Kask rowerowy, czyli bezpieczeństwo w modzie


Kask rowerowy, czyli bezpieczeństwo w modzie
2018-10-11
Ma wielu zwolenników, ale też przeciwników. Niektórzy uważają, że zupełnie niepotrzebny. Inni, że niezbędny. Kask rowerowy rozpala internetowe dyskusje i kłótnie wokół praw rowerzystów. Nie warto jednak tracić głowy na te spory.

Nie będzie to artykuł o tym, czy warto, czy nie. Naszym zdaniem warto. Kask nie jest potrzebny, dopóki nie zaliczy się wypadku. Wtedy już jest przydatny. Może się jednak okazać, że za późno. To tylko jednak nasze zdanie. Tutaj nie piszemy, czy w ogóle zakupić kask, tylko jaki wybrać. O tym będzie ten wpis.

Przeczytaj również:


Rodzaje kasków rowerowych

Są różne rodzaje kasków. Nie każdy nadaje się na różne rodzaje rowerowych wycieczek, a wybór odpowiedniego zwykle determinowany jest warunkami, w jakich będziemy jeździć.

 • Kask szosowy
  projektowany pod kątem aerodynamiki, zwykle bez daszka, można go z powodzeniem używać do jazdy miejskiej i turystycznej

 • Kask MTB
  stworzony do jazdy po górach, choć często spotykany na miejskich ścieżkach rowerowych, wyposażony w daszek, który można odczepić

 • Orzeszek
  używany do BMX, Street, Dirt, bardziej wytrzymały, niż szosowy i MTB, ale ważący też więcej

 • Kask miejski
  zaprojektowany typowo do jazdy miejskiej, u nas można kupić go w różnych modnych wzorach

 • Kask do czasówek
  przeznaczony głównie dla sportowców wyczynowo jeżdżących na rowerze, spotykany w wyścigach szosowych na czas, triathlonach, czy torach kolarskich

 • Kask enduro
  podobny do MTB, z lepiej rozbudowanym tyłem i zapewniającym większe bezpieczeństwo

 • Kask full-face/downhill

Podobny do kasków motocyklowych enduro, stosowany w sportach zjazdowych, chroni głowę i szczękęJak wybrać kask rowerowy dla siebie

Jak widzisz, jest kilka rodzajów kasków. Każdy przeznaczony jest do innej jazdy i ma swoje mocne i słabsze strony. Jak już wiesz, do czego potrzebny tobie będzie kask, musisz pamiętać jeszcze o kilku kwestiach.

Przede wszystkim rozmiar. Każdy z nas ma inny kształt i obwód głowy. Przed kupnem, najlepiej przymierzyć sprzęt. Jeśli nie masz takiej możliwości, zmierz obwód swojej głowy i dopasuj do odpowiedniego rozmiaru.

Równie ważnym aspektem jest wentylacja głowy. Jeśli chcesz sprawić sobie kask do długich wycieczek po kilkadziesiąt kilometrów, nie kupuj miejskiego, który bardzo słabo odprowadza powietrze. Liczba i wielkość otworów jest niezwykle ważna. Pamiętaj jednak, że im kask ma więcej wylotów, tym jest mniej wytrzymały i zapewnia słabszą ochronę.

Kolejną istotną cechą jest materiał i rodzaj wykonania. Większość kasków jest wykonana w technologii in-mould, ale producenci próbują też innych metod. Nie warto też oszczędzać na bezpieczeństwie. Kask nie musi być drogi, ale zakup takiego sprzętu za parę złotych z niesprawdzonych źródeł może wyrządzić tylko krzywdę rowerzyście.

Pamiętaj też, że kask, który zaliczył upadek, może nie nadawać się już do użytku. Jeśli nawet nie widać po nim zewnętrznych śladów zniszczenia, wewnętrzna struktura mogła ulec uszkodzeniu i przy następnym wypadku kask może nie zapewnić niezbędnej ochrony.

W naszym sklepie znajdziesz każdy rodzaj kasku od najlepszych producentów. Nasze akcesoria posiadają certyfikaty, dzięki którym będziesz miał gwarancję, że głowa twoja, czy twojego dziecka będzie chroniona. Ponadto dzięki unikalnym wzorom, w kaskach z naszego sklepu będziesz bardzo dobrze wyglądał na rowerowych szlakach. Więcej o naszej ofercie dowiesz się w zakładce "Kaski rowerowe" na stronie sklepu studiorowerowe.pl

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl