Na czym polega malowanie proszkowe?


Na czym polega malowanie proszkowe?
2019-10-08
Malowanie proszkowe jest metodą, którą obecnie powszechnie wykorzystuje się w lakiernictwie. Zastosowanie tego sposobu malowania jest możliwe na wielu różnych powierzchniach, jednak przede wszystkim podatne na niego są powierzchnie wykonane z aluminium, mosiądzu, stali czy też żeliwa.

W przypadku malowania proszkowego farbę nakłada się na powierzchnię przewodzącą, przy wykorzystaniu natrysku elektrokinetycznego bądź też elektrostatycznego. Cały proces utwardzania zachodzi w bardzo wysokiej temperaturze, ponieważ waha się ona od 140 do 200°C. Tak wysoka temperatura sprawia, że proszek powoli topnieje i następuje jego polimeryzacja. Tak uzyskana powierzchnia jest przede wszystkim idealnie gładka, ale wykazuje się również świetnymi parametrami technologicznymi. Poza tym staje się ona znacznie bardziej odporna na działanie niektórych czynników atmosferycznych, mechanicznych czy też chemicznych.W przypadku samochodów najistotniejszy jest fakt, że malowanie proszkowe uodparnia metal na korozję.

Malowanie proszkowe może być wykonane poprzez natrysk elektrostatyczny oraz elektrokinetyczny. Czy te dwie metody różnią się pomiędzy sobą? Oczywiście tak. Podczas malowania elektrostatycznego warunki panujące w pomieszczeniu, muszą spełniać rygorystyczne normy. Dlatego też malowanie w ten sposób jest dużo bardziej skomplikowane. W przypadku malowania elektrostatycznego trudno jest również pokryć wewnętrzne powierzchnie niektórych elementów. Oczywiście na wybór konkretnej metody składa się wiele czynników, które pod uwagę podczas swojej pracy bierze lakiernia.

Wśród wielu zalet malowania proszkowego można wyróżnić również tę, iż farby proszkowe nie mają w swoim składzie substancji szkodliwych, czyli rozpuszczalnikowych. Dlatego też nie mają złego wpływu na środowisko czy też na zdrowie człowieka. Poza tym farby proszkowe są bardzo wydajne co sprawia, że pomalowania jednego elementu tą metodą może okazać się dla nas znacznie bardziej opłacalne, niż skorzystanie z innej. Poza tym malowanie proszkowe jest metodą bardzo precyzyjną. Dzięki niej powierzchnia jest idealnie gładka, co jest niezwykle ważne z punktu widzenia każdego posiadacza samochodu. Kolor rozkłada się w sposób równomierny, co jest dostrzegalne gołym okiem nawet przez laika.

Zainteresowanych malowaniem proszkowym odsyłamy na https://proszkowe-malowanie.com/.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl