Konserwacja narzędzi. Jak przedłużyć ich żywotność ?


Konserwacja narzędzi. Jak przedłużyć ich żywotność ?
2018-03-02
Kupując narzędzia do warsztatu, traktujemy je jako inwestycję. Wygląd i jakość sprzętu świadczy o nas samych, dlatego warto od czasu do czasu przejrzeć swoją kolekcję i upewnić się, że wszystko wygląda i funkcjonuje tak, jak powinno. Odpowiednio zadbany zestaw posłuży nam przez wiele kolejnych lat.

Oto kilka wskazówek, które pomogą w utrzymaniu narzędzi w dobrym stanie.

Bieżąca konserwacja jest szczególnie ważna wtedy, gdy inwestujemy w modele lepszej jakości. Pamiętajmy, że nawet najdroższe narzędzia ulegają stopniowemu zużyciu. Szczególną ostrożność należy zachować przy czyszczeniu sprzętu po pracy z klejami, żywicą, wiórami i innego rodzaju zanieczyszczeniami. W przypadku rzeczy wykonanych ze stali nie powinno się sięgać po wodę. Jeżeli nie osuszymy ich wystarczająco dobrze (a rzadko jest to możliwe w 100%), przyczynimy się do powstawania korozji. Dlatego lepiej zakupić specjalne preparaty do czyszczenia narzędzi, np. rozcieńczalniki.

W przypadku zabrudzeń spowodowanych klejem lub żywicą należy wykorzystać ścierkę nasączoną naftą lub spirytusem. Jeżeli pobrudzone są szczypce, najlepszym rozwiązaniem będą środki do czyszczenia na sucho i druciana szczotka. Po usunięciu zanieczyszczeń ze stalowych części musimy je odpowiednio zakonserwować, czyli posmarować niewielką ilością oleju lub smaru. Każdy typ narzędzi będzie wymagał nieco innych zabiegów, dlatego najlepiej wyposażyć swój warsztat w podstawowe, uniwersalne środki czyszczące i konserwacyjne. Wśród tego typu niezbędników pierwsze miejsce zajmuje sprężone powietrze sprężarki lub sprężony gaz, które są idealne do usuwania brudu z elektronarzędzi, a także przedmuchiwania trudno dostępnych miejsc.

Przeczytaj również:

Zadbane narzędzia to skuteczne narzędzia 

Nie warto żałować czasu poświęcanego nie tylko na czyszczenie, ale i na konserwację, ponieważ bez tego trudno będzie uzyskać zadowalające wyniki swojej pracy. Do zabezpieczenia sprzętu możemy wykorzystać silikonowy i grafitowy smar. Pierwszy z nich będzie odpowiedni do konserwacji materiałów wykonanych z gumy, metalu i plastików. Nie robi plam i skutecznie chroni przed szybkim zużyciem. Za to smar grafitowy jest najlepszym rozwiązaniem przy konserwacji części ruchomych. Zabezpieczy je przed rdzą, a także poprawi stopień tarcia. Poza właściwym czyszczeniem i konserwacją sprzętu ważne jest również to, jak go przechowujemy, dlatego warto kupować zestawy narzędziowe w specjalnie przeznaczonych do tego skrzynkach.

Wybierajmy sprzęt i środki konserwujące tylko od zaufanych firm. Zarówno smary i odrdzewiacze, jak i wysokiej jakości zestawy narzędziowe, sprężarki i kompresory od Gekopolska to rozwiązania rekomendowane przez profesjonalistów - warto sprawdzić przygotowaną przez ten sklep ofertę. Podsumowując, znaczenie w przedłużaniu żywotności narzędzi ma zarówno ich jakość, miejsce przechowywania, które powinno być suche i uporządkowane, jak i bieżące kontrolowanie ich stanu. Poza ogólną  konserwacją nie zapominajmy o naostrzeniu stalowych elementów oraz regularnym sprawdzaniu, czy uchwyty i trzonki nie są poluzowane. Wszystko to zapewni nie tylko efektywniejszą pracę, ale również zwiększy stopień naszego bezpieczeństwa.

Źródło fotografii: fotolia.com, 67913534 | Autor: George Dolgikh

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl