Jakie podzespoły samochodowe warto regenerować?
Warsztaty samochodowe poza naprawą i wymianą zepsutych części samochodowych proponują obecnie również inne usługi.
Regeneracja turbosprężarki, regeneracja alternatora, regeneracja skrzyni biegów... takie hasła znajdziemy w ofercie wielu serwisów. bez problemu kupimy również części zamienne regenerowane. Regeneracja polega na całkowitym demontażu określonego podzespołu oraz oczyszczeniu wszystkich jego elementów, weryfikacji zakresu uszkodzeń i ewentualnej wymianie uszkodzonych części na nowe. Po przeprowadzeniu regeneracji następuje kontrola działania danej części oraz testy w oparciu o specyfikację działania przygotowaną przez producenta.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Posiadacze samochodów mogą zastanawiać się, jakie części mogą podlegać procesowi regeneracji. Najczęściej regenerowanymi podzespołami są części silnika i jego osprzętu. Powszechna jest więc regeneracja takich elementów, jak cylindry, tłoki, alternatory czy turbosprężarki. Nikogo nie zdziwi też regeneracja wtryskiwaczy, pomp wtryskowych, aparatów zapłonowych oraz rozruszników.
Kolejna, bardzo szeroka, grupa regenerowanych podzespołów samochodowych to elementy zawieszenia i układu napędowego. Wymieniać można długo. Regeneracji poddawane są między innymi wahacze, amortyzatory, sprężyny, sworznie, końcówki drążków kierowniczych, półosie, a także skrzynie biegów.
Z powodzeniem można regenerować również reflektory i lampy. Po kilku latach użytkowania nie działają one tak, jak powinny, a ich wymiana na nowe to spora inwestycja. Okazuje się, że regeneracja lampy może nie tylko przywrócić jej początkowy wygląd, ale również zapewnia dalsze sprawne funkcjonowanie. Jeżeli tylko budowa reflektora pozwala na jego rozebranie, warto rozważyć jego regenerację.
Sprawdź również: common rail
Regeneracją części lub zakupem regenerowanych podzespołów powinni się zainteresować szczególnie właściciele pojazdów z silnikami Diesla. Skomplikowane układy zastosowane w ich budowie sprawiają, że naprawa w warsztatach samochodowych to dosyć skomplikowana kwestia. Z kolei zakup nowych części może bardzo mocno nadszarpnąć domowy budżet. Ich ceny są naprawdę wysokie. Popyt na regenerowane części do silników Diesla jest więc ogromny.
Oczywiście istnieją również takie części samochodowe, które do regeneracji się nie nadają. Można wśród nich wymienić elementy jednorazowego użytku, np. świece zapłonowe. Ze względu na zachowanie wymogów bezpieczeństwa regeneracji nie są poddawane również elementy zawieszenia oraz niektóre elementy układu hamulcowego. Ich regeneracja mogłaby stwarzać realne zagrożenie na drodze.
Nadesłał:
slawek
|