2017-03-30
Wraz z końcem zimy wszyscy liczymy na zastrzyk pozytywnej energii. Jednak pierwsze pogodne dni przynoszą nam znużenie i rozkojarzenie, a na polskich drogach rośnie liczba wypadków. Czy siadając za kierownicą w wiosenny dzień kierowcy wiedzą co robić, aby nie wpisać się w policyjne statystyki?
Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:
|
- Przeczytaj również:
-
|
Wiosna wraz ze słońcem, ale i nieustannymi wahaniami temperatury czy ciśnienia sprawiają, że często czujemy się zmęczeni, osłabieni i rozdrażnieni. W przypadku kierowców jest to o tyle niebezpieczne, że przy dobrych warunkach atmosferycznych, czują większy komfort jazdy i chętnie naciskają pedał gazu, rozwijając wyższą prędkość. Niestety, jak potwierdzają policyjne statystyki, to nie deszcz czy śnieg, ale dobre warunki atmosferyczne sprzyjają wypadkom. Komenda Główna Policji w raporcie „Wypadki drogowe w Polsce w 2016 roku” podaje, że podczas pogodnej aury liczba wypadków w ubiegłym roku przekroczyła 20 000. Co ciekawe przy intensywnych opadach śniegu czy gradu było ich tylko ponad 800. Skoro więc pogoda nam nie pomaga, to co my - kierowcy możemy zrobić, by zatroszczyć się wiosną o swoje bezpieczeństwo na drodze?
Zadbaj o swoje dobre samopoczucie…
Jednym z naszych największych wrogów za kierownicą jest senność. Niektórzy zwalczają ją pijąc napoje energetyzujące, inni sięgają po kawę. Należy jednak pamiętać, że zanim składniki aktywne w tym kofeina, wchłoną się do naszego krwiobiegu i zaczną działać, minie trochę czasu. Dlatego, zamiast kolejnej kawy, lepszym rozwiązaniem będzie postój i mała przerwa, a w przypadku dłuższej podróży, krótka, nawet 15 minutowa drzemka, która pozwoli na szybką regenerację organizmu.
- Nic tak nie sprzyja bezpiecznym podróżom jak porządny wypoczynek, a jeśli mamy przed sobą dłuższy dystans do pokonania - zaplanujmy chociaż 15 minutowe postoje, co 2-3 godziny. Przed podróżą warto wywietrzyć samochód i zaopatrzyć auto w zawieszkę o pobudzającym zapachu. Będąc już w trasie, dobrze jest otwierać regularnie okna, aby zapewnić sobie stały dostęp do świeżego powietrza. Bardzo ważna jest także odpowiednia pozycja za kierownicą, która pozwala na zwiększenie kąta widzenia, ułatwiając tym samym kontrolę sytuacji na drodze – poza wygodą, musimy dbać również o bezpieczeństwo. – radzi Tadeusz Brzeziński, instruktor doskonalenia techniki jazdy Akademii Auto Świat Gdynia
… nie zapominaj o kondycji swojego samochodu
Poza wypoczynkiem, na nasze bezpieczeństwo podczas podróży istotny wpływ ma stan techniczny samochodu.
- Zimą sól, ujemne temperatury czy mało widoczne dziury drogowe wystawiają nasze auta na niejedną próbę. Dlatego, na początku sezonu wiosennego warto poświęcić trochę czasu na porządki oraz krótki przegląd. Poza kosmetyką samego pojazdu, czyli umyciem karoserii, nadwozia czy odświeżeniem dywaników, pamiętajmy również o wymianie opon na letnie i sprawdzeniu w nich ciśnienia. Upewnijmy się też, że bagażnik zawiera obowiązkowy ekwipunek, czyli apteczkę, linkę holowniczą, trójkąt ostrzegawczy czy gaśnicę. Ważna jest także, nie tylko na wiosnę, regularna kontrola poziomu oleju silnikowego i daty ostatniej jego wymiany. Koniecznie należy również
sprawdzić stan płynów hamulcowego i chłodniczego, zwłaszcza jeśli samochód wchodzi w swój wiek dojrzały, czyli więcej niż 8 lat. Odświeżanie wiosenne gwarantuje prawidłowe funkcjonowanie samochodu i może zapobiec poważniejszym problemom już w czasie jazdy. – radzi Cezary Wyszecki, ekspert techniczny Shell Polska.
Jak pokazują policyjne statystyki, wbrew pozorom nie tylko wiosenne rozkojarzenie ma negatywny wpływ na wzrost liczby wypadków. Dlatego szczególnie teraz, kiedy pogoda sprzyja częstszym i dalszym podróżom pamiętajmy, aby trzymać się kilku prostych zasad: zdejmijmy nogę z gazu, dbajmy o swoje dobre samopoczucie oraz o kondycję naszego samochodu. To z pewnością zaowocuje zwiększonym bezpieczeństwem zarówno naszym jak i innych użytkowników dróg.
Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.
Nadesłał:
ConTrust
http://contrust.pl
|
|