Jak czytać oznaczenia opon ?
Jesień zagościła w naszym kraju już na dobre, a co gorsza możemy mieć chyba pewność, że zdecydowanie nie jest to “polska złota jesień”, lecz raczej jej wyjątkowo nieprzyjemna odmiana obfitująca w deszcze oraz przymrozki.
Coraz więcej kierowców zaczyna powoli zastanawiać się nad wymianą opon. W tym artykule podpowiemy Ci, jak podjąć odpowiednią decyzję, co do wyboru opon !
Jak wybrać opony?
Najprościej rzecz ujmując, idealnie byłoby kupić opony o takim rozmiarze, jaki zaleca producent naszego auta. Problem w tym, że często te wielkości są ze sobą zamienne, a Ty możesz nie wiedzieć, co oznaczają te dziwne symbole. Właśnie dla Ciebie jest ten artykuł! Objaśnimy w nim krótko, jak czytać oznaczenia opon. Ale najpierw: kilka słów o równie ważnej kwestii.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Kiedy zmienić opony ?
Co prawda w naszym kraju nie ma ustawowo ustalonego terminu, do kiedy należy wymienić opony w aucie z letnich na zimowe i odwrotnie (choć jakiś czas temu były prowadzone próby wprowadzenia takiego obowiązku), to rozsądek podpowiada, aby taką wymianą zająć się w okolicach końca października/początku listopada. To właśnie w tym czasie pogoda potrafi bardzo gwałtownie się zmienić i mogą pojawić się obfite opady śniegu, które zaskakują zarówno kierowców, jak i drogowców, którzy nie nadążają z ich usuwaniem. Jazda na oponach letnich w takich warunkach może doprowadzić do naprawdę groźnych sytuacji!
Terminy oponiarskie
Skomplikowaną terminologię używaną w tej branży opiszemy na podstawie opon o rozmiarze 195/65 R15 91T. Dlaczego właśnie taki rozmiar? Cóż, choć z roku na rok przybywa coraz to innych rozmiarów opon, to “piętnastki” nadal są bestsellerem. To bezpieczny i pewny zakup - takie opony bez obaw można stosować zarówno w autach klasy kompakt, jak i w większości samochodów klasy średniej. A co oznaczają poszczególne terminy zawarte w opisie opony? Zacznijmy od “195”. Jest to oznaczenie szerokości opony, to znaczy, że opisywana przez nas opona ma 195 mm szerokości. Z kolei “65” to nic innego jak profil opony, prościej mówiąc: stosunek szerokości przekroju do wysokości boku opony, w danym przypadku wynoszący po prostu 65%. Nadal nie wiecie o co chodzi ? To powiemy krótko - im mniejszy ten współczynnik, tym gorszy komfort jazdy autem wyposażonym w takie ogumienie (a jednocześnie lepsza przyczepność). Termin “R15” oznacza, że mamy do czynienia z oponą o średnicy wewnętrznej rzędu 15 cali (z praktycznego punktu widzenia - do takich opon musimy zakupić felgi o takim właśnie rozmiarze). Liczba “91” to oznaczenie nośności opony, czyli zdolności do przeniesienia przez oponę konkretnego ciężaru, w tym wypadku maksymalne obciążenie opony wynosi 615 kg. Nie jest jednak tak, że możecie przewozić samochodem bagaże, które ważą więcej niż jego fabryczna ładowność - opona musi także przenieść ciężar samochodu! I jeszcze jedna ważna sprawa, a mianowicie indeks T. To oznaczenie maksymalnej prędkości, a “T” wskazuje, że na tych oponach można poruszać się maksymalnie 190 km/h.
Mamy nadzieję, że skrótowy opis oznaczeń pomoże Wam w wyborze opon. Jest jeszcze kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę. Przede wszystkim DOT, czyli data produkcji opony. Pierwsze cyfry oznaczają tydzień, w którym wyprodukowano oponę, a dwie ostatnie rok. I tak, opona z oznaczeniem DOT 1114 opuściła fabrykę w marcu 2014 roku. Takie oznaczenie opon jest ważne, bowiem nie zaleca się stosowania opon starszych niż 5 lat, niezależnie od stanu bieżnika! Warto zwrócić jeszcze uwagę na opis “Max Inflation”, czyli maksymalna wartość ciśnienia w danej oponie - nie wolno tego przekraczać, o czym warto pamiętać podczas pompowania kół.
Nadesłał:
slawek
|