Kamerka samochodowa


2013-09-10
Wideorejestratory jako dodatkowe wyposażenie w samochodach zaczęły pojawiać się coraz częściej w naszym kraju. Urządzenia potrafią rejestrować obraz w różnych warunkach.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:
Zastosowanie wideorejestratora może być bardzo szerokie. Rejestrując własną jazdę, możemy sprawdzać jakie błędy najczęściej popełniamy na drodze. Zapisywanie zdarzeń jest również bardzo użyteczne w momencie kiedy uczestniczylibyśmy w wypadku czy też kolizji – dzięki temu będziemy mogli ustalić całkowity przebieg zdarzenia z pomocą świadków biorących w nim udział, o ile dysponują właśnie tego typu urządzeniem. Kamera samochodowa można powiedzieć jest czymś na zasadzie czarnej skrzynki, stosowanej dotychczas w pociągach czy też samolotach.

Czym kierować się podczas wyboru kamery?

„Na rynku mamy bardzo szeroki wybór wideo rejestratorów. Podczas zakupu na pewno na pierwszym miejscu należy sprawdzić takie parametry jak: kąt widzenia kamery, jakość rejestrowanego obrazu po zmroku, rozdzielczość czy też maksymalna pojemność obsługiwanej karty pamięci. Standardowe kamery mają kąt widzenia 120 stopni – warto jednak zainwestować w urządzenie, które oferuje nawet 150 stopni – wtedy zapisuje również to co dzieje się przed samochodem a nawet po obu stronach jezdni. Pamiętajmy jednak, że im większy kąt widzenia tym zapisywany obraz jest bardziej zniekształcony – możemy mieć wtedy problem z odczytaniem szczegółów, takich jak na przykład numer rejestracyjny. Rozdzielczość jest kolejnym ważnym parametrem – pamiętajmy, że im jest ona większa tym lepszy mamy obraz, dlatego nie powinna być poniżej HD czy też FULL HD. Warto od razu wspomnieć o karcie pamięci kamery – duża rozdzielczość potrzebuje więcej miejsca na zapisywanie rejestrowanych danych - standardem jest karta o pojemności maksymalnie od 16 do 32 GB. Dobierając kartę pamięci do rejestratora, wybierzmy taką jaką byśmy zastosowali w wysokiej klasy kamerze. Dużą oszczędnością są kamery, które nagrywają tylko wówczas, gdy samochód ruszy z miejsca. Mamy również na rynku kamery rozbudowane o moduł GPS, które uzupełniają zapis o aktualną prędkość oraz mapę jazdy. Ponadto rejestratory z czujnikiem wstrząsów zapisują nawet z jaką siłą nastąpiło uderzenie, podczas ewentualnych kolizji.” – mówi Grzegorz Biesok, Kierownik Sprzedaży Akcesoriów salonu Auto-Boss.

Większość wideo rejestratorów samochodowych jest przystosowana do montażu w kabinie za pomocą przyssawki do szyby. Kamerę można także zamontować w aucie na stałe - wtedy jest ukryta oraz nie ogranicza widoczności. Kamery, montowane na karoserii samochodu, muszą mieć solidniejszą obudowę oraz powinny być odporne na wstrząsy.

Jak zasilane są kamerki?

„Najtańsze urządzenia korzystają wyłącznie z instalacji elektrycznej samochodu. Jest to dość niewygodne rozwiązanie i skierowane raczej do osób, które nie korzystają z innych urządzeń wymagających zasilania. Dlatego radzę zdecydować się na urządzenia z dodatkowym, własnym akumulatorem. Wybierając kamerkę weźmy pod uwagę wszystkie czynniki o których mowa wyżej. Tanie rejestratory nie są dobrym rozwiązaniem ponieważ mają tendencję do zawieszania się a obraz pozostawia wiele do życzenia.” – dodaje Grzegorz Biesok.

Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

fanhunter

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl