Opony do wózków widłowych - wszystko co musisz o nich wiedzieć!


Opony do wózków widłowych - wszystko co musisz o nich wiedzieć!
2017-12-17
Jednym z elementów budowy wózków, którym poświęca się najwięcej uwagi są opony do wózków widłowych. Dzieje się to głównie ze względu na zakres prac, które te pojazdy wykonują codziennie z największą precyzją i dokładnością.

Operator wózka widłowego nie może pozwolić sobie na poślizgi, które mogłyby skutkować zniszczeniem przewożonego towaru lub groźnym wypadkiem. Opony do wózków widłowych muszą być niezawodne i wytrzymałe.

Nie wszystkie przedsiębiorstwa mogą sobie pozwolić na dysponowanie dużymi powierzchniami magazynowymi i halami, równie często transport wewnętrzny w firmach odbywa się w wąskich korytarzach, w których liczą się głównie umiejętności operatorów, manewrowość sprzętu oraz jakość opon do wózków widłowych. Ale stan opon jest ważny także na większych przestrzeniach, gdzie wózki widłoweniejednokrotnie muszą wykonywać gwałtowne manewry, częste zmiany kierunku jazdy, czy dynamiczne przyśpieszanie i hamowanie. We wszystkich tych sytuacjach, od jakości i stanu opon do wózków widłowych zależy bezpieczeństwo przewożonego ładunku i operatora.Rodzaje opon do wózków widłowych

Opony do wózków widłowych dzieli się na dwa główne typy: opony pneumatyczne i opony superelastyczne. Czym różnią się te dwa rodzaje opon? Przede wszystkim wykonaniem i trwałością - opony pneumatyczne są zdecydowanie twardsze, jednak łatwiej mogą ulec przebiciu czy uszkodzeniu. Opony superelastyczne z kolei, jak sama nazwa wskazuje, są zdecydowanie bardziej elastyczne, posiadając w swojej konstrukcji warstwę gumy ułatwiającą uginanie. Oczywiście, to zaledwie podstawowe rozróżnienie tych dwóch typów opon, którym postaramy się przyjrzeć bliżej w dalszej części artykułu.
Ciekawostkę stanowi fakt, iż opony do wózków widłowych można zakupić w kilku wariantach kolorystycznych: czarnym lub w niebrudzących i nie pozostawiających śladów: białym, szarym i zielonym.Opony pneumatyczne do wózków widłowych

Nie wszystkie opony pneumatyczne są takie same. Decydując się na zakup tego typu opon do wózków widłowych, musicie wiedzieć, iż opony pneumatyczne dzielą się na dwie podkategorie:

 • opony diagonalne - które wyróżnia doskonała stabilność jazdy i dobra trakcja; występujące z dętką i ochraniaczem, zwykle są tańsze choć jednocześnie mniej odporne na uszkodzenia i zużycie. Nadają się raczej do wózków widłowych, które są eksploatowane raczej okazyjnie i średnio intensywnie.
 • opony radialne - cechujące się niskim oporem toczenia, dużą żywotnością i wysokim komfortem jazdy. Ich konstrukcja jest częściowo zbliżona do tej stosowanej w oponach samochodowych. Zamiast dętek i ochraniaczy są wyposażone w kołnierz uszczelniający.


Co musisz koniecznie wiedzieć o oponach pneumatycznych?


Poniżej zaprezentujemy Ci kilka faktów, o których musisz koniecznie wiedzieć, jeśli decydujesz się na wybór pneumatycznych opon do wózków widłowych!

 1. Opony pneumatyczne radialne stosuje się z powodzeniem w miejscach, w których panuje duże ryzyko spowodowania wybuchów (np. w przemyśle chemicznym czy farmaceutycznym), ponieważ bardzo dobrze przewodzą ładunki antystatyczne.
 2. Jeśli wózek widłowy został wyposażony w opony pneumatyczne, bardzo ważne jest zachowanie w oponach prawidłowego ciśnienia, zalecanego przez producenta.
 3. Przy wymianie opon z pneumatycznych na superelastyczne nie jest konieczna wymiana felgiOpony superelastyczne do wózków

Superelastyczne opony nazywane bywają oponami pełnymi. Poprawiają one stabilność wózków widłowych, dlatego zdecydowanie polecane są w przypadku wózków widłowych wysokiego składowania. Ponadto odznaczają się znacznie większą odpornością na przebicia i urazy. 
Tego typu opony do wózków widłowych również dzielimy na dwie podkategorie:

 • opony dwuwarstwowe - ich główną zaletą jest niska cena. Jednak podobnie, jak w przypadku opon diagonalnych, niższa cena przekłada się na niższą żywotność i jakość. Ich użycie zaleca się wyłącznie przy mało intensywnych pracach na niewielkich odcinkach.
 • opony trójwarstwowe - dzięki umiejętności odprowadzania ciepła z wnętrza koła nadają się do pracy wielozmianowej. Cechuje je bardzo dobra amortyzacja i wysoki komfort pracy, ale także zdecydowanie wyższa cena niż w przypadku opon dwuwarstwowych.


Co musisz wiedzieć o superelastycznych oponach do wózków widłowych?

Superelastyczne (lub inaczej - pełne) opony do wózków widłowych są lepszym rozwiązaniem niż opony pneumatyczne. Sprawdź jednak, co musisz o nich koniecznie wiedzieć, zanim zdecydujesz się na zakup:

 1. Superelastyczne opony należy wymieniać na specjalistycznych prasach hydraulicznych.
 2. Nie ma możliwości przebicia superelastycznej opony.
 3. Minusem superelastycznych opon jest ich gorsza amortyzacja, dlatego nie sprawdzają się one podczas prac na nierównym podłożu, gdyż przewożony delikatny towar może ulec zniszczeniu lub potłuczeniu.


Na czym koncentrować się wybierając opony do wózków widłowych?

Zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu opon do wózków widłowych, powinieneś dobrze przemyśleć swoją decyzję. Przy wyborze tego typu opon, koniecznie należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych aspektów:

 • Jak bardzo eksploatowane są wózki widłowe w Twoim zakładzie pracy? Czy pracują w trybie wielozmianowym czy służą tylko raz na jakiś czas np. do załadunku i rozładunku towarów?
 • Jakiego typu ładunki przewożą wózki? Czy są to rzeczy, których transport wymaga szczególnej ostrożności?
 • Po jakiej powierzchni poruszają się wózki na terenie Twojego zakładu pracy? Czy opony do wózków widłowych powinny być niebrudzące, gdyż jest to np. podłoga sklepowa, czy raczej bardzo trwałe, tak aby nie ulec przebiciu na placu budowy?


Podsumowanie

W powyższym artykule staraliśmy się przedstawić Wam najważniejsze informacje o dwóch podstawowych i najpopularniejszych rodzajach opon do wózków widłowych: oponach pneumatycznych i superelastycznych. Mamy nadzieję, że po lekturze, będziecie potrafili poradzić sobie z wyborem odpowiedniego ogumienia do Waszych wózków, wiedząc czym kierować się podczas wyboru i zakupu. 
Wybór odpowiednich opon może znacznie wpływać, a niejednokrotnie mieć decydujące znaczenie, na efektywność oraz bezpieczeństwo pracy całego Waszego przedsiębiorstwa.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl