Przegląd i konserwacja urządzeń dźwigowych – najważniejsze informacje


Przegląd i konserwacja urządzeń dźwigowych – najważniejsze informacje
2020-01-18
Warunki przeprowadzania przeglądów różnego typu – zarówno specjalnych, jak i konserwatorskich – zostały określone w nowelizacji rozporządzenia z października 2018 r., wydanej przez Ministra Przedsiębiorczości i Technologii.

Określa ona szczegółowo warunki techniczne dotyczące eksploatacji, wykonywania napraw i innych czynności w zakresie urządzeń zaliczanych do tak zwanego transportu bliskiego. Jednym z nowych wprowadzonych wymogów jest ten, wskazujący na konieczność odtworzenia historii wszystkich używanych urządzeń dźwigowych, z uwzględnieniem ich eksploatacji, warunków użytkowania i doznanych uszkodzeń.

Urządzenia transportu bliskiego – wskazówki dotyczące konserwacji

Urządzeniami transportu bliskiego nazywamy wszystkie urządzenia służące do przenoszenia różnego typu materiałów w obrębie jednego miejsca pracy – na przykład placu składowego lub placu budowy, hali magazynowej, terenu fabryki i innych. W kategorię tę wliczają się zarówno urządzenia wykonujące transport poziomy, jak i pionowy – czyli na przykład urządzenia transportowe, przeładunkowe, ale także urządzenia podnoszące – jak dźwigi.

Eksploatacja urządzeń dźwigowo-transportowych jest nieuniknionym procesem, przeciwko któremu można skutecznie przeciwdziałać. Zgodnie z nowelizacją, urządzenia dźwigowe należy poddawać cyklicznemu przeglądowi specjalnemu, którego regularność zależy od typu konkretnej maszyny. Niezależnie od tego, przegląd powinien obejmować najważniejsze elementy składające się na mechanizm danego urządzenia, a także te, od których zależy jego bezpieczna praca i sprawne funkcjonowanie. Są to przede wszystkim konstrukcja nośna dźwigu, jego napęd, układ pneumatyczny, układ elektryczny, system hydrauliczny oraz system bezpieczeństwa.

Kto przeprowadza przeglądu urządzeń transportu bliskiego?

Przegląd urządzeń dźwigowych powinien zostać przeprowadzony przez firmę specjalizującą się w wykonywaniu takich czynności. Jej pracownicy powinni posiadać odpowiednie kwalifikacje oraz przygotowanie techniczne, pozwalające na dokonywanie przeglądów specjalnych na nowych zasadach prawnych. Wycena każdego przeglądu jest dokonywana indywidualnie i zależy od szczegółów zamówienia i warunków jego realizacji. Warto podkreślić, że przegląd specjalny może zakończyć się zarówno wynikiem pozytywnym, jak i negatywnym.

Firmy świadczące usługi w zakresie przeglądów i konserwacji urządzeń transportu bliskiego zajmują się również przygotowaniem dokumentacji formalnej oraz pośredniczeniem w załatwianiu spraw administracyjnych. W przypadku wykrycia błędów w funkcjonowaniu urządzeń, przeprowadza się ich naprawę, wymianę odpowiednich podzespołów lub wymianę całego urządzenia.

Pomorskie Centrum Dźwignicowe

Osobom poszukującym zaufanych kontrahentów w zakresie przeprowadzania przeglądów specjalnych i konserwatorskich, polecamy Pomorskie Centrum Dźwignicowe. Oferta pcd.pomorskie.pl obejmuje zarówno przeglądy, jak i konserwacje urządzeń dźwigowych, w tym także: suwnic, wciągników, żurawi przenośnych oraz przewoźnych, platform do załadowań, podestów ruchomych. Kadra Pomorskiego Centrum Dźwignicowego złożona jest z fachowców i specjalistów, z odpowiednimi kwalifikacjami Urzędu Dozoru Technicznego oraz przygotowaniem do pracy z urządzeniami transportu bliskiego.

fot. materiały prasowe


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl