Ferie w górach – poradnik dla zmotoryzowanych
Hotel zarezerwowany, rodzina spakowana i nastawiona na zimowe szaleństwo. Wystarczy tylko dojechać na miejsce – czyli pokonać mróz, ograniczoną widoczność, oślepiające niskie słońce czy padający, miejmy nadzieję, śnieg.
Jak sprostać zimowym wyzwaniom i wrócić z urlopu bezpiecznie radzą eksperci Webasto.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Zimowe ferie czas zacząć! Dla amatorów białego szaleństwa oznacza to pakowanie walizek przed rodzinnym wyjazdem w góry. Jeśli wybieramy się na urlop samochodem, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, które pozwolą oszczędzić nam czas, niepotrzebne nerwy i pieniądze, ale przede wszystkim zagwarantują bezpieczeństwo nam i naszym najbliższym.
Niezbędnik zimowych wyjazdów
Przed podróżą warto sprawdzić stan techniczny obowiązkowego wyposażeniem pojazdu, czyli np. czy gaśnica ma aktualny atest, czy koło zapasowe jest nadal sprawne, a lewarka nie pożyczyliśmy znajomym. Należy zabrać dodatkowe bezpieczniki elektryczne, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, skrobaczkę i odmrażacz do zamków, a także latarkę i w pełni wyposażoną apteczkę. Poza koniecznością założenia odpowiednio dobranych opon zimowych warto pamiętać o zapakowaniu łańcuchów na koła – ich założenia wymagają trudniejsze, położone w wyższych partiach gór, drogi. Dobrze mieć ze sobą ciepłą odzież, zapasowe buty, koc oraz żywność i wodę, na wypadek jakiejkolwiek awarii auta czy w przypadku postoju w gigantycznym korku.
Zabierając dużą ilość bagażu nie możemy zapomnieć o odpowiednim rozmieszczeniu ładunku w samochodzie. Podstawowa zasada - cięższe przedmioty umieszczamy najbliżej podłogi. Dzięki temu punkt ciężkości się nie podniesie, a nasze auto będzie bardziej stabilne. Bardzo istotne jest także ułożenie bagażu tak, by nie przesuwał się podczas jazdy, zwłaszcza w momentach wchodzenia w górskie zakręty, przyspieszania czy nagłego hamowania.
Przezorny zawsze przygotowany
Jeśli planujemy podróż własnym autem, w momencie zakupu polisy warto zastanowić się nad zakresem ubezpieczenia samochodu i uwzględnić takie opcje jak wymiana koła zapasowego – przy temperaturze -250C to żadna przyjemność. Wybierając się na ferie zimowe za poza granice Polski nie zapomnijmy o podstawowych dokumentach, takich jak dowód osobisty czy prawo jazdy. Warto zadbać o międzynarodową kartę ubezpieczenia zdrowotnego, wystawianą przez NFZ lub inne, dodatkowe ubezpieczenie podróżne gwarantujące zwrot kosztów leczenia za granicą.
Moc w walce z zimnem
Podczas zimowych wyjazdów kierowcy intensywniej zużywają akumulator – częściej korzystają z opcji ogrzewania przedniej i tylnej szyby, lusterek bocznych czy podgrzewania siedzeń. Intensywny pobór mocy szczególnie negatywnie wpływa na akumulator, gdy kierowca eksploatuje samochód codziennie na krótkich odcinkach, nie dając szans na jego odpowiednie naładowanie. W efekcie może dojść do sytuacji, gdy rankiem, przy trzaskającym mrozie całą rodziną spieszymy się na stok, a silnik odmawia nam posłuszeństwa.
Komfort i bezpieczeństwo
Każdy zmotoryzowany narciarz i snowboardzista, który ceni sobie czas, komfort jazdy i bezpieczeństwo w podróży powinien wyposażyć swoje auto w ogrzewanie postojowe, które nie tylko podniesie temperaturę wewnątrz pojazdu, ale również ogrzeje silnik. Oprócz komfortu rozruchu silnika przyczynia się także do przedłużenia jego żywotności, ponieważ każdorazowe uruchamianie zamarzniętego motoru odpowiada przejechaniu kilkuset kilometrów. Statystyki pokazują, że do największej liczby wypadków w okresie zimowym dochodzi w ciągi pierwszych 15 minut jazdy. Przyczyny są oczywiste – zaparowane szyby, zalegający na samochodzie śnieg, ograniczona widoczność oraz dłuższy czas reakcji kierowcy przy niskiej temperaturze.
Firma Webasto oferuje kilka sposobów sterowania ogrzewaniem postojowym. Czas uruchomienia urządzenia można zaprogramować wcześniej przez specjalny zegar-timer, można je też uruchomić pilotem zdalnego sterowania (zasięg do 1 kilometra) lub za pomocą specjalnej aplikacji na smartfona, wtedy wszystkie funkcje są dostępne z dowolnego miejsca na świecie znajdującego się w zasięgu telefonii komórkowej.
Systemy ogrzewania postojowego Webasto gwarantują doskonałe rozpoczęcie i zakończenie dnia spędzonego na stoku – przyjemnie nagrzany samochód, bez konieczności odśnieżania i skrobania szyb skutych lodem.
Ogrzewania postojowe Webasto są przeznaczone do każdego rodzaju samochodu – od aut miejskich po ciężarowe. Urządzenia są testowane w ekstremalnych warunkach, znacznie bardziej wymagających niż te stosowane przez instytucje badawcze. W efekcie, w niezależnych testach ekspertów rynku motoryzacyjnego, samochodowe ogrzewania postojowe Webasto zajmuje najwyższe miejsca na podium.
Zimowy wypad na narty to dla kierowców nie lada wyzwanie. Pogoda w górach bywa niezwykle kapryśna – nawet jeśli rano jest bezchmurnie i słonecznie, godzinę później może spaść gwałtowny śnieg lub marznący deszcz. Warto przygotować swoje auto, tak by jazda w śnieżnej aurze była komfortowa i bezpieczna.