Ochrona zniżek - jak działa?


Ochrona zniżek - jak działa?
2019-10-12
Każdy kierowca drży o swoje zniżki za bezszkodową jazdę. Nic dziwnego, wypracowywanie ich trwa całe lata, a stracić je można w mgnieniu oka, przy jednej stłuczce. Można ochronić swoje zniżki, wykupując dodatkowe ubezpieczenie.
Za co naliczane są zniżki OC?

Zniżki przysługują kierowcom, którzy ostatnie siedem lat przejeździli wzorowo, nie powodując żadnej szkody komunikacyjnej. Kwestii zniżek ubezpieczeniowych nie reguluje polskie prawo, zatem ubezpieczyciele mają tu wolną rękę. I korzystają z tego, naliczając zniżki w dowolny sposób.

Oto Panie Kasia i Asia. Każda z nich jeździ samochodem od trzech lat, żadna z nich nie miała stłuczki, każda ubezpieczyła samochód w innym towarzystwie. Pani Kasia dostała 60% zniżki, pani Asia 30%. Tak może się zdarzyć, ponieważ ubezpieczyciele mogą naliczać zniżki wedle własnego uznania.

Wysoka zniżka wcale nie musi oznaczać najtańszego OC. Zawsze warto porównać dokładnie kilka ofert ubezpieczycieli. Nie ma sensu przepłacać – prawo stanowi, że zakres obowiązkowego ubezpieczenia OC w każdym TU musi być taki sam.Utrata zniżki po szkodzie

Jeśli masz na koncie szkodę komunikacyjną, musisz liczyć się ze wzrostem składki w kolejnym roku. Nie wiadomo o ile, ponieważ – znowu – nie zostało to uregulowane prawnie. Jeden ubezpieczyciel może potrącić szkodowemu kierowcy 10% ze zniżki, a inny może odebrać aż 30%.Czym jest ochrona zniżek na OC?

Ochrona zniżek to dodatkowe, nieobowiązkowe ubezpieczenie, które jednak warto wziąć pod uwagę, ponieważ gwarantuje, że w razie szkody nie utracimy zniżek na OC.

Jeśli chodzi o ochronę zniżek, to ubezpieczyciele – ponownie - mają wolną rękę. Nie wszyscy oferują ochronę zniżek, a każdy wycenia ją inaczej. W jednym zakładzie ubezpieczeniowym ochronę zniżek można wykupić za 30 zł, w drugim dostaniemy ją bezpłatnie w przypadku szkód o wartości do 5 000 zł, a w trzecim ochronę zniżek dostaniemy do polisy AC. Dokładnie, co to jest ochrona zniżek, zostało wytłumaczone w artykule: Ochrona zniżek – jak to działa i czy warto ją mieć?Co zyskujesz dzięki ochronie zniżek?

W okresie, który obejmuje polisa OC wraz z ochroną zniżek, pierwsza szkoda nie doprowadzi do utraty zniżek i w kolejnym roku będziesz mieć taką zniżkę, jaką wypracowałeś do tej pory. Jednak każda kolejna szkoda już będzie zaliczona w poczet Twoich ubezpieczeniowych grzechów i wówczas musisz liczyć się z tym, że w kolejnym roku zapłacisz wyższą składkę OC.Kiedy warto wykupić ochronę zniżek?

Ochrona zniżek zawsze jest przydatnym ubezpieczeniem, jednak niektóre okoliczności podwyższają ryzyko szkody. Niewątpliwie jest to sytuacja, kiedy współwłaścicielem samochodu czynimy świeżo upieczonego kierowcę. Taka osoba nie ma zniżek, bo jeszcze nie zdążyła ich wypracować, zatem chętnie skorzysta ze zniżki taty, mamy czy życzliwej cioci. Jednak w momencie, gdy młody kierowca spowoduje szkodę, zniżki traci również współwłaściciel. W takiej sytuacji ochrona zniżek bardzo się przydaje, bo oszczędza portfele obydwu kierowców.Zmieniasz ubezpieczyciela, tracisz ochronę zniżek

Ochrona zniżek obowiązuje tylko w tym zakładzie ubezpieczeniowym, w którym została wykupiona, czyli w kolejnym roku po szkodzie tylko stary ubezpieczyciel uwzględni Twoją ochronę zniżek. Nowy sprawdzi Twoją historię w Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i od razu zabierze część Twoich zniżek.Mam ochronę zniżek. Podwyżka OC mnie nie dotyczy?

Ochrona zniżek nie gwarantuje niezmiennej składki OC w kolejnych latach. Składki OC rosną z wielu powodów. Czasem zniżka za bezszkodową jazdę nie ulegnie zmianie, ale cena ubezpieczenia wzrośnie.

Jednak nie załamuj się. Zawsze szukaj najtańszej oferty i sprawdzaj oferty innych ubezpieczycieli. Może się okazać, że utrata zniżki przy zmianie ubezpieczyciela wyjdzie Ci na dobre i ostatecznie zapłacisz mniejszą składkę. Zniżki są istotne, ale nie najważniejsze przy ustalaniu stawki ubezpieczeniowej. Zawsze warto porównywać oferty wielu zakładów ubezpieczeń. Można to zrobić np. dzięki porównywarce OC mubi.pl.Podsumowanie

  1. Jeśli jeździsz bezszkodowo, przysługuje Ci zniżka OC.
  2. Warunki ochrony zniżek są ustalane indywidualnie, oferty ubezpieczycieli mogą się pod tym względem różnić.
  3. Chcąc ochronić zniżki w razie szkody, wykup ochronę zniżek.
  4. Ochrona zniżek działa w ciągu okresu ubezpieczeniowego i zazwyczaj obejmuje tylko jedno zdarzenie.
  5. Ochronę zniżek uznaje tylko ten zakład ubezpieczeń, w którym została wykupiona.
  6. Zniżki to tylko jeden z elementów składki ubezpieczeniowej. Porównując oferty można znaleźć tańszą opcję, nawet po szkodzie.

Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl