Jak przygotować się do zimy i zabezpieczyć przed kolizją?


Jak przygotować się do zimy i zabezpieczyć przed kolizją?
2018-12-09
Zima to trudny okres dla kierowców. Warunki na drodze wymagają zachowania szczególnej ostrożności i właściwego przygotowania samochodu. Jak to zrobić? O czym pamiętać? I jak zachować się w sytuacji kolizji lub wypadku?


1. Przygotowanie auta do zimy . Co warto mieć w aucie?
Zanim nadejdzie zima warto zadbać o samochód. To zapewni bezpieczną jazdę i uchroni przed kolizją lub wypadkiem. 
Niskie temperatury zimą powodują, że nieodzowne staje się zaopatrzenie w skrobaczkę do szyb. Ale, przede wszystkim ważne jest utrzymanie właściwego stanu technicznego auta. Dotyczy to zwłaszcza pojazdów z silnikiem Diesla, ponieważ są najbardziej wrażliwe na duże mrozy. Mogą pojawić się problemy z akumulatorem. 
Także auta na benzynę i gaz wymagają uwagi. Warto tankować w zaufanych miejscach, gdzie paliwo jest dobrej jakości. Dobrą decyzją jest też wybór paliwa odpornego na temperatury - paliwa premium.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

2. Jak zabezpieczyć miejsce wypadku samochodowego?
W sytuacji, kiedy samochód jednak zawiódł, lub zadziałał czynnik ludzki i doszło do kolizji lub wypadku należy nie wpadać w panikę. Pierwsze co powinniśmy zrobić to zabezpieczyć miejsce wypadku. Należy włączyć światła awaryjne, hamulec ręczny i powiadomić służby ratownicze - zwłaszcza gdy ktoś odniósł obrażenia. Miejsce wypadku powinno być oświetlone, by było dobrze widoczne - zwłaszcza w nocy. 
Czasami niezbędna jest pomoc drogowa, 

3. Jak zachować się podczas kolizji, wypadku drogowego?
Przede wszystkim powinno się zachować spokój i postępować z rozwagą. Ważne jest wezwanie pogotowia ratunkowego, jeśli są osoby ranne.
Jeśli potrzebujemy pomocy warto zadzwonić po lawetę. Fachowcy pomogą z przetransportowaniem auta (dobrą lawetę można znaleźć tutaj: https://pomoc-drogowa-wroclaw-24h.pl). 
Warto pamiętać, że jeśli są osoby ranne lub podejrzewamy, że któryś z kierujących jest nietrzeźwy - konieczne jest wezwanie na miejsce zdarzenia policji. To jest wymagane także w sytuacji kiedy okoliczności wskazują, że mogło dojść do złamania prawa. 
Zgodnie z literą prawa wszystkie osoby, które są świadkami zdarzeń na drodze lub biorą w nich bezpośredni udział mają obowiązek udzielenia informacji policji. Należy, więc powiedzieć wszystko co może być pomocne w ustaleniu szczegółów zdarzenia i wskazaniu winnych kolizji lub wypadku. Odmowa udzielenia takich informacji może skutkować grzywną. Jeśli zajdzie taka potrzeba policja wezwie ponadto na przesłuchanie, w celu wyjaśnienia szczegółów zaistniałej sytuacji. 

4. Opony letnie czy zimowe?
To ważna kwestia w zakresie bezpieczeństwa na drodze. Zimą należy jeździć na oponach zimowych, ponieważ tylko one są w stanie poradzić sobie na trudnej nawierzchni, obsypanej śniegiem i pokrytej lodem. Jazda na oponach letnich nie jest bezpieczna, czego doświadczyli kierowcy próbujący zimą pokonać trasę z niewłaściwymi oponami - w wielu przypadkach kończyło się to kraksą drogową. 

Zima to trudny czas dla kierowców. Warto się do niej przygotować, dbając o stan techniczny auta, opony i właściwe paliwo. Warto też wiedzieć jak zachować się kiedy dojdzie już do kolizji lub wypadku i gdzie szukać pomocy drogowej. 


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl