Zaniżone odszkodowanie OC - co możesz z tym zrobić?


Zaniżone odszkodowanie OC - co możesz z tym zrobić?
2022-11-24
Towarzystwo ubezpieczeniowe ma cię chronić. Do tego zostało powołane. Dlatego wykupujesz, aby mieć pewność, że w razie kolizji, wypadku, uszkodzenia nie będziesz musiał pokrywać tych kosztów samodzielnie.

Co jednak zrobić, gdy ubezpieczyciel, który powinien wypłacić ci odszkodowanie z OC, decyduje się na wypłatę zdecydowanie mniejszej kwoty?Zaniżone odszkodowanie OC — zysk TU twoim kosztem 

Za naprawę pojazdu uszkodzonego w trakcie kolizji lub wypadku można czasami zapłacić bardzo dużo. Z tego też powodu OC w Polsce jest obowiązkowe. OC sprawcy jest bowiem przeznaczone właśnie na wypłatę odszkodowania właścicielowi uszkodzonego pojazdu. Niestety coraz częściej przy wypłacie odszkodowania z zakładu ubezpieczeń dochodzi do kuriozalnego zaniżania wartości odszkodowania. W wyniku tego dochodzi do wypłaty odszkodowania, które nie jest często w stanie pokryć więcej niż połowy wszystkich poniesionych przez ciebie kosztów. Dlaczego tak się dzieje?Dlaczego otrzymałeś zaniżone odszkodowanie?

Zaniżone odszkodowanie OC jest najczęściej wynikiem zastosowania przez TU jednej z dwóch strategii:

  • w przypadku samochodu przeznaczonego do naprawy zaniża się wartość części eksploatacyjnych, co natychmiast przekłada się na wysokość odszkodowania z OC sprawcy; zdarza się nawet, że zaniżona zostaje wartość części stałych, co wydaje się już zupełnie niezrozumiałym zachowaniem ubezpieczyciela;
  • w przypadku samochodu przeznaczonego do kasacji ze względu na rozmiar szkód i nieopłacalność naprawy, ubezpieczyciele, przygotowując dokumenty do decyzji wypłaty odszkodowania, za postawę przyjmują podstawową wersję danego modelu, a nie jego bogatsze wyposażenie, jakie autentycznie posiadało zniszczone auto. 

W przypadku zaniżonego odszkodowania OC właściciel pojazdu może zostać pozbawiony nawet kilkudziesięciu procent należnej mu zapłaty. Czy możesz odwołać się od decyzji ubezpieczyciela?

Jeśli masz przekonanie, że w sprawie wysokości odszkodowania zostałeś oszukany przez TU, możesz sprawę zgłosić do sądu, a najpierw próbować polubownie rozwiązać z ubezpieczycielem. Ponieważ sytuacji tej nie regulują osobne przepisy prawa, przyjmuje się, że masz na to pięć lat od momentu powstania szkody. Jeśli chcesz, aby ubezpieczyciel wypłacił ci należne środki, skorzystaj z pomocy ekspertów. Skorzystać z doradztwa, przedstaw kosztorys naprawy pojazdu, decyzję ubezpieczyciela i dopiero na tej podstawie zdecyduj, czy chcesz wnioskować o dopłatę do zbyt niskiego odszkodowania. Musisz się przygotować, że sprawa ta może trochę potrwać. Nie warto jednak godzić się na takie oszustwo. 

Źródło fotografii: pixabay.com
Licencja: https://pixabay.com/pl/service/license


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl