Zabezpieczenia wykopów


Zabezpieczenia wykopów
2020-06-03
Przy prowadzeniu prac budowlanych niejednokrotnie zachodzi konieczność wykonania głębokich wykopów, które należy w odpowiedni sposób zabezpieczyć. To, jakie zastosowane zostanie rozwiązanie technologiczne zależy od wielu czynników.

Do jednych z najważniejszych należą warunki geologiczne, geotechniczne i hydrologiczne, jakie panują w danym miejscu, bliskość sąsiednich budynków, a także wybór metody budowy planowanej inwestycji. Właściwe rozpoznanie podłoża odgrywa tutaj kluczową rolę i wpływa zarówno na bezpieczeństwo całej konstrukcji jak i finalny koszt wykonania zabezpieczenia wykopu.Specyfika obudowy berlińskiej

Jednym ze sposobów zabezpieczania głębokich wykopów jest obudowa berlińska. Jest to bardzo wydajne i powszechnie stosowane rozwiązanie, które powstrzymuje ziemię wokół wykopu przed osuwaniem się i pozwala na bezpieczne przeprowadzenie wszelkich niezbędnych dla danej inwestycji prac ziemnych.

Obudowa berlińska składa się z pionowych pali, które wykonywane są najczęściej z kształtowników stalowych – dwuteowników lub ceowników, pomiędzy które, w miarę pogłębiania wykopu, montuje się tzw. opinkę. Opinka najczęściej wykonana jest z drewnianych elementów - desek lub kantówek, które wypełniają przestrzeń między kształtownikami tworząc ścianę.

Warto nadmienić, iż obudowa berlińska nie jest szczelną konstrukcją, dlatego rozwiązanie to nie powinno być stosowane w gruntach łatwo osypujących się lub takich, gdzie poziom wód gruntowych jest wysoki. Nie zaleca się również stosowania obudowy berlińskiej w sąsiedztwie istniejących budynków.Najważniejsze zalety obudowy berlińskiej

Cechą charakterystyczną obudowy berlińskiej jest prostota, szybkość montażu oraz niskie koszty wykonania w porównaniu z innymi metodami zabezpieczenia wykopów technologicznych. Są to konstrukcje lekkiego typu, montowane tymczasowo, które w wielu przypadkach mogą być alternatywą dla ścianek szczelnych i szczelinowych przynoszące wymierne korzyści ekonomiczne. Dodatkowo, w razie wystąpienia nagłych przeszkód w gruncie – jak pozostałości po innych konstrukcjach czy kamienie narzutowe – pale można w prosty sposób przestawić i kontynuować roboty budowlane.

Ich niewątpliwą zaletą jest również łatwość kształtowania obudowy w planie, której elementy po spełnieniu swojej tymczasowej funkcji zabezpieczenia wykopu mogą zostać częściowo odzyskane i ponownie wykorzystane. Co więcej, do ich wykonania nie potrzeba specjalistycznego sprzętu.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl