Co wybrać: kredyt czy leasing na samochód?


Co wybrać: kredyt czy leasing na samochód?
2018-01-10
Samochód do własnej dyspozycji jest czasem obiektem marzeń, a czasem koniecznością. Nie zawsze jednak dysponujemy zasobami pieniędzy, które pozwoliłyby po prostu pójść do salonu, zapłacić i wyjechać własnym autem. W takiej sytuacji pozostają do wyboru dwie drogi: kredyt i leasing.


Kiedy opłaca się kredyt

Kredyt samochodowy to pożyczka celowa, udzielana przez bank wnioskodawcy, który posiada zdolność kredytową. W przypadku osoby fizycznej są to udokumentowane, stałe dochody, korzystna historia w BIK, niskie comiesięczne zobowiązania i koszty etc. Gdy o kredyt samochodowy ubiega się firma, także ona musi być dla banku wiarygodna, a więc mieć jakąś (i to nie byle jaką) historię finansową. Nie ma więc szans na kredyt firma istniejąca krótko i nieposiadająca historii, obiecującej bankowi terminowe, regularne spłaty. Kredytu nie dostanie też raczej człowiek niezatrudniony na czas nieokreślony.

Kredyt ma sens wtedy, gdy chodzi o jeden, góra dwa samochody, ponieważ wysokość pożyczanej przez bank kwoty nie jest astronomicznie duża. Regularne raty doprowadzają stopniowo do wejścia kredytobiorcy w całkowite posiadanie pojazdu i umożliwiają mu jego sprzedaż po okresie kredytowania.

Obejrzyj krótki film o kredytach samochodowych.

Przeczytaj również:

Kiedy opłaca się leasing

Właściwie zawsze, ale przede wszystkim wtedy, gdy chodzi o wiele pojazdów. Leasingobiorca użytkuje je jak chce, płaci tylko comiesięczne raty. Nie jest on właścicielem pojazdu, co ma tę zaletę, że po zakończeniu spłat może oddać używany już pojazd firmie leasingowej lub dealerowi. Leasingodawca na ogół skwapliwie korzysta z tej okazji, bo chce auto sprzedać, np. na aukcji. Stara się więc, aby kwota wykupu była jak najwyższa. Samochód podlega wtedy wycenie. Jeśli jego wartość wskutek intensywnej eksploatacji jest niższa od przewidzianej wartości wykupu, koszty tej różnicy spadną na klienta.

Leasing jest tani. Jego koszt w stosunku do wartości pojazdu nie przekracza na ogół 4% rocznie. Opłaca się to firmie, ponieważ zachowuje ona na koncie środki na bieżącą działalność, dzięki czemu nie traci płynności finansowej. O leasing warto zapytać na stronie http://www.kredomoto.pl.

Leasing jest też łatwy do uzyskania. Ponieważ właścicielem pojazdu pozostaje firma leasingowa, nie ma konieczności wnikliwego sprawdzania zdolności płatniczych leasingobiorcy. To dlatego o leasing może się skutecznie ubiegać nawet start-up czy jednoosobowa firma dopiero co zarejestrowana. Ponadto w cenie leasingu może być zawarty serwis pojazdu – przeglądy, wymiana płynów, ogumienia etc.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl