Szkolenia PPAP APQP, czyli jakość rodem z branży motoryzacyjnej


Szkolenia PPAP APQP, czyli jakość rodem z branży motoryzacyjnej
2019-07-10
Przy produkcji seryjnej, zwłaszcza w branży motoryzacyjnej, znaczenie ma każdy szczegół. Nawet najmniejsza pomyłka lub niedociągnięcie mogłyby nieść za sobą poważne konsekwencje dla bezpieczeństwa powstającego pojazdu.

Dlatego w najlepszych fabrykach z tego sektora rynku stosuje się system zarządzania jakością PPAP. Zobacz, na czym polega.

PPAP to skrót od angielskiego określenia „Production Part Approval Process”, które oznacza „proces zatwierdzania części do produkcji. Zarządzanie jakością PPAP ma swoje korzenie w USA i jest oparte na amerykańskim systemie QS-9000. Jego zasady zostały opracowane przez organizację AIAG (Automotive Industry Action Group). Wdrożenie tego rozwiązania pozwala usystematyzować zarządzanie w produkcji, dostosowując je do standardów obowiązujących na skalę globalną.Jak wygląda zarządzanie jakością PPAP?

Fundamentem zarządzania jakością PPAP jest postawienie sobie za cel utrzymania pełnej zgodności procedur oraz powstającego produktu z wymaganiami klienta.

Sam system procedur PPAP został zawarty w 18 dokumentach – m.in. takich jak: zapis projektu, FMEA projektu (sprawdź też: szkolenia FMEA) i procesu, plan kontroli, a także wyniki pomiarowe, próbka wyrobu oraz zapisy zgodności wyrobu z wymogami klienta. Jednak najważniejszym z nich jest PSW (Part Submission Warrant) – Gwarancja Przedłożonej Części. Jest nią opatrywana każda część, która została wykonana w oparciu o procedury PPAP.

Klient, podejmując współpracę z firmą, która stosuje zarządzanie w produkcji bazujące na PPAP wybiera poziom dowodów, które będą potwierdzały spełnienie jego wymogów. Jest ich pięć.

  • Poziom pierwszy to przedstawienie pisemnej gwarancji PSW oraz, opcjonalnie, raportu dotyczącego zgodności ze wzorem.
  • Poziom drugi uwzględnia ponadto dołączenie próbek wyrobu oraz dodatkową dokumentację związaną z wymaganiami klienta.
  • Poziom trzeci, najczęściej wybierany, obejmuje przedłożenie PSW, próbek i kompletu dokumentów potwierdzających jakość produktów.
  • Poziom czwarty oznacza, że przekazywana jest gwarancja PSW oraz dowolnie wybrane przez klienta dokumenty.
  • Poziom piąty obejmuje gwarancję PSW, próbki oraz kompletną dokumentację zatwierdzoną przez oddział produkcyjny.

Z PAPP korzystają największe fabryki motoryzacyjne na świecie, co zapewnia najwyższą jakość realizowanych w nich procesów produkcyjnych. Trzeba również pamiętać, że PPAP jest częścią APQP, czyli strategii zaawansowanego planowania jakości wyrobu.Szkolenia PPAP APQP

Jeśli zajmujesz się tematyką jakości, jesteś ekspertem od logistyki, dostaw czy produkcji w branży motoryzacyjnej powinny się zainteresować szkolenia PPAP APQP. W ich trakcie poznasz wszystkie wymogi jakościowe stawiane częściom wykorzystywanym w przemyśle motoryzacyjnym czy elektromechanicznym, zasadom zarządzania jakością w produkcji oraz metodami planowania i stałego podnoszenia jakości wyrobów. Przegląd szkoleń z PPAP i szkolenia APQP znajdziesz w serwisie szkoleniowym eventis.pl, który publikuje oferty szkoleń i kursów od różnych dostawców, odbywające się w całej Polsce, m.in. we Wrocławiu, Krakowie czy Wrocławiu.


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl