Diagnostyka komputerowa, a sprawdzenie samochodu przed zakupem


Diagnostyka komputerowa, a sprawdzenie samochodu przed zakupem
2019-11-07
Samochód można w pewnym sensie porównać do ludzkiego organizmu. Gdy zdrowie szwankuje, lekarz może nie rozpoznać choroby po pobieżnym badaniu. Dlatego wysyła nas na różnego rodzaju prześwietlenia, rezonanse i inne badania diagnostyczne.

Sytuacja wygląda podobnie w przypadku samochodu - czasem podstawowe badanie nie pozwala zdiagnozować usterki. W takiej sytuacji z pomocą przychodzi diagnostyka komputerowa. A na czym polega i jakie informacje dzięki niej otrzymamy? O tym poniżej. 

Czym jest diagnostyka komputerowa?

Diagnostyka komputerowa to czynność polegająca na podłączeniu komputera diagnostycznego (zwanego potocznie testerem lub diagnoskopem) do komputera pokładowego znajdującego się w samochodzie. Dzięki komputerom pokładowym w pojazdach jest możliwa weryfikacja wszystkich systemów występujących w samochodzie. Daje to możliwość wykrycia przyczyny usterki bez ingerencji mechanicznej (rozbierania pojazdu). W trakcie diagnostyki czujnik (sterownik) uszkodzonego podzespołu odbiera sygnał i przekazuje do komputera z kodem usterki. Przeprowadzenie diagnostyki pozwala odczytać kody usterek oraz ich skuteczną interpretację. 

Czego się dowiemy dzięki diagnostyce komputerowej?

Podłączenie komputera i przeprowadzenie diagnostyki komputerowej pozwala na odczytanie kodów usterek we wszystkich sterownikach pojazdu. Najważniejsze z nich to oczywiście silnika odpowiadające za pracę m.in. zapłonem, wtryskiem paliwa czy turbodoładowaniem. Współczesne pojazdy niemal każdy kluczowy układ w pojeździe uzależniają od komputera. Komputer pokładowy jest również odpowiedzialny za pracę podzespołów związanych z systemem bezpieczeństwa, takich jak: ABS, SRS, ASR, ESP, immobilizer, napinacze pasów bezpieczeństwa i poduszki powietrzne. Zaawansowana diagnostyka komputerowa jest w stanie odpowiedzieć, w jakiej kondycji jest pojazd.

Kiedy warto wykonać diagnostykę komputerową?

Diagnostykę komputerową bezwzględnie należy wykonać, gdy w samochodzie zaświeci się odpowiednia kontrolka. Nie zawsze jednak pojazd sam zakomunikuje o problemie, diagnostykę warto wykonać gdy np. praca silnika jest nienormatywna, zwiększyło się spalanie pojazdu czy któryś z elementów wyposażenia przestał funkcjonować. 

Kupno auta a diagnostyka komputerowa

Osoby planujące zakup używanego auta zdecydowanie powinny przeprowadzić diagnostykę komputerową przed transakcją. Dlaczego? To proste - pozwoli to uniknąć zakupu pojazdu z dużą ilością usterek lub poważnym uszkodzeniem, którego na pierwszy rzut oka można nie rozpoznać - tłumaczy Sebastian Dudek ekspert z firmy Autotesto, oferującej usługę wykonania oględzin samochodów używanych. - Dzięki diagnostyce komputerowej można wychwycić usterki, które dają o sobie znać np. podczas dłuższej podróży, a ta rzadko kiedy jest możliwa w trakcie zakupu pojazdu - dodaje specjalista z Autotesto. 

Oglądając pojazd, nie będziemy w stanie sprawdzić, czy każdy element wyposażenia działa prawidłowo, przykładem może być ESP, czyli układ stabilizujący tor jazdy podczas pokonywania zakrętu, trudno również będzie ocenić sprawność systemu poduszek powietrznych bez pomocy diagnostyki komputerowej.

 Diagnostyka jak najbardziej TAK ale...

 .. ale sam komputer nam nic nie powie, jeśli nie mamy specjalistycznej wiedzy w zakresie elektromechaniki. Wyniki diagnostyki może otrzymać każdy, ale prawidłową diagnozę może wydać tylko ekspert samochodowy, który dzięki swojej wiedzy jak i doświadczeniu będzie mógł precyzyjnie określić problem, stopień skomplikowania naprawy czy oszacować koszty związane ze skutecznym usunięciem usterki. Dobrym rozwiązaniem jest skorzystanie z pomocy eksperta (np. z Autotesto), który wykona oględziny, a następnie przygotuje dokładny raport, w którym zarekomenduje kupno samochodu. 

Podsumowując, nie należy oszczędzać na diagnostyce komputerowej, jeśli chcemy, aby nasz nowy samochód był udanym zakupem. Wiedząc, na co należy zwrócić uwagę, możemy skorzystać z pomocy osób, które przeprowadzą dokładne sprawdzenie wszystkich systemów i wystawią opinie z rekomendacją zakupu.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

Firma Autotesto

Wasze komentarze (3):

 • avatar
  ~Filip, 2019-11-24 22:39:52

  Dobrze przygotowany artykuł :) Na pewno w przyszłości jak będę planował zakup auta używanego to skorzystam z Waszych wskazówek.

 • avatar
  ~DamianOs, 2019-11-22 09:57:37

  Spoko rozwiązanie i też dużo wygodniejsze niż latanie z mechanikiem, który i tak coś prawdopodobnie pominie.

 • avatar
  ~Kacper, 2019-11-20 13:19:42

  Korzystałem z usług autotesto i uważam, że przy zakupie droższego auta dobrze mieć pod ręką takich specjalistów, którzy dokładnie "prześwietlą" samochód i czasami mogą uchronić przed ogromnymi wydatkami na kolejne naprawy.


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl