Czym są turbosprężarki?


Czym są turbosprężarki?
2022-05-12
W samochodach ciężarowych i osobowych znaleźć można dużą ilość różnorodnych urządzeń i technologii. Jedną z ważnych części jest turbosprężarka, która pozwala na zwiększenie mocy silnika. Te mechaniczne urządzenia dostępne są w różnych rodzajach.
W samochodach ciężarowych i osobowych znaleźć można dużą ilość różnorodnych urządzeń i technologii. Jedną z ważnych części jest turbosprężarka, która pozwala na zwiększenie mocy silnika. Te mechaniczne urządzenia dostępne są w różnych rodzajach.
  1. Czym są turbosprężarki?
  2. W jaki sposób działa turbosprężarka?
  3. Do czego można wykorzystać turbosprężarkę i jak kupić najlepszy model?

Czym są turbosprężarki i do czego się je wykorzystuje? Spróbujmy dowiedzieć się więcej na temat tego urządzenia mechanicznego.

Czym są turbosprężarki?

Turbosprężarka to maszyna wirnikowa która składa się z dwóch elementów: sprężarki i turbiny. To urządzenie mechaniczne pozwala na większą moc silnika. Turbosprężarki napędzane są przez gazy wylotowe. Pozwalają na doładowanie silnika lub kotła parowego.W jaki sposób działa turbosprężarka?

Działanie turbosprężarki nie jest szczególnie skomplikowane. Dzieli się je na turbinę – czyli część gorącą, przez którą przepływają gazy o wysokiej temperaturze (wirnik turbiny jest bardzo odporny na działanie gorąca) – oraz sprężarkę, która jest uważana za część zimną, przez którą przepływają gazy o niskiej temperaturze. Ważną częścią urządzenia jest wirnik sprężarki oraz wirnik turbiny, które są połączone ze sobą.

Inne elementy turbosprężarki to na przykład:

  • pierścienie uszczelniające
  • kanały olejowe
  • łożyska oporowe
  • łożyska ślizgowe

Przepływające przez wirnik turbiny gazy powodują ruch obrotowy, który przekazywany jest na wirnik sprężarki a gazy wydalane są przez układ wydechowy pojazdu. Wirnik spręża powietrze (ciśnienie atmosferyczne), które kierowane jest do kolektora dolotowego (wcześniej może być także schłodzone). Obroty urządzenia i stopień sprężania zależą od ilości gazów napędzających turbinę. Mniejsza turbosprężarka o małym zapotrzebowaniu potrzebuje mniejszej ilości gazów, z kolei większe modele – większej. Warto jednak pamiętać, że zapotrzebowanie na moc zmienia się także w trakcie na przykład zmiany biegów czy przyspieszenia.Do czego można wykorzystać turbosprężarkę i jak kupić najlepszy model?

Turbosprężarka pozwala zwiększyć moc silnika poprzez wtłoczenie powietrza do komory spalania. Urządzenia te wykorzystywane są przede wszystkim w silnikach samochodowych. Warto sprawdzić, czy turbosprężarka posiada intercooler, czyli system chłodzenia powietrza. Ważne są kwestie takie jak obroty sprężarki i co z tym idzie także jej stopień sprężania. Ciekawym rozwiązaniem są turbosprężarki ze zmienną geometrią. Dobrze jest dobrać także odpowiednie zawory upustowe.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl