Niezbędnik kierowcy - co powinno się znaleźć w podstawowym wyposażeniu samochodu?
Obecnie produkowane modele samochodów cechuje szeroko rozbudowane wyposażenie. Są to nie tylko różnorodne elementy dodatkowe, takie jak radioodtwarzacze czy klimatyzacja, ale także nowatorskie rozwiązania technologiczne w zakresie napędu samochodu czy jego systemu hamowania.
Zastosowanie ich ma konkretny cel - poprawić komfort jazdy oraz zwiększyć poziom jej bezpieczeństwa. Ponadto ich obecność podnosi atrakcyjność danej oferty. Warto sprawdzić, co uważa się za standard w wyposażeniu samochodu, a co za dodatkowy element, który powinien być umieszczany w aucie na życzenie klienta.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Wyposażenie podstawowe
Każdy model samochodu posiada swoją własną, unikalną specyfikację wyposażenia. Choć tworzone są specjalne pakiety, jak np. pakiet Smart dla wersji AMBIENTE I ELEGANCE Škody Yeti, to zasadniczo klient ma prawo samodzielnie wybrać sobie elementy zawarte w jego przyszłym aucie. Na przestrzeni lat wypracował się jednak pewien standard wyposażenia, który dziś uważany jest za podstawowy, choć jeszcze kilkanaście lat temu pozostawał pewnym “luksusem” - mówi pracownik salonu samochodowego Škody Auto Wimar z Warszawy.
Obecnie każde dobre auto powinno posiadać szereg udogodnień, które wpływają na komfort codziennego użytkowania samochodu. Wśród nich wyróżnia się przede wszystkim:
-
system ABS (zapobiega blokowaniu kół podczas hamowania),
-
elektromechaniczne wspomaganie kierownicy,
-
blokada przeciwuruchomieniowa (immobiliser),
-
regulowana wysokość fotela kierowcy i pasażera,
-
elektrycznie sterowane szyby,
-
manualna klimatyzacja,
-
centralny zamek.
Istnieje wiele elementów wyposażenia, które intuicyjnie uznawane są za integralną część auta. Wymienić tu można głównie różnego rodzaju schowki, oświetlenie, wycieraczki do szyb i inne. Posiada je każdy samochód, a promowanie ich przez producenta odbywa się zazwyczaj wówczas, jeśli cechują się wyjątkowo funkcjonalnym wykonaniem czy nowoczesnym designem.
Aby przekonać się, jakie standardowe wyposażenie posiada auto, które nas interesuje i jakie ma dostępne opcje wyboru elementów dodatkowych, najlepiej skorzystać z porad autoryzowanych dealerów. Pracownicy salonów samochodowych Grupy Auto Wimar udzielają informacji na temat wyposażenia aut marki Škoda - Fabia, Yeti, Octavia, Superb i nie tylko.
Bezpieczeństwo
Wyposażenie auta, zarówno standardowe, jak i dodatkowe, w wielu przypadkach ma za zadanie zwiększyć poziom bezpieczeństwa - tak w jeździe, jak i podczas ewentualnej kolizji. Standardem w wyposażeniu większości aut, w tym także aut marki Škoda, stały się poduszki powietrzne dla kierowcy i pasażera.
Elementem dodatkowym są zaś głównie poduszki boczne, przednie i tylne. Możliwość zwiększenia ich ilości posiada np. nowa Škoda Yeti - w pełnej ofercie może mieć zamontowanych nawet 9 poduszek powietrznych chroniących kierowcę i pasażerów.
Inne rozwiązania, w które można zaopatrzyć swój samochód, a które zwiększają poziom bezpieczeństwa to np. system ESP - stabilizuje tor jazdy samochodu (dostępny m.in. w Škodzie Citigo), czujniki parkowanie (dostępne m.in. w Škodzie Fabia) czy system TPM - funkcja kontroli ciśnienia w oponach (dostępna m.in. w Škodzie Yeti).
Wyposażenie własne
Wyposażenie samochodu jest określeniem wieloznacznym, gdyż oprócz elementów oferowanych przez producenta, oznacza także akcesoria, które muszą znajdować się w każdym aucie. Ich posiadanie jest regulowane przez odpowiednie rozporządzenia ministra infrastruktury, a za ich brak można zostać ukaranym mandatem. Obejmuje ono dwie rzeczy - gaśnicę o wadze nie mniejszej niż 1 kg oraz trójkąt ostrzegawczy ze znakiem homologacji.
Wszystkie inne elementy, takie jak apteczka, zapasowe żarówki, zapasowe koło, linka holownicza, kable rozruchowe czy kamizelka odblaskowa to rzeczy, które warto posiadać w samochodzie, ale nie jest to wymagane prawnie. Mają duże znaczenie w sytuacjach awaryjnych, dlatego warto zadbać o to, aby znalazły się w pojeździe.
Koszt samochodu z dodatkowym wyposażeniem
Cena poszczególnych modeli samochodów uzależniona jest od rodzaju ich wyposażenia. Wraz z wyborem elementów dodatkowych, wzrasta ogólny koszt auta. Pracownicy salonów samochodowych, takich jak Auto Wimar z Warszawy, przedstawiają klientowi pełne cenniki usług dodatkowych, które można zamontować w pojeździe. Dodatkowo służą radą i wskazówkami, które opcje będą przydatne w rzeczywistości.
Chociaż cena samochodu z dodatkowym wyposażeniem wzrasta, nadal istnieją sposoby na jej korzystne zmniejszenie. Jedną z takich opcji jest oferta Škody - Kredyt Niskich Rat. Dzięki niej klienci zyskują dostęp do najnowszych modeli Škody, w ekstremalnie niskiej, comiesięcznej racie. Co więcej, po 4 latach użytkowania otrzymują trzy możliwości rozwiązania kontraktu, w tym zwrot auta do salonu samochodowego i wybranie nowej Škody, z nowym wyposażeniem.
Możliwe jest to dzięki korzystnym warunkom kredytowania. Umowa podpisywana jest na 36 lub 48 miesięcy i posiada atrakcyjne oprocentowanie, wynoszące 3,99%. Końcowa wysokość raty uzależniona jest od ceny samochodu, czasu kredytowania, wkładu własnego (który możne wynosić 0%) i zakładanego przebiegu kilometrów. Tym samym zyskuje się możliwość posiadania samochodu wraz z korzystnym pakietem ubezpieczeń, w cenie nie obciążającej rodzinnego budżetu.
Po 3 lub 4 latach użytkowania modeli Škody, każdy klient korzystający z Kredytu Niskich Rat ma trzy możliwości. Po pierwsze, jednorazowa spłata pozostałej wartości auta. Po drugie, dalsze spłacanie ratalne. Po trzecie - zwrot auta do salonu i podpisanie nowej umowy w ramach Kredytu Niskich Rat, a co za tym idzie, wybranie całkiem nowego modelu Škody, z jej szerokiej oferty.
To, co znajdzie się w samochodzie, zależy głównie od klienta. Warto wyszukać odpowiednie auto i dopasować je do swoich potrzeb. Warta jest tego każda cena - zawsze istnieje możliwość jej korzystnego rozłożenia na raty.
Nadesłał:
slawek
|