Opony zimowe - co powinieneś o nich wiedzieć?


Opony zimowe - co powinieneś o nich wiedzieć?
2018-11-29
Opony zimowe - jak co roku wraz z nadchodzącą zimą pojawiają się kontrowersje z nimi związane. Ich przeciwnicy podkreślają, że zmiana opon nie jest konieczna ze względu na łagodne i stosunkowo ciepłe zimy. Zwolennicy wskazują na niepodważalne argumenty dotyczące wzrostu bezpieczeństwa podróży.

Kto ma rację? Co oznaczają symbole na oponach zimowych? Jakie są zalety i wady opon zimowych?

Przeczytaj również:


Kiedy zmienić opony na zimowe?

Jako odpowiedzialny i świadomy kierowca z pewnością zastanawiasz się kiedy założyć zimówki i czy w ogóle to zrobić. Specjaliści wskazują, że wymiana opon na zimowe ma sens, kiedy temperatura na dworze regularnie spada poniżej 7 stopni Celsjusza. Jednocześnie nie istnieje obowiązek wymiany opon na zimowe w Polsce, dlatego to ty jako kierowca decydujesz, czy taka wymiana jest konieczna.Co oznaczają symbole na oponach zimowych?

Wybór odpowiednich opon zimowych nie jest łatwy. Podpowiedzią są oznaczenia na oponach, które wskazują, m.in. z jakiej mieszanki składa się opona, w jakich warunkach jej użycie jest najbardziej optymalne oraz do jakich samochodów może być używana. Dla ciebie jako kierowcy najbardziej istotny będzie zapis w stylu 225/60 R17, gdzie:

  • 225 to szerokość opony w milimetrach (między zewnętrznymi stronami ścian bocznych),

  • 60 oznacza procentową wysokość profilu, czyli stosunek opisujący zależność między wysokością boku opony a jej szerokością,

  • R to oznaczenie konstrukcji opony, w tym wypadku konstrukcji radialnej,

  • 17 -  średnica felgi wyrażona w calach, na jakiej może być założona opona.Jak działają opony zimowe?

Niejeden kierowca zadaje sobie pytanie jakie są zalety opon zimowych. Przede wszystkim możesz liczyć na poprawę przyczepności podczas jazdy na mokrym asfalcie, śniegu i lodzie. Zimówki nie twardnieją w niskich temperaturach, co poprawia bezpieczeństwo jazdy. Cechę te opony zimowe zawdzięczają miękkiej mieszance gumy, zawierającej zwiększoną ilość krzemionki, kauczuku naturalnego i dodatków, np. żywicy lub oleju roślinnego. Zimówki zmniejszają drogę hamowania na śliskiej nawierzchni nawet dwukrotnie. Wszystkimi tymi zaletami wykazują się opony zimowe Nokian WR SUV 4 225/60 R17, posiadające wyjątkowy układ lameli i kierunkowy wzór bieżnika.

Obok zalet z pewnością zauważysz też wady opon zimowych. Ich używanie może zmniejszać komfort jazdy - zimówki są głośniejsze niż opony letnie. W przypadku łagodnej zimy, gdzie temperatura rzadko spada poniżej 7 stopni Celsjusza, opony zimowe szybciej się zużywają. Jeżdżąc na oponach zimowych musisz zwracać większą uwagę na dostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze.

Nadesłał:

slawek

Wasze komentarze (0):


Twój podpis:
System komentarzy dostarcza serwis eGadki.pl