Montowanie haków holowniczych


Montowanie haków holowniczych
2018-02-27
Hak holowniczy to narzędzie niezbędne, gdy chcemy zamontować do naszego pojazdu dodatkowe akcesoria, jak między innymi: przyczepki towarowe, przyczepy kempingowe czy też bagażniki z rowerami.

Odpowiednio zamontowany hak jest więc przyrządem uniwersalnym i wielofunkcyjnym, który świetnie sprawdzi się w wielu różnych sytuacjach. Będzie nieodzownym elementem zarówno podczas remontu i transportu potrzebnych części, jak i w trakcie urlopu wypoczynkowego oraz w momentach, kiedy chcemy przewieźć rowery.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:


Montaż haka holowniczego w warsztacie samochodowym

Na wstępie warto wyraźnie zaznaczyć, że montaż haka holowniczego powinien być przeprowadzany w wyspecjalizowanym zakładzie warsztatowym, szczególnie jeśli nie posiadamy umiejętności oraz niezbędnej wiedzy do tego, by samodzielnie zainstalować to oprzyrządowanie. Aby właściwie dokręcić tzw. zaczepienia haka, należy skorzystać z odpowiednio dobranego zestawu narzędzi, takich jak między innymi: wiertarka, wkrętarka, wyrzynarka, komplet gwintowników, klucze łamane z grzechotką, kompresor do przedmuchiwania otworów, elektroniczny miernik napięcia, tester gniazda wiązki elektrycznej oraz wiele innych. Z tego względu warto więc oddać samochód w ręce specjalistów w tej dziedzinie.



Dokument uprawniający do zainstalowania haka oraz diagnostyka pojazdu

W teorii jednak praktycznie każdy może podjąć się tego zadania. Aby tego dokonać, trzeba jedynie wybrać się po odpowiedni dokument uprawniający do zarejestrowania haka, o który można ubiegać się na stacji diagnostycznej, czyli innymi słowy, w miejscu, w którym dokonujemy okresowego przeglądu naszego samochodu. Diagnostyk sprawdza jedynie, czy hak holowniczy został właściwie przymocowany. Kwestia tego, gdzie odbył się ten zabieg, nie ma najmniejszego znaczenia.



Samodzielne montowanie haka holowniczego

Nie oznacza to jednak, że za montaż haka holowniczego powinien zabrać się każdy. Przed przeprowadzeniem tej operacji, należy dobrze się zastanowić, czy posiadamy wszystkie niezbędne narzędzia, a także, co istotniejsze, umiejętności oraz wiedzę. Warto pamiętać, że w celu zamontowania większości haków należy najpierw przeprowadzić demontaż tylnego zderzaka, co może być gwoździem do trumny dla każdego niewprawionego w boju majsterkowicza. W przypadku niewłaściwego demontażu można spodziewać się wielu trudności z ponownym zamontowaniem tego elementu. Poza tym operacja ta wymaga przede wszystkim ingerencji w instalację elektryczną, co również może stanowić istotną przeszkodę podczas samodzielnego montażu haka. Więcej informacji o samodzielnym montowaniu haka holowniczego znajdziesz tutaj.



Haki holownicze i ich podstawowe rodzaje

Wśród haków holowniczych dostępnych na rynku można wymienić przede wszystkim: hak o końcówce zwanej potocznie kulą oraz hak wyposażony w system automatyczny (tzw. automat). Do montażu pierwszego z nich należy wykorzystać specjalny typ kluczy, który dostępny jest zazwyczaj jedynie w profesjonalnych warsztatach samochodowych. Drugi natomiast o wiele łatwiej jest zamontować samodzielnie, ponieważ nie potrzeba do tego żadnych dodatkowych narzędzi. Jego koszt jednak zdecydowanie przewyższa cenę haka o końcówce kuli.

Jeśli szukasz niezawodnych haków holowniczych od sprawdzonych producentów, wejdź na Adamot.pl i zapoznaj się z ofertą


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl