Co początkujący motocyklista powinien wiedzieć?


Co początkujący motocyklista powinien wiedzieć?
2019-08-22
Prawie każdy kiedyś zaczynał swoją przygodę jako kierowca. Brak doświadczenia oraz obycia na drodze może być powodem wielu niebezpiecznych sytuacji. Jest to szczególnie groźne w przypadku motocykli, gdzie wypadek nawet przy małej prędkości może być groźny.
O czym należy pamiętać i o co zadbać, aby uniknąć takich sytuacji.

Odpowiedni strój

Strój nie jest czymś, na czym warto oszczędzać z dwóch prostych powodów. Po pierwsze, to w dużej mierze od niego zależy bezpieczeństwo podczas upadku. W samochodzie, gdy następuje zderzenie, kierowcę ochrania kilka milimetrów blachy oraz pokaźna strefa zgniotu. Motocyklista natomiast musi w pełni zaufać temu, co ma na sobie. Dobry strój motocyklowy musi być nie tylko bezpieczny, ale również dostosowany do wymagań użytkownika. Można wyróżnić pełne sportowe kombinezony, kurtki i spodnie ze sztucznego tworzywa przeznaczone do turystyki oraz skórzane stroje na klasyczne motocykle. Oczywiście od tego zdarzają się różne wyjątki, natomiast jest to już zwykle wtedy profesjonalny osprzęt z górnej półki. Kupując strój należy zwrócić uwagę na kilka aspektów. Pierwszym z nich jest odpowiednia ilość protektorów - to one będą odpowiedzialne za przyjęcie siły uderzenia podczas upadku. Kolejnym aspektem w przypadku strojów kilkuczęściowych jest możliwość przypięcia spodni do kurtki - uniemożliwi to ich obsunięcie się podczas upadku. Ostatni aspekt to odpowiednie atesty stroju. Powinno kupować się tylko te produkty, które spełniają aktualne wymogi bezpieczeństwa. Drugi powód, dla którego nie warto na stroju oszczędzać to fakt, że zostaje on z właścicielem nawet podczas wymiany maszyny. Nie ma przecież konieczności wymiany kasku i rękawiczek podczas wymiany pierwszego wysłużonego motocykla turystycznego na nowszy model. Dlatego raz inwestując w porządny sprzęt, można uniknąć późniejszych kosztów.

Przeczytaj również:


Wymiana opon

Wielu początkujących motocyklistów nie jest świadomych tego, że opony powinno wymieniać się co kilka lat. Nawet pomimo ich pozornie niskiego zużycia materiał, z którego są zrobione z czasem traci swoje właściwości, przez co bardzo łatwym staje się chociażby wpadnięcie w poślizg. W motocyklach jest to szczególnie niebezpieczne, bowiem w większości przypadków kończy się upadkiem. Na oponach również nie warto oszczędzać. Powinno wybierać się jedynie sprzęt renomowanej marki - nie tylko będzie charakteryzował się dużo dłuższą żywotnością, ale również będzie posiadał lepsze parametry oraz wolniej się zużyje.Odpowiednia prędkość

Motocykle charakteryzuje większa dynamika jazdy ze względu na dużo lepsze przyśpieszenie niż to występujące w przypadku większości samochodów. Należy jednak pamiętać, że mimo dużego przyśpieszenia droga hamowania motocykla, szczególnie w przypadku hamowania awaryjnego, jest zwykle dość długa w stosunku do tej występującej w samochodach. Wynika to z mniejszej liczby kół, co bezpośrednio przekłada się na możliwe do wygenerowania tarcie potrzebne do zatrzymania maszyny. Sprawia to, że motocykl będzie potrzebował więcej czasu, by wyhamować.

Artykuł powstał przy współpracy z FastServ - mechanik w Poznaniu.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl