Inspekcja ze strony transportu drogowego
Aktualnie transport drogowy opiera się głównie na przemieszczaniu się osób, ale i ładunków po określonych drogach w naszym kraju. Wszystkie przepisy dotyczące przewozów są regulowane obowiązującymi ustawami i rozporządzeniami.
W praktyce każdy kierowca niezależnie od tego co prowadzi jest zobowiązany do przestrzegania przepisów. Zdarzają się jednak przypadki, że niektóre osoby nie przestrzegają takich założeń co powoduje, że przepisy są notorycznie łamane. To właśnie w takim celu powstała Inspekcja Transportu Drogowego.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Co zadaniem służb
Służby te są zobligowane do tego aby kontrolować wybranych kierowców i pojazdy po to, aby doprowadzić do zaprowadzenia ładu i porządku na ulicach. Oczywiście ci mniej profesjonalni kierowcy bardzo często kontrolowani są przez policję, która w zupełności wystarcza. Jeśli jednak mówimy o prawdziwych zawodowych kierowcach to nimi zajmuje się wspomniana wyżej Inspekcja Transportu Drogowego. Jest to przecież organ, który został powołany po to, aby badać działalność gospodarczą firm, które zajmują się, na co dzień właśnie transportem. Taka praktyczna kontrola odbywa się starannie przy czym sprawdzany jest między innymi stan techniczny pojazdu oraz wykonuje się odczyt z tachografu dzięki czemu wiadomo z jaką prędkością poruszał się dany kierowca podczas jazdy na trasie.
Sprawdzanie masy i czasu pracy
Dodatkowo też sprawdza się czy masa samochodu nie przekracza dozwolonych wartości co jest dodatkowym działaniem, ponieważ policja przy kontroli pomija tą procedurę. W trakcie sprawdzania bierze się również pod uwagę ilość czasu pracy kierowców. Jeśli przekracza ona normę to na prowadzącego pojazd zostaje nałożona kara grzywny.