Jak obniżyć koszty związane z ładowaniem aut elektrycznych?


Jak obniżyć koszty związane z ładowaniem aut elektrycznych?
2020-10-20
Zwiększony poziom świadomości ekologicznej przyczynia się do spopularyzowania samochodów elektrycznych. Większość z nich stanowią jednak auta z carsharingu lub z floty firmowej. Z czego to wynika? Głównym powodem jest cena samochodów elektrycznych oraz kwestia ładowania.

Mowa o kosztach naładowania oraz o dostępności komercyjnych stacji. O ile nie mamy wpływu na cenę auta, tak na ograniczenie kosztów związanych z jego ładowaniem - już owszem. Nie musi się to odbywać dużym kosztem - ekonomicznym rozwiązaniem będzie skorzystanie z dobrodziejstw fotowoltaiki.1. Samochody elektryczne - zalety

2. Ładowanie samochodu elektrycznego 

3. Jakie warunki powinna spełniać publiczna stacja ładowania auta elektrycznego?

4. Czy ładowanie auta prądem z własnej instalacji fotowoltaicznej jest opłacalne?Samochody elektryczne - zalety

Pierwszym i nadrzędnym atutem takich aut jest naturalnie ekologiczność. Elektryczne napędy nie generują spalin i nie zawierają toksycznych substancji. 

Drugim atutem są koszty ładowania, o ile korzysta się z odnawialnych źródeł energii. Fotowoltaika ładowanie samochodu to temat zyskujący na znaczeniu i popularności, pozwala bowiem skutecznie obniżyć koszty związane z ładowaniem.

Wartością dodaną aut elektrycznych są także liczne korzyści przysługujące kierowcom - mowa o możliwości korzystania z dedykowanych miejsc parkingowych lub o poruszaniu się buspasem. Nie bez znaczenia pozostają także proekologiczne dotacje.Ładowanie samochodu elektrycznego 

Wymienione wyżej argumenty to skuteczna zachęta do rozważań o zakupie auta elektrycznego. Wyzwanie stanowi kwestia ładowania takich samochodów. Wpisywanie w wyszukiwarce haseł typu "stacje ładowania samochodów elektrycznych mapa" są coraz popularniejsze. Jak się okazuje - w Polsce jeździ ok. 7 tysięcy aut elektrycznych, a liczba stacji ładujących wynosi mniej niż tysiąc. Jakie warunki powinna spełniać publiczna stacja ładowania auta elektrycznego?

Oto podstawowe cechy:

- ograniczona ingerencja w miejską przestrzeń,

- intuicyjna obsługa,

- trwałość przed uszkodzeniami atmosferycznymi i celowym aktom wandalizmu,

- funkcja oświetlenia miejsca ładowania,

- bezpieczeństwo podczas procesu ładowania

- możliwość zamontowania dodatkowych urządzeń wewnątrz słupa - mowa choćby o czujnikach ruchu.Czy ładowanie auta prądem z własnej instalacji fotowoltaicznej jest opłacalne?

Przyjmując, że średnia pokonywanych km rocznie wynosi 20 000 km - inwestycja we własną elektrownię słoneczną zwróci się już po około 3 latach. Stacja ładowania samochodów elektrycznych na własnej posesji to ogromna wygoda i indywidualny wkład w ochronę środowiska.Źródło fotografii: pixabay.com Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl