonie letnim i zimowym w zimie. To rozwiązanie jest też dosyć drogie, bo musimy wymieniać opony częściej, a opony całoroczne  też szybciej zużywają się….

4x4

Napęd na obie osie sprawia, że samochód zdecydowanie lepiej zachowuje się na drodze zimą i pozwala wyjechać ze śniegu. Ale też jest jeden warunek: posiadanie napędu 4x4 nie zabezpiecza przed poślizgami zimą. Dlatego każdy tego typu samochód powinien posiadać opony zimowe. Na rynku dostępne są specjalnie modele opon zimowych do tych aut.

M+S = OK?

Kolejnym argumentem kierowców jest to, że gdy na oponach widnieje napis M+S to są one stworzone do jazdy na śniegu.  Zapis oznacza pierwsze litery słów po angielsku – błoto i śnieg. Napis  znajduje się na każdej oponie zimowej, ale co ciekawe może on występować na innych oponach. Producenci opon zamieszczają je na oponach całorocznych bądź właśnie na wspomnianych wcześniej samochodach z napędem 4x4.
 A więc jak rozpoznać czy posiadana opona jest na sezon zimowy? Wystarczy na jej boku wypatrzeć znaczek w kształcie ostrego szczytu górskiego, w którego środku będzie płatek śniegu.

Suma summarum

No właśnie nie wystarczają dwie ani nawet trzy opony zimowe w samochodzie i dla pewnego bezpieczeństwa nie ma, co oszczędzać lub stwarzać prowizorycznych rozwiązań. Nawet kupno samochodu z napędem na cztery koła nie uchroni nas przed zimą bez opon na ten sezon. Dlatego pomimo niskiego budżetu warto rozważyć zakup opon zimowych, które parametrami i ceną mogą być dopasowane do naszego samochodu i naszego budżetu. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

rezulteo_opony

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl