Kierowco, czy jesteś odpowiednio przygotowany do podróży?


2019-12-20
Niezależnie od tego, czy wybieramy się w krótką, czy dłuższą podróż samochodem, należy zwrócić szczególną uwagę na jego stan techniczny i przygotować pojazd na różne, czasem nieoczekiwane sytuacje.

Dobrym sposobem jest stworzenie listy kontrolnej, która ułatwi proces weryfikacji. Poniżej mała podpowiedź, co powinno się na niej znaleźć.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Krok I: Kontrola opon 

Na samym początku warto sprawdzić wiek opony, gdyż po pewnym czasie traci swoje pierwotne właściwości. Eksperci są w tym przypadku zgodni - opony mające więcej niż 6 lat są już zużyte i należy je wymienić. W jaki sposób sprawdzić wiek opony? Informacja ta zawarta jest w czterech ostatnich cyfrach oznaczenia DOT (wskazują tydzień i rok produkcji). Kolejnym krokiem jest weryfikacja stanu bieżnika - minimalna dopuszczalna głębokość bieżnika to 1,6 mm. Należy także zwrócić uwagę na uszkodzenia eksploatacyjne spowodowane np. najechaniem na kamień czy krawężnik, a także skontrolować, czy w oponie i bieżniku nie znajduje się ciało obce (gwóźdź, kawałek szkła, kamień). 

Krok II: Zbadanie ciśnienia w oponie

Teoretycznie ciśnienie powinno się sprawdzać co 2 tygodnie, lecz mało kto o tym pamięta. Dlaczego jest to tak bardzo zasadne? Przede wszystkim pozwala zaoszczędzić na paliwie, poprawia przyczepność pojazdu i skraca drogę hamowania (co może okazać się ważne podczas podróży leśną drogą, kiedy na jezdnię wybiegnie dzikie zwierze). Na koniec jeszcze jedna istotna informacja - pomiar ciśnienia należy przeprowadzać po jeździe nie dłuższej niż 2 km lub na zimnych oponach. 

Krok III: Weryfikacja poziomu płynów eksploatacyjnych

Przed podróżą należy sprawdzić poziom: płynu hamulcowego, płynu do wspomagania, płynu w układzie chłodzenia. Uwaga: podczas wakacji, przy silnych upałach pojazd mocniej się nagrzewa, dlatego też zwróćmy szczególną uwagę na poziom płynu chłodniczego. Pamiętajmy także o kwestii prozaicznej, lecz często pomijanej - poziomie płynu do spryskiwaczy. 

Krok IV: Stan koła zapasowego

W tym przypadku należy skontrolować ciśnienie koła oraz ewentualne uszkodzenia. Mimo że zgodnie z polskim prawem nie ma obowiązku wożenia go ze sobą, to jednak zarówno koło zapasowe, jak i narzędzia potrzebne do jego wymiany mogą zdecydowanie skrócić podróż i pozwolą uniknąć dodatkowego stresu w sytuacji przebicia którejś z opon. 

Krok V: Poprawne działanie świateł

Zwróćmy uwagę, czy wszystkie światła, w tym kierunkowskazy, światła stopu, przeciwmgielne, awaryjne działają prawidłowo. Co istotne, światła parzyste powinny świecić jednakowo. Warto także zaopatrzyć się w dodatkowy zestaw żarówek. 

Krok VI: Odpowiednie zaopatrzenie

W samochodzie powinny znaleźć się takie elementy jak: linka holownicza, komplet narzędzi, apteczka, gaśnica, trójkąt ostrzegawczy i kamizelka odblaskowa. 

Krok VII: Zadbanie o klimatyzację

Cały proces dobrze jest zacząć od weryfikacji stanu filtra kabinowego, który teoretycznie powinien być regularnie wymieniany. Zazwyczaj znajduje się za schowkiem przed miejscem pasażera lub tuż pod przednią szybą. Należy go wymieniać po przejechaniu 15-20 tys. km. Jednak jeśli samochodem jeździ się głównie po mieście i często stoi w korku, to wymiany dokonujmy już po 10 tys. km. Kolejnym etapem jest dezynfekowanie kanałów wentylacyjnych, co pozwoli uniknąć pojawienia się nieprzyjemnego zapachu oraz zapobiegnie namnażaniu się bakterii. 

Krok VIII: Odpowiednia kondycja kierowcy

Niekiedy nawet krótka podróż może okazać się uciążliwa - korki, dziurawa nawierzchnia, czy niewyspanie powodują irytację u osób prowadzących samochód. Na drodze należy być w 100% skupionym, bo mała nieuwaga nawet przy prędkości 50 km/h może spowodować tragedię. Rada dla kierowców - wyśpijcie się przed podróżą i zadbajcie o komfortowe warunki prowadzenia (ustawcie odpowiednio fotel, lusterka). 

- Statystyki GUS jasno wskazują, najbardziej popularnym środkiem transportu wśród Polaków jest samochód - ponad 76 % wybiera ten sposób podróży. Jednocześnie liczba zarejestrowanych aut osobowych wciąż rośnie - w połowie 2018 roku wynosiła ponad 22,5 mln, co oznacza, że na jeden pojazd przypada na ok. 1,7 mieszkańca kraju - tłumaczy Sebastian Dudek z Autotesto, Ogólnopolskiej Sieci Ekspertów Samochodowych. Czy jednak odpowiednio dbamy o cztery kółka, zwłaszcza przed podróżą? - Z tym niestety bywa różnie. Dlatego warto przygotować się do jazdy, gdyż chodzi nie tylko o nasze bezpieczeństwo, ale także podróżnych, czy pozostałych uczestników ruchu drogowego - tłumaczy specjalista z Autotesto.

Powyższa lista czynności zawiera te, które możemy wykonać samemu, jednak zawsze warto umówić się dodatkowo na wizytę u mechanika. Ekspert, korzystając ze specjalistycznych urządzeń, sprawdzi elementy, których samodzielnie nie jesteśmy w stanie przebadać. A my będziemy mieli pewność, że pojazd jest w pełni sprawny i bezpiecznie dowiezie nas do celu. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Firma Autotesto

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl