Długoterminowy wynajem pojazdów – co warto wiedzieć?


Długoterminowy wynajem pojazdów – co warto wiedzieć?
2019-02-08
Warto wiedzieć, że wynajem długoterminowy pojazdów jest rodzajem dzierżawy, w której w zamian za stosunkowo niskie opłaty miesięczne użytkownik może skorzystać z wybranego auta, płacąc jedynie dodatkowo za paliwo.

Zakup samochodu, zwłaszcza nowego, wprost z salonu, czy choćby kilkuletniego to zawsze duży wydatek dla kupującego. Bardzo często, takie transakcje są realizowane za pośrednictwem kredytu gotówkowego [link do najlepszych ofert kredytów gotówkowych]. Można jednak w inny sposób zrealizować marzenie o posiadaniu wybranego modelu pojazdu. Z pomocą przychodzi wynajem długoterminowy samochodów. Sprawdźmy, czym on jest i co warto o nim wiedzieć.

Przeczytaj również:


Finansowanie korzystania z pojazdu

Wynajem długoterminowy samochodów, inaczej dzierżawa pojazdu, jest sposobem na to, aby mieć wymarzony samochód, ale bez ponoszenia z tego tytułu bardzo wysokich kosztów. Właściciel samochodu pozwala korzystać z niego swobodnie najemcy w zamian za opłaty miesięczne. Nie trzeba przy tym wpłacać nawet złotówki, zanim otrzyma się samochód, choć czasem wkład własny klienta powoduje, że miesięczne opłaty związane z użytkowaniem auta są dzięki temu niższe.

Umowa na wynajem długoterminowy samochodu podpisywana jest na określony czas, zwykle od 12 do 36 miesięcy, choć można znaleźć oferty, w których wynajem będzie trwał krócej lub dłużej.Kto powinien skorzystać z wynajmu długoterminowego auta?

Opcja sfinansowania samochodu za pośrednictwem wynajmu długoterminowego jest przeznaczona w pierwszej kolejności dla osób, które nie mają w danym momencie wystarczających środków finansowych własnych, aby kupić wymarzone auto, ale też nie mogą wziąć kredytu dla sfinansowania inwestycji. Z wynajmu długoterminowego samochodu mogą skorzystać zarówno osoby fizyczne prywatne, jak i te prowadzące działalność gospodarczą.Co powinna zawierać umowa najmu samochodu?

Podstawą wynajmu długoterminowego samochodów jest umowa zawierana pomiędzy najemcą a wynajmującym, który pozostaje przez cały okres dzierżawy pojazdu jego właścicielem. Umowa najmu długoterminowego powinna określać:

• szczegóły użytkowania auta;

• model i markę pojazdu;

• szacowany przebieg w czasie dzierżawy lub rocznie;

• okres wynajmu;

• wysokość comiesięcznej raty za korzystanie z auta;

• profity, z jakich może korzystać najemca;

• wysokość wkładu własnego, jeśli jest wnoszony.

Umowa powinna też określać, ile zapłaci najemca za 1 km przejechany autem po przekroczeniu wyznaczonego limitu.Leasing i wynajem długoterminowy – podobieństwa i różnice

Z pozoru można uważać, że wynajem długoterminowy samochodów i leasing są podobne pod względem konstrukcyjnym. Niewątpliwie w obu przypadkach można pozyskać samochód i korzystać z niego w okresie trwania umowy – czy to dzierżawy, czy leasingu – w zamian za pewne opłaty.

Jednak różnica tkwi w formalnościach, jakie są związane z korzystaniem z obu form finansowania nabycia pojazdu oraz w tym, że po leasingu samochód najczęściej podlega wykupowi za ustaloną cenę przez leasingobiorcę, natomiast przy wynajmie długoterminowym nie ma o tym mowy.

Dla osób, które chcą użytkować auto wyłącznie przez czas trwania umowy, najlepszą opcją będzie właśnie wynajem długoterminowy. Niskie bariery korzystania z takiej możliwości sprawiają, że przeznaczona jest ona dla coraz szerszego grona klientów.Czy wynajem długoterminowy jest opłacalny?

Przy podejmowaniu decyzji o skorzystaniu z wynajmu długoterminowego samochodu dobrze jest rozważyć wszystkie „za” i „przeciw”. Co ciekawe, to, co dla jednych będzie zaletą, dla innych może być wadą takiego rozwiązania.

Do najważniejszych zalet wynajmu długoterminowego zalicza się:

• możliwość korzystania nawet z luksusowego auta w zamian za niskie opłaty miesięczne;

• brak konieczności wnoszenia opłaty wstępnej;

• wliczenie w cenę wynajmu kosztów ubezpieczeń, przeglądów, serwisów, napraw, wymiany części itp.;

• stała comiesięczna stawka do opłacenia za usługę wynajmu;

• zwolnienie z formalności związanych z posiadaniem auta;

• brak obciążeń zdolności kredytowej i historii kredytowania klienta.

Jedyną inwestycją w dzierżawiony samochód pozostaje dolewanie paliwa do baku. Oszczędza się w ten sposób pieniądze na bieżącą eksploatację i na naprawy. Wadą długoterminowego wynajmu samochodu może być to, że pomimo opłacania opłat miesięcznych nie przybliżamy się do nabycia pojazdu. Można to jednak rozpatrywać jako zaletę – opłaty są niższe niż w leasingu, a klient nie musi wykupywać auta po zakończeniu umowy. Może wziąć nowy pojazd w umowę wynajmu długoterminowego i korzystać z niego wedle uznania.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl