Planujesz wypożyczenie auta? Sprawdź na co zwrócić uwagę, aby uniknąć stresu i dodatkowych kosztów


2018-09-28
Kluczowymi elementami, na które należy zwrócić uwagę decydując się na wynajem auta jest wiek i stan techniczny pojazdu, ubezpieczenie komunikacyjne, pomoc w razie awarii oraz wysokość dodatkowych lub wstępnych opłat.

Wypożyczanie samochodów na wakacje lub specjalne okazje staje się coraz powszechniejsze w Polsce. Na rynku dostępnych jest coraz więcej firm oferujących wynajęcie auta na rożne okresy czasu – od kilku dni do nawet kilkunastu miesięcy. Sam proces nie zajmuje dużo czasu. Wystarczy wybrać interesujący nas model samochodu, określić okres wynajmu i podpisać umowę. Zanim jednak to zrobimy, dobrze jest szczegółowo zapoznać się z zawartymi w umowie warunkami korzystania z wynajmowanego samochodu oraz zakresem świadczeń zagwarantowanych przez wypożyczalnię.

Zamów artykuły sponsorowane na serwisie InfoMoto.pl w kilka minut, poprzez platformę Link Buildingu np.:

Przeczytaj również:

- Sam proces wypożyczenia samochodu może trwać dzisiaj zaledwie kilkanaście minut. Ważne jednak, aby szczegółowo sprawdzić warunki użytkowania związane z bezpieczeństwem i ewentualnymi dodatkowymi kosztami. Pozwoli to uniknąć niepotrzebnych nerwów i dodatkowych kosztów przy zwrocie samochodu – radzi Barbara Mazur, Dyrektor Działu Short Term Rental Grupy Masterlease.

Oto 4  elementy związane z wynajmem krótkoterminowym, na które w szczególności warto zwrócić uwagę:

 

Czy i jaką pomoc otrzymamy w przypadku awarii?

Nawet jeżeli wypożyczany samochód jest niemal nowy i z niskim przebiegiem, to nikt nie da nam stuprocentowej pewności, że nagle nie stanie na drodze np. z powodu przepalonego bezpiecznika. Warto w takich sytuacjach mieć pewność, że nie będziemy musieli sami zapłacić za naprawę czy zamówienie lawety.

- Niemal każda duża firma świadcząca usługi wynajmu krótkoterminowego zapewnia swoim klientom całodobową opiekę assistance, które nie ogranicza się wyłącznie do odholowania zepsutego samochodu do warsztatu. Powinna ona uwzględniać również podstawienie auta zastępczego oraz możliwość całodobowego skorzystania z pomocy obsługi technicznej przez cały rok i to bez dodatkowych opłat - komentuje Barbara Mazur z Grupy Masterlease.

 

Co zapewni mi ubezpieczenie komunikacyjne?

Ubezpieczenie komunikacyjne to szerokie pojęcie. Może dotyczyć jedynie odpowiedzialności cywilnej lub chronić także przed kradzieżą i zniszczeniami. Dlatego lepiej szczegółowo przeanalizować zakres oferowanego przez wypożyczalnię pakietu ubezpieczeniowego oraz zapisów regulaminu, który powinien określać udział własny klienta w uszkodzeniach lub wysokość kary umownej oraz w jakich przypadkach będą one egzekwowane. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem dla klienta jest obciążenie go zryczałtowaną karą umowną tylko w przypadku uszkodzeń powstałych z jego winy, niezależenie od rozmiaru uszkodzeń. Zazwyczaj wypożyczalnie oferują kilka rodzajów pakietów ubezpieczeniowych. Należy szczegółowo zapoznać się z każdym z nich i czasami lepiej dopłacić do pakietu oferującego szerszy zakres ubezpieczenia, aby móc podróżować bez niepotrzebnego stresu o stan naszego portfela w razie kolizji.

 

Czy powinienem przygotować się na dodatkowe opłaty?

- Często spotykamy się z mylnym przeświadczeniem klientów, że każda firma pobiera za wynajęcie auta kaucję, która nieraz potrafi wynosić nawet kilka tysięcy złotych. Za każdym razem staramy się uświadamiać klientów, że jest to praktyka stosowana przez niewielkie wypożyczalnie dysponujące jedynie kilkunastoma autami lub tylko wobec nowych klientów. Duże firmy działające na rynku wynajmu krótkoterminowego od lat nie pobierają kaucji od klientów współpracujących z nimi regularnie lub korzystających z innych oferowanych przez nich usług – mówi Barbara Mazur, Dyrektor Działu Short Term Rental Grupy Masterlease.

Podobnie jest w przypadku limitu przejechanych kilometrów jaki maksymalnie można przejechać w trakcie użytkowania samochodu. Wiele firm nakłada na klientów opłaty za przejechany każdy dodatkowy kilometr. Dlatego warto szczegółowo przeanalizować umowę również pod tym kątem. Tym bardziej jeżeli planujemy wypożyczyć samochód na dłuższą trasę.

Dokładne zapoznanie się z warunkami umowy może przynieść także inne korzyści. Czasami można bezpłatnie skorzystać z podstawienia samochodu pod dom, jeśli punkt najmu danej firmy znajduje się w tym samym mieście.

 

Stan techniczny auta

Może się wydawać, że sprawdzenie stanu technicznego wypożyczanego auta będzie niemożliwe. Tym bardziej dla osób, które w ogóle nie znają się na samochodach. Mimo to warto zwrócić wagę na kilka podstawowych elementów, które mogą być zauważone nawet przez motoryzacyjnego laika. Szczególnie jeżeli samochód będzie kilkuletni i z dużym przebiegiem. Przede wszystkim warto sprawdzić czy na desce rozdzielczej nie wyświetlają się ikonki wskazujące na awarie silnika lub innych podzespołów, a następnie zajrzeć pod maskę i podwozie auta. Jeżeli w aucie będą wyciekały płyny eksploatacyjne to dzięki temu uda nam się to wychwycić już na etapie odbioru samochodu. Im nowsze auto tym większa gwarancja jego sprawności. Duże wypożyczalnie potrafią zmieniać flotę samochodów nawet co roku, aby klienci mieli pewność co do stanu technicznego wypożyczanego auta.

 

Źródło: Grupa Masterlease


Redakcja Infomoto informuje, że artykuły, fotografie i komentarze publikowane są przez użytkowników "Serwisów skupionych w Grupie Kafito". Publikowane materiały i wypowiedzi są ich własnością i ich prywatnymi opiniami. Redakcja Infomoto nie ponosi odpowiedzialności za ich treść.

Nadesłał:

brandscope

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl