Autem w góry
Sezon narciarski nadal trwa! Ponad połowa polskich narciarzy i snowboardzistów zaplanowała zimowe szaleństwo w naszym kraju . Wielu z nas, niezmiennie od lat, w podróż wyrusza własnym samochodem. Ważne, by do celu dojechać bezpiecznie i bezproblemowo.
Dlatego warto skorzystać z rad eksperta Shell Helix, który podpowiada o czym należy pamiętać zanim wyruszymy w zimową trasę.
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.: |
Sprzątamy nie tylko wiosną!
Przygotowanie do wyjazdu warto zacząć od porządków. Czystym autem jeździ się nie tylko przyjemniej, ale przede wszystkim bezpieczniej – brudny samochód jest gorzej widoczny i umożliwia ograniczoną widoczność. Nawet niewielka warstwa brudu na reflektorach zatrzymuje większość emitowanego przez nie światła. Kolejny punkt to szyby – brudne i zatłuszczone pogarszają widoczność oraz szybciej się zaparowują.
Bezpieczeństwo oponą się toczy
Stan ogumienia jest kluczowy dla naszego bezpieczeństwa podczas jazdy, szczególnie w śnieżnej aurze. Opony stanowią jedyny element łączące auto z jezdnią i nawet najbardziej zaawansowane systemy bezpieczeństwa na nic się nie zdadzą jeśli nie zapewnią one odpowiedniego poziomu przyczepności oraz krótkiej drogi hamowania. Dlatego przed wyruszeniem w podróż należy skontrolować stan gumy, ciśnienie w oponach oraz głębokość bieżnika. Dzięki zadbaniu o kondycje opon nie tylko zmniejszymy prawdopodobieństwo nagłych awarii, np. pęknięcia opony, ale także zachowamy optymalne właściwości jezdne auta i poprawimy ekonomię jazdy.
Co płynie pod maską?
Czas na podniesienie maski oraz kontrolę poziomu płynu chłodniczego i hamulcowego. Przy okazji warto także uzupełnić zimowy płyn do spryskiwaczy oraz regularnie kontrolować jego poziom – przy zmiennej, zimowej pogodzie i trudnych warunkach drogowych jego zużycie może być większe.
Ważny punktem przed wyjazdowego przeglądu jest kontrola poziomu oleju silnikowego – to prosta czynność, o której wielu kierowców zapomina. Co ważne niekorzystny jest zarówno nadmiar, jak i niedobór oleju. Szybko pojawiające się ubytki oleju, szczególnie jeśli nie pokonujemy znacznych odległości z dużą prędkością, mogą świadczyć o problemie. Podobnie nagle rosnący poziom oleju, który oznacza, że dostały się do niego spore ilości paliwa lub co gorsze płyn chłodniczy. Kierowcy starszych aut powinni także sprawdzić czy olej nie wycieka – w przypadku pojawienia się podejrzanych śladów, jeszcze przed wyjazdem, należy odstawić samochód do warsztatu. Jeśli poziom oleju zbliża się do dolnej granicy lub jest poniżej normy to należy go niezwłocznie uzupełnić. Przy doborze oleju do silnika należy kierować się zaleceniami producenta, warto jednak sięgnąć po oleje najwyższej jakości – takie, które zapewniają łatwiejszy rozruch zimą i szybsze rozgrzewanie się silnika oraz ochronę w zmiennych warunkach pracy.
„Najważniejszą rolę podczas zimnego rozruchu odgrywa olej. Po uruchomieniu silnika środek smarny musi jak najszybciej dotrzeć do łożysk, zaworów i tłoków, by mógł zmniejszyć tarcie oraz chronić jednostkę napędową przed zużyciem. Przykładem takiego produktu jest nasz najnowszy olej syntetyczny Helix HX8 ECT 5W-30, który charakteryzuje się bardzo dobrymi parametrami płynięcia w niskich temperaturach. Ponadto, jest to olej niskopopiołowy – oznacza to, że może być używany we wszystkich typach silników: benzynowych, Diesla i zasilanych gazem LPG‘’ - tłumaczy Cezary Wyszecki, Ekspert Techniczny Shell Polska.
Planując wyjazd na narty własnym samochodem nie można zapominać o standardowym i dodatkowym wyposażeniu auta. W bagażniku warto mieć dobrze wyposażoną apteczkę, trójkąt ostrzegawczy, kamizelki odblaskowe, linkę holowniczą i gaśnicę oraz sprawne koło zapasowe lub zestaw naprawczy. Na wszelki wypadek dobrze jest spakować także oleju na dolewkę.