Jak przygotować się na spływ kajakowy?


Jak przygotować się na spływ kajakowy?
2018-05-31
Jak przygotować się na najwspanialsze spływy kajakowe? Na postawione w taki właśnie sposób pytanie odpowiedź w zasadzie może być tylko jedna. Mianowicie należy się do nich w odpowiedni sposób przygotować i o tym właśnie jest niniejszy tekst.

Kajakarstwo zalicza się do masowych sportów, które dominują w lecie, w miejscach, gdzie znajdują się piękne akweny wodne czyli rzeki i jeziora. To właśnie tam w pobliżu powstają biura organizujące spływy kajakowe, które poza kajakami i kamizelkami, zawsze posiadają odpowiedni bus, lawetę i przyczepkę samochodową. Dzięki temu zawsze mogą dotrzeć z kajakami w dane miejsce. Jeżeli spływ organizujesz we własnym zakresie i jesteś ciekawy gdzie wynająć przyczepę w Warszawie to polecamy użycie wyszukiwarki Google :)

Przeczytaj również:


Sucha zaprawa to podstawa

Co więcej, sport ten może praktykować w zasadzie każdy legitymujący się co najmniej przeciętną kondycją fizyczną. Jednak za sprawą tej aktywności da się ją znacznie poprawić. Nim jednak wszyscy ruszymy na pobliskie akweny koniecznie, musimy wpłynąć pozytywnie na stan swoich mięśni. Dlatego też warto potrenować w domu lub na siłowni.

Można wykorzystać do tego celu przykładowo nomen omen tzw. "wioślarza". Jest to w końcu doskonałe urządzenie, które naśladuje ruchy wiosłami. Za sprawą tej suchej zaprawy jesteśmy w stanie znacząco poprawić stan newralgicznych mięśni używanych podczas wypraw kajakowych.Przez kajaki rozwijamy takie mięśnie, jak:

  • grzbiet
  • barki
  • ramiona
  • brzuch
  • nogi

Będąc osobą przyzwyczajoną do wysiłku związanego z wiosłowaniem w mniejszym stopniu, będziemy uskarżać się na zakwasy czy też kontuzje.Klasyfikacja wypraw kajakiem

Warto mieć świadomość tego, iż spływy kajakowe da się podzielić na rozmaite odmiany. Mamy  do czynienia z tymi o:- o zróżnicowanej trudności:

  • wypoczynkowe
  • górskie
  • ekstremalne


- o różnym przedziale czasowym:

  • jednodniowe
  • dłuższe niż jeden dzień

Mając w planach zainicjowanie dopiero swojej przygody z tym sportem, warto zacząć od rekreacyjnych spływów, które będą się odbywać na płytkich oraz spokojnych wodach. Nie można również ruszać na taką wyprawę bez zaprawionego w bojach kajakarza. Taka osoba jest nie tylko naszym mentorem, ale też uczy nas wszelkich podstaw związanych z kajakarstwem.Przygotowanie tuż przed wyprawą oraz postępowanie w jej trakcie

Zawsze trasa wyprawy musi być dostosowana do umiejętności  większości grupy. Dobór trasy powinien obejmować też świadomość potencjalnych przeszkód tam występujących, analizą pogody oraz kwestii logistycznych związanych z dostarczeniem do punktu początkowego ludzi i sprzęt. W tym kierunku biuro organizujące kajaki najczęściej posiada lawety do kajaków i przyczepy samochodowe.

Organizując dłuższe niż jedną dobę spływy kajakowe, należy dodatkowo trasę podzielić na odcinki oraz wyznaczyć lokalizacje biwaków. Tuż przed samym wypłynięciem nas wodę powinno się ustalić metody komunikacji. Do tego warto wybrać dwóch najbardziej doświadczonych kajakarzy. Jeden z nich powinien płynąć na czele stawki, a drugi z kolei musi zamykać grupę. Osoba płynąca na czele informuje o ewentualnych przeszkodach na trasie, przeciera trasę czy też oznajmia o ewentualnym przybiciu do brzegu. Z kolei płynący na końcu kajakarz ma za zadanie zabezpieczać spływ np. udzielać niezbędnej pomocy uczestnikom bądź też pomagać im wsiadać na kajaki.

Wspomniane w tym tekście zagadnienia mają niemały wpływ na stopnień bezpieczeństwa oraz jakość spływu. Tym samym nie wolno ich bagatelizować. Dbając o powyższe reguły z pewnością wciągniemy z tej aktywności, możliwie jak najwięcej dla siebie. Dla wielu może się to później okazać wspaniały sposób na życie.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl