Czym są opony asymetryczne?


2013-11-13
Dla prawdziwych laików samochodowych, ogumienie asymetryczne może wydawać się czymś niezwykłym. W rzeczywistości są to opony o odmiennym kształcie bieżnika, które są z powodzeniem stosowane już od wielu lat w naszym kraju.

Czym jest taka opona?
Tradycyjne opony symetryczne posiadają taki sam kształt bieżnika po każdej swej stronie, dzięki czemu można je założyć w dowolnej pozycji. Tymczasem opony asymetryczne mają odmienny układ rowków z każdej strony, który jest oznaczony poprzez montaż do wewnątrz i na zewnątrz, w wyniku czego ich zamontowanie musi być zgodne z wyznaczonymi informacjami. W oponach asymetrycznych ich zewnętrzna strona z reguły tworzona jest ze znacznie większych klocków, które odpowiadają za lepsze osiągi na suchej nawierzchni oraz lepszą przyczepność na zakrętach. Z kolei strona wewnętrzna zapewnia lepsze osiągi na mokrej nawierzchni. Dzięki takiemu zróżnicowaniu o wiele łatwiej jest stworzyć oponę, która będzie pozwalała na dobre osiągi na odmiennych typach nawierzchni. Jest ona obecnie niezwykle często stosowana jako ogumienie zimowe, letnie oraz całoroczne.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

Wady i zalety opon asymetrycznych
Opony asymetryczne są doskonałym rozwiązaniem, które w wielu aspektach przewyższa ogumienie kierunkowe oraz symetryczne. Mogą często w określonym stopniu dorównywać ogumieniu na specjalny typ nawierzchni, jednocześnie przewyższając je na zupełnie odmiennym, przeciwstawnym. Specjalne kształty bieżnika mogą minimalizować powstawanie groźnego zjawiska aquaplaningu. Ogromną zaletą takich kół jest bardzo dobry kontakt z nawierzchnią podczas pokonywania zakrętów. Takie ogumienie jest o wiele lepiej dostosowane do nowoczesnych samochodów, współpracując z układami wspomagającymi utrzymanie trakcji i hamowania. Ich budowa sprawia, że są bardziej odporne na zużycie bieżnika. Dodatkowo warto wspomnieć o ich atrakcyjnym wyglądzie. Największą wadą takiego ogumienia jest – paradoksalnie – jego uniwersalność, w związku z którą ma niższe osiągi w porównaniu do specyficznych modeli opon.

Montaż opon asymetrycznych
Jak już zostało wspomniane, montaż opon asymetrycznych musi zostać przeprowadzony zgodnie z zaleceniami producenta. Specjalne oznaczenia na kole - Outside, mount this out side sugerują prawidłowe ułożenie koła względem osi. Oczywiście możliwe jest zamontowanie opony w odwrotnym kierunku, jednak w przypadku jazdy po mokrej nawierzchni, stwarza to poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa. Jeżeli mamy wątpliwości, czy sami poradzimy sobie z założeniem opon, możemy skorzystać z oferty sklepu, jak np. Oponeo, który razem z zakupem, oferuje usługę montażu ogumienia.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl