Dlaczego trzeba robić przegląd auta? Co grozi za brak przeglądu?


Dlaczego trzeba robić przegląd auta? Co grozi za brak przeglądu?
2020-01-20
Badania techniczne samochodu w Polsce są obowiązkowe i warto o nich pamiętać, bo za jazdę bez przeglądu można słono zapłacić. A ile dokładnie wynosi kara za brak badań technicznych auta i co jeszcze sprawia, że warto o nich pamiętać?

Przegląd samochodu – dlaczego jest konieczny?

Badanie techniczne pojazdu nie bez powodu jest obowiązkowe, pozwala ono wykryć usterki pewnych układów i podzespołów w samochodzie już w ich początkowym stadium. Dzięki temu możesz uchronić swój pojazd przed poważniejszymi awariami i uniknąć sytuacji, w których auto odmówi ci posłuszeństwa w najmniej odpowiednim momencie. Przegląd samochodu to także okazja do sprawdzenia bezpieczeństwa auta (motostyle.pl), w tym oceny stanu układu hamulcowego, kierowniczego czy silnika. Dzięki badaniom technicznym możesz mieć pewność, że jadąc autem, nawet w długą trasę, będziesz bezpieczny.

A gdzie należy zgłosić się na przegląd samochodu i co jaki czas wykonuje się takie badania pojazdu? Badania techniczne można wykonywać w dowolnej stacji kontroli pojazdów (zarówno okręgowej, jak i podstawowej) raz w roku - w przypadku samochodów używanych. Natomiast jeśli posiadasz nowe auto z salonu, to na badanie techniczne powinieneś się zgłosić nie później niż po 3 latach od dnia pierwszej rejestracji pojazdu.

Przeczytaj również:


Co grozi za jazdę bez przeglądu?

Jazda bez ważnego przeglądu rejestracyjnego wiąże się z wieloma nieprzyjemnościami. Po pierwsze, jeśli zostaniesz złapany przez policję bez ważnego badania technicznego, otrzymasz mandat w wysokości od 20 do nawet 500 złotych. Dodatkowo, jeśli funkcjonariusz stwierdzi, że twój samochód ma jakieś poważniejsze usterki, które mogą wpłynąć na bezpieczeństwo na drodze, to zablokuje w systemie dowód rejestracyjny i skieruje samochód na lawetę. Co oczywiście wiąże się z kolejnymi kosztami. To jednak niejedyna kara, jaka może cię spotkać za brak ważnego przeglądu rejestracyjnego. Jeśli spóźnisz się z przeglądem o więcej niż 30 dni, zapłacisz za niego podwójną stawkę.Przegląd auta – co jest sprawdzane?

Przegląd samochodu składa się z trzech części: identyfikacji auta, sprawdzenia dodatkowego wyposażenia oraz oceny stanu podzespołów i układów samochodu. A co dokładnie jest sprawdzane podczas takiego badania technicznego? Przede wszystkim układ kierowniczy, hamulcowy i wydechowy, zwieszenie, ogumienie i oświetlenie, a także nadwozie i silnik. Dodatkowo sprawdzona zostanie emisja zanieczyszczeń, a także obowiązkowe wyposażenie samochodu, takie jak ważna gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy.Ile kosztuje przegląd?

A ile kosztuje przegląd auta? Cena zależy od rodzaju pojazdu i jego wagi. Za badanie okresowe samochodu osobowego zapłacisz 98 zł plus 1 zł za ewidencję badania i zgodnie z nowelizacją, taka opłata jest pobierana „z góry”. Dalsze koszty zależą od ewentualnych usterek wykrytych podczas przeglądu. Jeśli pojazd nie przejdzie badania i będzie potrzebował częściowego sprawdzenia poszczególnych elementów, trzeba liczyć się z takimi kosztami jak 20 zł za hamulce, układ kierowniczy i poziom hałasu i 14 zł za światła, toksyczność spalin czy amortyzatory jednej osi. Ponadto należy brać pod uwagę także koszty ewentualnych napraw.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl