Najczęściej kradzione auta na zachodzie. Na nie warto uważać


Najczęściej kradzione auta na zachodzie. Na nie warto uważać
2019-07-23
W 2018 w Polsce skradziono blisko 8 tysięcy samochodów. Liczba może robić wrażenie, ale jeśli porównać ją ze statystykami z poprzednich lat, widać sporą poprawę sytuacji. W zestawieniu z 2017, kiedy z polskich garaży i parkingów zniknęło ponad 15 procent mniej aut.

Pojazdy kradzione w naszym kraju rzadko jednak trafiają bezpośrednio do sprzedaży. Niekiedy zostają „dawcami” części, innym razem są szmuglowane na wschód. W Polsce najczęściej sprzedawane są samochody z zachodu. Kraje, z których do nas trafiają to przede wszystkim Niemcy, Wielka Brytania, Hiszpania, Francja i Holandia. Na podstawie pochodzących z tych krajów statystyk można sporządzić listę modeli, przy zakupie których należy zachować szczególną ostrożność.

Jak uniknąć problemów związanych z kupnem kradzionego auta? Najlepszym i najszybszym rozwiązaniem jest sprawdzenie numeru VIN. Serwis carVerical przeszuka policyjne i cywilne bazy, a jeśli dany samochód znajdzie się w którejś z nich, poinformuje o tym potencjalnego kupca. Warto to zrobić zwłaszcza wtedy, gdy interesuje nas zakup jednego ze wspomnianych niżej modeli.

Przeczytaj również:


Najczęściej kradzione auta w Niemczech

Jak wynika ze statystyk opublikowanych w ubiegłym roku przez Stowarzyszenie Niemieckiego Przemysłu Ubezpieczeniowego, łupem złodziei za Odrą padają przede wszystkim modele z segmentu premium, a przeciętna wartość kradzionych aut rośnie z roku na rok. W 2018 w związku z jednym incydentem TU wypłacały średnio 18,5 tysiąca euro.

Choć pierwsze miejsce na niechlubnej liście zajęły auta Volkswagena, kolejne pozycje okupują już dużo droższe marki – Audi, BMW, Mercedes i Audi. Jeśli chodzi o odsetek skradzionych pojazdów do wszystkich zarejestrowanych samochodów danego producenta, podium przedstawia się następująco: Land Rover, Porsche i Audi.Najczęściej kradzione auta we Francji

Statystykami dotyczącymi kradzieżami samochodów nad Sekwaną podzieliło się francuskie stowarzyszenie 40 million d'automobiliste. Według nich we Francji codziennie ginie około 300 aut. Co ważne, skali zjawiska wcale nie ogranicza stosowanie nowoczesnych systemów elektronicznych bezpieczeństwa, bo w blisko 70 procentach przypadków zostają one złamane przez przestępców.

Listę najczęściej kradzionych pojazdów w tym kraju otwiera… Smart Fortwo II. Kolejne miejsca na podiom należą do Range Rovera oraz Range Rovera Evoque. Na następnych pozycjach uplasowały się natomiast takie jak modele tak Ford Fiesta, Renault Clio, SEAT Leon i Citroen DS3.Najczęściej kradzione auta w Holandii

Informacjami o preferencjach działających w Holandii złodziei samochodów podzieliła się organizacja Stichting Aanpak Voertuigcriminaliteit. Według opublikowanego przez nią w 2018 raportu, największym wzięciem w cieszą się w tym kraju modele sprzed 3-5 roczników (średni wiek kradzionych aut to 4 lata). Niderlandzka policja może pochwalić się dość dużym odsetkiem odzyskanych pojazdów – wynosi on 40 procent.

Łupem złodziei w Holandii najczęściej padają Volkswageny (2321 zgłoszonych przypadków), BMW (709), Audi (678) i Land Rovery (117). Dane pochodzą z roku 2017.Najczęściej kradzione auta w Wielkiej Brytanii

Plagi kradzieży samochodów nie uniknęła też Wielka Brytania. Według danych firmy Tracker, specjalizującej się w ściganiu złodziei aut, w 2015 przeciętna cena kradzionych na wyspach aut wynosiła 25,6 tysiąca funtów. Dający do myślenia jest też duży udział modeli z zabezpieczeniami elektronicznymi, które przestępcy łatwo odpalają bez kluczyków.

Jakie auta najczęściej „zmieniają właściciela”? Od lat bezkonkurencyjny jest pod tym względem BMW X5, który niemal zawsze plasuje się na pierwszym miejscu corocznych zestawień. Poza nim, angielscy kierowcy zgłaszają też kradzież Mercedesów klasy C, BMW serii 3, Range Roverów oraz Land Roverów Discovery.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl